Teams & Schedules

Fall Sports

Boys Cross Country

2018 Schedule

  • Boys
  • Fall
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Sat Aug 18 North Central Invitational 9:00 AM North Central Away
Tue Aug 28 Hamilton County Meet 5:30 PM White River Elementary Away
Sat Sep 1 Marion Invitational 8:30 AM Indiana Wesleyan Away
Sat Sep 8 Eagle Classic 8:30 AM Brown County Away
Sat Sep 15 Flashrock Invitational 9:00 AM Northview Christian Church Home
Sat Sep 22 MIC Championships 10:00 AM Ben Davis Away
Sat Sep 29 Nike Valley Twilight Meet 6:15 PM Laverne Gibson Away
Sat Oct 6 Sectional 11:15 AM White River Elementary Away
Sat Oct 13 Regional 11:00 AM White River Elementary  Away
Sat Oct 20 Semi-State 11:15 AM Shelbyville Away
Sat Oct 27 State 1:45 PM Terre Haute Away
  • Boys Cross Country

Coaching Staff

Colin Altevogt - Head Coach
 
Gordon Copee - Assistant
Caitlin Engle - Assistant

IHSAA Tournament History

Sectional Champions (44)

1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

Regional Champions (34)

1973, 1974, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1987, 1988, 1989, 1990, 1992, 1993, 1994, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2013, 2014, 2016, 2017

Semi State Champions (23)

1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1992, 1993, 1996, 1997, 2000, 2002, 2004, 2008, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

State Runner-Up (11)

1980, 1984, 1985, 1986, 1989, 1992, 2000, 2002, 2004, 2014, 2016

State Champions (16)

1976, 1977, 1978, 1979, 1981, 1982, 1987, 1988, 1993, 1996, 2008, 2012, 2013, 2015, 2017, 2018

2009-2018 Results

2018 Varsity Results

STATE CHAMPIONS; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 18
North Central Invitational
North Central
3rd Place
66 pts.
Tue, Aug 28
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st Place
36 pts.
Sat, Sep 01
Marion Invitational
Indiana Wesleyan
Away
8:30 am
Sat, Sep 08
Eagle Classic
Brown County
2nd Place
60 pts.
Sat, Sep 15
Flashrock Invitational
Northview Church
1st Place
58 pts.
Sat, Sep 22
MIC Championships
North Central
1st Place
28 pts.
Sat, Sep 29
Nike Valley Twilight
Laverne Gibson
1st Place
83 pts.
Sat, Oct 06
Sectional
White River Elementary
1st Place
27 pts.
Sat, Oct 13
Regional
White River Elementary
2nd Place
51 pts.
Sat, Oct 20
Semi-State
Blue River Park, Shelbyville
2nd Place
90 pts.
Sat, Oct 27
State
Terre Haute
1st Place
136 pts.
 

2017 Varsity Results

STATE CHAMPIONS; MIC CHAMPIONS

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 19
North Central Invitational
North Central
 
 
Tue, Aug 29
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st Place
28 pts.
Sat, Sep 02
State Preview
Terre Haute
1st Place
68 pts.
Sat, Sep 09
Eagle Classic
Brown County
3rd Place
129 pts.
Sat, Sep 16
Trinity Invitational
Louisville, KY
1st Place
70 pts.
Sat, Sep 23
MIC Championships
Ben Davis
1st Place
21 pts.
Tue, Oct 03
Warren Freshmen Inv.
Warren Central
 
 
Sat, Oct 07
Sectional
White River Elementary
1st Place
33 pts.
Sat, Oct 14
Regional
White River Elementary
1st Place
41 pts.
Sat, Oct 21
Semi-State
Blue River Park, Shelbyville
1st Place
48 pts.
Sat, Oct 28
State
Terre Haute
1st Place
94 pts.
 

2016 Varsity Results

State Runners Up; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 20
North Central Invitational
North Central
1st Place
38 pts.
Tue, Aug 30
Hamilton County Meet
White River Elementary
Cancelled
 
Sat, Sep 03
State Preview
Terre Haute
1st Place
54 pts.
Sat, Sep 10
Eagle Classic
Brown County
1st Place
24 pts.
Sat, Sep 17
Trinity Invitational
Louisville, KY
2nd Place
105 pts.
Sat, Sep 24
MIC Championships
Ben Davis
1st Place
25 pts.
Tue, Oct 04
Warren Freshmen Inv.
Warren Central
 
 
Sat, Oct 08
Sectional
White River Elementary
1st Place
37 pts.
Sat, Oct 15
Regional
White River Elementary
1st Place
54 pts.
Sat, Oct 22
Semi-State
Blue River Park, Shelbyville
1st Place
53 pts.
Sat, Oct 29
State
Terre Haute
2nd Place
117 pts.
 

2015 Varsity Results

2015 STATE CHAMPIONS; MIC CHAMPIONS

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 22
North Central Invitational
North Central
1st Place
21 pts.
Tue, Sep 01
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st Place
45 pts.
Sat, Sep 05
State Preview
Terre Haute
1st Place
49 pts.
Sat, Sep 12
Eagle Classic
Brown County
1st - 41 teams
64 pts.
Sat, Sep 19
Trinity Invitational
Louisville, KY
2nd - 23 teams
89 pts.
Sat, Sep 26
MIC Championships
Ben Davis
1st Place
26 pts.
Sat, Oct 10
Sectional
White River Elementary
1st Place
45 pts.
Sat, Oct 17
Regional
White River Elementary
2nd Place
67 pts.
Sat, Oct 24
Semi-State
Northview Church
1st Place
64 pts.
Sat, Oct 31
State
Terre Haute
1st Place
115 pts.
 

2014 Varsity Results

State Runners Up; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 23
Carmel Classic Inv.
Northview Church
2nd - 6 teams
22 pts.
Tue, Sep 02
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st - 8 teams
21 pts.
Sat, Sep 06
State Preview
Terre Haute
1st - 20 teams
47 pts.
Sat, Sep 13
Eagle Classic
Brown County
2nd - 20 teams
79 pts.
Sat, Sep 20
Trinity Invitational
Louisville, KY
1st - 68 teams
161 pts.
Sat, Sep 27
MIC Championships
Ben Davis
1st - 8 teams
52 pts.
Sat, Oct 11
Sectional
White River Elementary
1st Place
38 pts.
Sat, Oct 18
Regional
Brebeuf
1st Place
72 pts.
Sat, Oct 25
Semi-State
Northview Church
1st Place
62 pts.
Sat, Nov 01
State
Terre Haute
2nd Place
140 pts.
 

2013 Varsity Results

2013 State Champions; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 24
Carmel Classic Invite
Northview Church
1st - 10 teams
33 pts.
Tue, Sep 03 
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st - 8 teams
22 pts.
Sat, Sep 07
State Preview Meet
Terre Haute
1st - 23 teams
36 pts.
Sat, Sep 14
Ben Davis Invitational
Ben Davis
2nd - 17 teams
79 pts.
Sat, Sep 21
Trinity Invitational
Louisville, KY
1st - 52 teams
88 pts.
Sat, Sep 28
Culver Invitational
Culver
1st - 24 teams
57 pts.
Wed, Oct 09
MIC Championships
Ben Davis
1st - 10 teams
43 pts.
Tue, Oct 15
Sectional
Noblesville
1st Place
39 pts.
Sat, Oct 19
Regional
Brebeuf
1st Place
62 pts.
Sat, Oct 26
Semi-State
Northview Church
1st Place
57 pts.
Sat, Nov 02
State
Terre Haute
1st Place
64 pts.
 

2012 Varsity Results

2012 State Champions; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 18
Carmel Classic Invite
Northview Church 
1st - 12 teams
20 pts.
Tue, Aug 28 
Hamilton County Meet 
White River Elementary 
1st - 8 teams
41 pts.
Sat, Sep 01
Lafayette Harrison Inv.
Lafayette Harrison
1st - 25 teams
61 pts.
Sat, Sep 8
Ben Davis Invitational 
Ben Davis
1st - 18 teams
18 pts.
Sat, Sep 15 
Trinity Invitational 
Louisville, KY 
2nd - 54 teams
81 pts.
Sat, Sep 22 
Culver Invitational 
Culver 
2nd - 40 teams
153 pts.
Wed, Oct 03
MIC Championships 
Ben Davis 
1st - 8 teams
33 pts.
Tue, Oct 09
Sectional 
Noblesville
1st Place
25 pts.
Sat, Oct 13
Regional 
Brebeuf 
3rd Place
92 pts.
Sat, Oct 20 
Semi-State 
Northview Church 
2nd Place
66 pts.
Sat, Oct 27 
State 
Terre Haute 
1st Place
93 pts.
 

2011 Varsity Results

3rd Place at State Meet; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 20 
Carmel Classic Invite
Northview Church 
1st - 10 teams
18 pts.
Tue, Aug 30 
Hamilton County Meet 
White River Elementary 
1st - 7 teams
32 pts. 
Sat, Sep 03 
State Preview 
Terre Haute 
3rd - 25 teams
148 pts.
Sat, Sep 10 
Mason Invitational 
Mason, Ohio 
1st - 20 teams
23 pts.
Sat, Sep 17 
Trinity Invitational 
Louisville, KY 
1st - 38 teams
82 pts.
Sat, Sep 24 
Culver Invitational 
Culver 
1st - 35 teams
92 pts.
Wed, Oct 05
MIC Championships 
Ben Davis 
1st - 8 teams
41 pts.
Tue, Oct 11 
Sectional 
Noblesville
1st Place
44 pts.
Sat, Oct 15 
Regional 
Brebeuf 
2nd Place
81 pts.
Sat, Oct 22 
Semi-State 
Northview Church 
3rd Place
103 pts.
Sat, Oct 29 
State 
Terre Haute 
3rd Place
152 pts.
 

2010 Varsity Results

Sectional Champions; MIC Champions; 9th Place at State

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 21
Prep Invitational 
Brebeuf 
1st-10 teams
65 pts.
Sat, Aug 28 
Carmel Classic Invitational 
Northview Christian Church 
1st-4 teams
25 pts.
Tue, Aug 31 
Hamilton County Meet 
White River Elementary 
1st-7 teams
60 pts.
Sat, Sep 04 
Terre Haute State Preview 
Terre Haute 
2nd-37 teams
102 pts.
Sat, Sep 11 
Mason Invitational 
Mason, Ohio 
1st-18 teams
44 pts.
Sat, Sep 18 
Trinity (Kentucky) Invitational 
Louisville, KY 
1st-51 teams
93 pts.
Sat, Sep 25 
Culver Invitational 
Culver 
2nd-33 teams
220 pts.
Wed, Oct 06 
MIC Championships 
Ben Davis 
1st-8 teams
56 pts.
Tue, Oct 12 
Sectional 
White River Elementary
1st Place
68 pts.
Sat, Oct 16 
Regional 
Brebeuf 
4th Place
103 pts.
Sat, Oct 23 
Semi-State 
Northview Christian Church 
4th Place
118 pts.
Sat, Oct 30 
State 
Terre Haute 
9th Place
241 pts.

 

 

2009 Varsity Results

 

 

Boys Soccer

2019 Schedule

  • Boys
  • Fall
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Thu Aug 9 Brownsburg (Scrimmage) 5:00 PM Murray Stadium Home
Sat Aug 11 Zionsville 11:30 AM Murray Stadium Home
Thu Aug 16 Noblesville 7:00 PM Noblesville Away
Sat Aug 18 Hamilton Southeastern 1:00 PM Murray Stadium Home
Thu Aug 23 Center Grove 7:00 PM Murray Stadium Home
Tue Aug 28 Brebeuf 7:00 PM Murray Stadium Home
Fri Aug 31 Ft. Wayne Canterbury 7:30 PM Murray Stadium Home
Tue Sep 4 Lawrence North 7:00 PM Lawrence North Away
Thu Sep 6 Lawrence Central 7:00 PM Carmel Home
Tue Sep 11 North Central 7:30 PM Murray Stadium Home
Thu Sep 13 Warren Central 7:00 PM Warren Central Away
Fri Sep 14 Homestead 8:00 PM Murray Stadium Home
Tue Sep 18 Pike 7:00 PM Pike Away
Thu Sep 20 Cathedral 7:00 PM Cathedral Away
Sat Sep 22 Ben Davis 10:00 AM Ben Davis Away
Tue Sep 25 Harrison 7:00 PM Murray Stadium Home
Fri Sep 28 Columbus North 8:00 PM Columbus North Away
Wed Oct 3 Sectional 5:00 PM Pike Away
Sat Oct 6 Sectional 7:00 PM Pike Away
Sat Oct 13 Regional 10:00 AM Murray Stadium Home
Sat Oct 13 Regional 7:00 PM Murray Stadium Home
Sat Oct 20 Semi State 12:00 PM Evansville or Seymour Away
Sat Oct 27 State 3:30 PM IUPUI Away
  • Boys Soccer
  • Boys
  • Fall
  • JV
Date Event Start Time Location  
Sat Aug 11 Zionsville 10:00 AM Murray Stadium Home
Thu Aug 16 Noblesville 5:00 PM Noblesville Away
Sat Aug 18 Hamilton Southeastern 11:00 AM Murray Stadium Home
Tue Aug 21 Ben Davis 5:30 PM Ben Davis Away
Thu Aug 23 Center Grove 5:30 PM Murray Stadium Home
Tue Aug 28 Brebeuf 5:00 PM Murray Stadium Home
Fri Aug 31 Fort Wayne Canterbury 6:00 PM Murray Stadium Home
Tue Sep 4 Lawrence North 5:30 PM Lawrence North Away
Thu Sep 6 Lawrence Central 5:30 PM Murray Stadium Home
Tue Sep 11 North Central 5:30 PM Murray Stadium Home
Thu Sep 13 Warren Central 5:30 PM Warren Central Away
Fri Sep 14 Homestead 6:15 PM Murray Stadium Home
Tue Sep 18 Pike 5:00 PM Pike Away
Thu Sep 20 Cathedral 5:30 PM Cathedral Away
Tue Sep 25 Harrison 5:30 PM Murray Stadium Home
Fri Sep 28 Columbus North 6:00 PM Columbus North Away
  • Boys Soccer
  • Boys
  • Fall
  • Freshman
Date Event Start Time Location  
Mon Aug 13 Westfield 5:00 PM Murray Stadium Home
Wed Aug 15 Avon 5:30 PM Carmel Home
Mon Aug 20 Noblesville 6:15 PM Noblesville Away
Wed Aug 22 Cathedral 5:30 PM Murray Stadium Away
Fri Aug 24 Zionsville 5:30 PM Murray Stadium Home
Mon Aug 27 Fishers 5:00 PM Murray Stadium Home
Wed Aug 29 North Central 5:30 PM North Central Away
Tue Sep 4 Brebeuf 6:00 PM Brebeuf Away
Sat Sep 8 Lawrence North 10:00 AM Lawrence North Away
Mon Sep 10 Noblesville 5:00 PM River Road Soccer Complex Home
Wed Sep 12 Center Grove 5:30 PM Murray Stadium Home
Thu Sep 13 Hamilton Southeastern 5:30 PM River Road Soccer Complex Away
Thu Sep 20 Fishers 6:30 PM Fishers Away
Tue Sep 25 Westfield 5:00 PM Westfield Away
Wed Sep 26 North Central 5:30 PM River Road Soccer Complex Home
  • Boys Soccer

Coaching Staff

Shane Schmidt - Head Coach 
 
Kam McQuay - Assistant
Joel Haynie - Freshmen
Emory Schlake - Volunteer
Keith Griffin - Volunteer

IHSAA Tournament History

Sectional Champions (21)
1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1993, 1995, 1997, 2000, 2003, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016
 
Regional Champions (11)
1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1993, 1997, 2000, 2005, 2006, 2015
 
Semi-State Champions (3)
1997, 2005, 2006
 
State Runner-Up (5)
1988, 1989, 1993, 1997, 2005
 
State Champions (4)
1985, 1987, 1991, 2006
 
Soccer sanctioned by the IHSAA as an official sport in 1994.
Semi-State tournament level added by the IHSAA in 1994

2009-2018 Results

2018 Varsity Results

2018 Record: 7 - 3 - 8 (Overall); 1 - 2 - 4 MIC Record (6th Place)

Date
Opponent
Location
W or L
Time/Score
Sat, Aug 11
Zionsville
Murray Stadium
T
0-0
Thu, Aug 16
Noblesville
Noblesville
T
1-1
Sat, Aug 18
Hamilton Southeastern
Murray Stadium
T
0-0
Thu, Aug 23
Center Grove
Murray Stadium
L
0-1
Tue, Aug 28
Brebeuf Jesuit
Murray Stadium
W
4-0
Fri, Aug 31
Fort Wayne Canterbury
Murray Stadium
W
3-1
Tue, Sep 04
Lawrence North
Lawrence North
W
2-0
Thu, Sep 06
Lawrence Central
Murray Stadium
T
0-0
Tue, Sep 11
North Central
Murray Stadium
T
0-0
Thu, Sep 13
Warren Central
Warren Central
T
1-1
Fri, Sep 14
Homestead
Murray Stadium
T
1-1
Tue, Sep 18
Pike
Pike
T
1-1
Thu, Sep 20
Cathedral
Cathedral
W
1-0
Sat, Sep 22
Ben Davis - new date
Ben Davis
L
2-3
Tue, Sep 25
Harrison
Murray Stadium
W
2-0
Fri, Sep 28
Columbus North
Columbus North
W
1-0
Tue, Oct 02
Pike (Sectional)
Pike
W
3-3 (4-2 PK)
Wed, Oct 03
Brebeuf (Sectional)
Pike
L
0-2
 
 

2017 Varsity Results

Date
Opponent
Location
W or L
Time/Score
Sat, Aug 12
Zionsville
Zionsville
L
1-3
Thu, Aug 17
Noblesville
Murray Stadium
W
1-0
Sat, Aug 19
Hamilton Southeastern
Hamilton SE
L
0-2
Tue, Aug 22
Ben Davis
Murray Stadium
L
0-1
Thu, Aug 24
Center Grove
Center Grove
L
0-1
Tue, Aug 29
Brebeuf Prep
Brebeuf Prep
W
3-0
Fri, Sep 01
Fort Wayne Canterbury
FW Canterbury
W
4-3
Tue, Sep 05
Lawrence North
Murray Stadium
W
5-0
Thu, Sep 07
Lawrence Central
Lawrence Central
T
2-2
Tue, Sep 12
North Central
North Central
W
1-0
Thu, Sep 14
Warren Central
Murray Stadium
W
3-0
Tue, Sep 19
Pike
Murray Stadium
T
3-3
Thu, Sep 21
Cathedral
Murray Stadium
W
3-1
Fri, Sep 22
Homestead
Homestead
W
4-2
Tue, Sep 26
Harrison
Harrison
T
2-2
Fri, Sep 29
Columbus North
Murray Stadium
W
4-1
Tue, Oct 03
Brebeuf Jesuit (Sectional)
Murray Stadium
L
1-2
 
 

2016 Varsity Results

Date
Opponent
Location
W or L
Time/Score
Thu, Aug 18
Noblesville
Noblesville
T
3-3
Sat, Aug 20
Hamilton Southeastern
Murray Stadium
T
0-0
Tue, Aug 23
Ben Davis
Ben Davis
T
1-1
Sat, Aug 27
Zionsville
Murray Stadium
W
1-0
Thu, Sep 01
Pike
Pike
W
3-0
Fri, Sep 02
Fort Wayne Canterbury
Murray Stadium
W
2-0
Tue, Sep 06
Lawrence North
Lawrence North
W
3-2
Thu, Sep 08
Lawrence Central
Murray Stadium
W
2-1
Tue, Sep 13
North Central
Murray Stadium
L
0-1
Thu, Sep 15
Warren Central
Warren Central
W
2-0
Mon, Sep 19
Brebeuf
Murray Stadium
T
1-1
Thu, Sep 22
Cathedral
Cathedral
L
0-1
Sat, Sep 24
Evansville Memorial
Murray Stadium
W
3-1
Mon, Sep 26
Center Grove
Murray Stadium
T
1-1
Fri, Sep 30
Columbus North
Columbus North
W
2-0
Sat, Oct 01
Homestead
Murray Stadium
W
2-0
Wed, Oct 05
Zionsville (Sectional)
Zionsville
W
1-0
Sat, Oct 08
Guerin Catholic (Sectional)
Zionsville
W
2-0 OT
Thu, Oct 13
North Central (Regional)
North Central
L
3-4 OT
 
 

2015 Varsity Results

Date
Opponent
Location
W or L
Time/Score
Thu, Aug 20
Noblesville
Murray Stadium
W
4-1
Sat, Aug 22
Hamilton Southeastern
Hamilton Southeastern
W
2-1
Tue, Aug 25
Ben Davis
Murray Stadium
W
6-1
Thu, Aug 27
Center Grove
Center Grove
L
0-1
Sat, Aug 29
Zionsville
Zionsville
W
3-1
Tue, Sep 01
Brebeuf
Brebeuf Jesuit
W
4-1
Thu, Sep 03
Pike
Murray Stadium
T
1-1
Fri, Sep 04
Fort Wayne Canterbury
Fort Wayne Canterbury
 
Canceled
Tue, Sep 08
Lawrence North
Murray Stadium
W
2-0
Thu, Sep 10
Lawrence Central
Lawrence Central
W
5-0
Tue, Sep 15
North Central
North Central
W
2-1
Thu, Sep 17
Warren Central
Murray Stadium
W
10-0
Thu, Sep 24
Cathedral
Murray Stadium
W
3-0
Sat, Sep 26
Evansville Memorial
Evansville Memorial
L
1-2
Fri, Oct 02
Columbus North
Murray Stadium
W
2-1
Sat, Oct 03
Homestead
Murray Stadium
W
4-1
Wed, Oct 07
Guerin (Sectional)
Guerin Catholic
W
4-2
Sat, Oct 10
Zionsville (Sectional)
Guerin Catholic
W
2-0
Thu, Oct 15
Brebeuf (Regional)
North Central
W
2-0
Sat, Oct 17
Lawrence North (Regional)
North Central
W
1-0
Sat, Oct 24
East Central (Semi State)
Evansville
W
3-0
Sat, Oct 24
Center Grove (Semi State)
Evansville
L
1-2
 

2014 Varsity Results

11 - 5 - 1 Season Record; 6 - 1 MIC Record (2nd Place)

Date
Opponent
Location
W or L
Time/Score
Thu, Aug 21
Noblesville
Noblesville
W
4-1
Sat, Aug 23
Hamilton Southeastern
Murray Stadium
W
2-1
Tue, Aug 26
Ben Davis
Ben Davis
W
6-0
Wed, Aug 27
Center Grove
Murray Stadium
L
0-1
Sat, Aug 30
Zionsville
Murray Stadium
L
1-2
Tue, Sep 02
Brebeuf
Murray Stadium
L
1-2
Thu, Sep 04
Pike
Pike
W
2-0
Fri, Sep 05
Fort Wayne Canterbury
Murray Stadium
W
2-1
Tue, Sep 09
Lawrence North
Lawrence North
W
2-0
Thu, Sep 11
Lawrence Central
Murray Stadium
W
6-0
Tue, Sep 16
North Central
Murray Stadium
W
2-1
Thu, Sep 18
Warren Central
Warren Central
W
2-1
Thu, Sep 25
Cathedral
Cathedral
W
4-0
Sat, Sep 27
Evansville Memorial
Murray Stadium
W
2-0
Fri, Oct 03
Columbus North
Columbus North
L
0-1
Sat, Oct 04
Homestead
Murray Stadium
T
0-0
Wed, Oct 08
Westfield (Sectional)
Lebanon Middle School
L
0-0 (4-5 PKs)
 
 

2013 Varsity Results

13 - 4 - 2 Season Record; Sectional Champions & MIC Champions

Date
Opponent
Location
W or L
Time/Score
Thu, Aug 22
Noblesville
Murray Stadium
T
1-1
Sat, Aug 24
Hamilton Southeastern
Hamilton Southeastern
W
3-0
Tue, Aug 27
Ben Davis
Murray Stadium
W
3-1
Thu, Aug 29
Center Grove
Center Grove
W
2-1
Sat, Aug 31
Zionsville
Zionsville
T
Game called
 
 
 
 
due to lightning
Tue, Sep 03
Brebeuf
Brebeuf
W
2-1
Thu, Sep 05
Pike
Murray Stadium
W
1-0
Tue, Sep 10
Lawrence North
Murray Stadium
W
4-0
Thu, Sep 12
Lawrence Central
Lawrence Central
W
11-0
Tue, Sep 17
North Central
North Central
L
0-1
Thu, Sep 19
Warren Central
Murray Stadium
W
2-0
Sat, Sep 21
Terre Haute North
Murray Stadium
W
6-0
Sat, Sep 21
Terre Haute South
Murray Stadium
W
10-0
Thu, Sep 26
Cathedral
Murray Stadium
L
0-2
Sat, Sep 28
Evansville Memorial
Evansville Memorial
L
2-3
Sat, Oct 05
Homestead
Murray Stadium
W
2-0
Wed, Oct 09
Lebanon (Sectional)
Lebanon Middle School
W
5-0
Sat, Oct 12
Westfield (Sectional)
Lebanon Middle School
W
5-1
Thu, Oct 17
Cathedral (Regional)
North Central
L
0-0 (2-3 PKs
 
 

2012 Varsity Results

Date
Opponent
Location
W or L
Time/Score
Sat, Aug 18
Hamilton Southeastern
Murray Stadium
W
2-0
Tue, Aug 21
Brebeuf
Murray Stadium
W
3-1
Sat, Aug 25
Zionsville 
Murray Stadium
T
1-1
Tue, Aug 28 
Warren Central 
Warren Central
W
5-0
Fri, Aug 31
Fort Wayne Canterbury
Fort Wayne Canterbury
W
2-1
Sat, Sep 01
Ben Davis
Murray Stadium
T
0-0
Tue, Sep 04
Lawrence North 
Lawrence North
W
8-0
Thu, Sep 06 
Noblesville 
Noblesville
T
0-0
Wed, Sep 12
North Central 
North Central
W
2-0
Sat, Sep 15 
Terre Haute North 
Terre Haute North
W
7-0
Sat, Sep 15
Terre Haute South 
Terre Haute South
W
9-1
Thu, Sep 20
Cathedral 
Cathedral
W
3-0
Sat, Sep 22 
Evansville Memorial 
Murray Stadium
W
2-1
Tue, Sep 25
Center Grove 
Murray Stadium
W
2-1
Fri, Sep 28
Columbus North
Murray Stadium
T
1-1
Sat, Sep 29
Homestead
Murray Stadium
W
2-1
Wed, Oct 03
Lebanon (Sectional)
Lebanon
W
3-0
Sat, Oct 06
Zionsville (Sectional)
Lebanon
W
3-2 OT (5-4 PK)
Thu, Oct 11
Cathedral (Regional)
North Central
L
0-1
 
 

2011 Varsity Results

15 - 1 - 2 Season Record; Sectional & MIC Champions

Date
Opponent
Location
W/L
Time/Score
Thu, Aug 18
Ben Davis 
Ben Davis
W
1-0
Sat, Aug 27 
Zionsville 
Zionsville
W
2-0
Tue, Aug 30 
Warren Central 
Murray Stadium
W
3-0
Fri, Sep 02 
Pike  
Pike Showcase
W
1-0
Sat, Sep 03
Columbus North
Pike Showcase
T
0-0
Tue, Sep 06 
Lawrence North 
Lawrence North
W
4-1
Thu, Sep 08
Noblesville 
Murray Stadium
W
7-2
Fri, Sep 09
Ft. Wayne Canterbury 
Murray Stadium
T
1-1
Wed, Sep 14 
North Central 
Murray Stadium
W
1-0
Sat, Sep 17
Terre Haute North 
Murray Stadium
W
6-0
Sat, Sep 17 
Terre Haute South 
Murray Stadium
W
3-0
Thu, Sep 22 
Cathedral 
Murray Stadium
W
2-0
Sat, Sep 24 
Evansville Memorial 
Evansville Memorial
W
3-0
Tue, Sep 27 
Center Grove 
Center Grove
W
3-1
Thu, Sep 29 
Hamilton Southeastern 
Hamilton Southeastern
W
5-0
Wed, Oct 5
Zionsville (Sectional)
Lebanon
W
1-0
Sat, Oct 8 
Westfield (Sectional)
Lebanon
W
1-0
Thu, Oct 13
Avon (Regional)
North Central
L
0-1
 

2010 Varsity Results

Sectional Champions & MIC Champions

Date
Opponent
Location
W/L
Time/Score
 
 
 
 
 
Thu, Aug 19
Ben Davis 
Murray Stadium
2-0
Fri, Aug 20 
Homestead 
Hefner Field (Ft. Wayne)
2-1
Sat, Aug 28 
Zionsville 
Murray Stadium 
T
1-1
Tue, Aug 31 
Warren Central 
Warren Central
W
7-0 
Fri, Sep 03 
Pike  
Murray Stadium 
T
0-0
Sat, Sep 04 
Lawrence Central 
Murray Stadium 
W
4-0 
Tue, Sep 07 
Lawrence North 
Murray Stadium 
6-0
Thu, Sep 09 
Noblesville 
Noblesville 
1-1
Sat, Sep 11 
Ft. Wayne Canterbury 
Ft. Wayne Canterbury 
L
1-3 
Wed, Sep 15 
North Central 
North Central 
L
2-4
Sat, Sep 18 
Terre Haute North 
Terre Haute North 
7-0
Sat, Sep 18 
Terre Haute South 
Terre Haute South 
W
2-0
Thu, Sep 23 
Cathedral 
Cathedral 
W
2-1
Sat, Sep 25 
Evansville Memorial 
Murray Stadium 
2-0 
Tue, Sep 28 
Center Grove 
Murray Stadium 
2-1
Thu, Sep 30 
Hamilton Southeastern 
Murray Stadium
W
3-1
Thu, Oct 7 
Fishers (Sectional)
Fishers 
2-0
Sat, Oct 9 
Westfield (Sectional)
Fishers 
W
3-1
Wed, Oct 13 
Brebeuf (Regional)
North Central 
1-0
Sat, Oct 16 
Cathedral (Regional)
North Central 
L
0-2

 

2009 Results

 

Camp Information

Tactical Camp and Technical Camp

Please follow the link below for both camp registrations. 

https://ticketracker.com/store/category?schoolId=106&catalogCategoryId=1694

2019 Freshmen/New Student Call Out Meeting

Any student-athlete interested in trying out for the 2019 boys soccer program and their parents, are invited to attend the Freshmen/New Student Call Out Meeting.

  • When: Tuesday, May 14th at 6:00pm
  • Where: Community Room at Carmel High School
  • What: Informational Meeting, Q & A

2019 Tryout Information

Tryouts for the 2019 boys soccer program will be held Monday, August 5th through Wednesday, August 7th. All tryout sessions are held at the River Road Soccer Complex (located on the corner of 126th Street and River Road). In order to tryout, student-athletes MUST have completed Physical and Consent Forms (located on the main athletics page) on file with the school. Completed forms MUST be submitted to the athletic department a MINIMUM of one week before tryouts. Forms can be scanned and emailed to Andrea Dixon at adixon1@ccs.k12.in.us. Please bring a copy of all completed forms to tryouts as a backup.

Student-athletes will need to wear Carmel High School gear, blue, or gold t-shirts. NO CLUB GEAR! They will also need to bring shoes, shin guards, a ball, and water with them to each tryout session. The schedule is as follows:

Monday, August 5th                  9:30-11:30 & 6:00-8:00

Tuesday, August 6th                  8:00-10:00 & 6:00-8:00

Wednesday, August 7th              8:00-10:00 & 6:00-8:00

Boys Tennis

2018 Schedule

  • Boys
  • Fall
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Tue Aug 14 Hamilton SE 5:00 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Thu Aug 16 Cathedral 4:45 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Tue Aug 21 Lawrence North 5:00 PM Lawrence North Away
Sat Aug 25 John Shirley Invitational 8:00 AM North Central Away
Tue Aug 28 West Lafayette 5:30 PM West Lafayette Away
Thu Aug 30 North Central 4:45 PM North Central Away
Tue Sep 4 Guerin 4:30 PM Guerin Away
Wed Sep 5 Park Tudor 5:00 PM Park Tudor Away
Sat Sep 8 Floyd Central 8:00 AM Zionsville Away
Sat Sep 8 Zionsville 10:00 AM Zionsville Away
Sat Sep 8 Brownsburg 1:00 PM Zionsville Away
Wed Sep 12 Brebeuf Jesuit 4:45 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Thu Sep 13 MIC Championship 5:30 PM Ben Davis Away
Sat Sep 15 MIC  Championship 8:30 AM Ben Davis Away
Fri Sep 21 Homestead 5:30 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Sat Sep 22 Center Grove 9:00 AM Center Grove Away
Sat Sep 22 Jasper 12:00 PM Center Grove Away
Wed Sep 26 Sectional 4:15 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Thu Sep 27 Sectional 4:15 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Tue Oct 2 Regional 5:00 PM Kokomo Away
Wed Oct 3 Regional 5:00 PM Kokomo Away
Sat Oct 6 Semi State 12:00 PM Culver Away
Fri Oct 12 State Quarterfinals 3:00 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Sat Oct 13 Doubles Regional 10:00 AM Fishers Away
Sat Oct 13 State 10:00 AM North Central Away
Sat Oct 13 State Championship 2:00 PM North Central Away
Fri Oct 19 State Singles/Doubles 3:00 PM Park Tudor Away
Sat Oct 20 State Singles/Doubles 9:00 AM Park Tudor Away
  • Boys Tennis
  • Boys
  • Fall
  • JV
Date Event Start Time Location  
Tue Aug 14 Hamilton SE 5:00 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Wed Aug 15 West Lafayette 5:30 PM West Lafayette Away
Thu Aug 16 Cathedral 4:45 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Tue Aug 21 Lawrence North 5:00 PM Lawrence North Away
Thu Aug 30 North Central 4:45 PM North Central Away
Tue Sep 4 Guerin 4:30 PM Guerin Away
Wed Sep 5 Park Tudor 5:00 PM Park Tudor Away
Sat Sep 8 Floyd Central 8:00 AM Zionsville Away
Sat Sep 8 Zionsville 10:00 AM Zionsville Away
Sat Sep 8 Brownsburg 1:00 PM Zionsville Away
Wed Sep 12 Brebeuf Jesuit 5:00 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Fri Sep 21 Homestead 5:30 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Sat Sep 22 Center Grove 9:00 AM Center Grove Away
Sat Sep 22 Jasper 12:00 PM Center Grove Away
  • Boys Tennis
  • Boys
  • Fall
  • Freshman
Date Event Start Time Location  
Wed Aug 22 Zionsville 5:00 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Sat Aug 25 Carmel Invitational 9:00 AM Todd Witsken Tennis Center Home
Wed Aug 29 Brebeuf Jesuit 5:00 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Tue Sep 4 North Central 4:45 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Thu Sep 6 Cathedral 5:00 PM Cathedral Away
Tue Sep 11 University 4:45 PM University Away
Wed Sep 12 Zionsville 5:00 PM Zionsville Away
Mon Sep 17 Hamilton Southeastern 5:00 PM Hamilton SE Away
Tue Sep 18 Cathedral 5:00 PM Todd Witsken Tennis Center Home
Wed Sep 19 North Central 4:45 PM North Central Away
Tue Sep 25 Brebeuf Jesuit 4:45 PM Todd Witsken Tennis Center Home
  • Boys Tennis

Coaching Staff

Bryan Hanan - Head Coach

TBA - Assistant Coach

TBA - Freshman Coach

IHSAA Tournament History

Sectional Champions (32)
1977, 1978, 1980, 1981, 1987, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 
Regional Champions (17)
1980, 1981, 1987, 1991, 2002, 2003, 2004, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 
Semi-State Champions (15)
1980, 1981, 1987, 1991, 2003, 2004, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 
State-Runner-Up (2)
1991, 2014
 
State Champions (11)
1980, 1981, 1987, 2003, 2004, 2010, 2011, 2012, 2016, 2017, 2018

2009-2018 Results

2018 Varsity Results

STATE CHAMPIONS; MIC CHAMPIONS

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Tue, Aug 14
Hamilton SE
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Tue, Aug 21
Lawrence North
Lawrence North
W
5-0
Sat, Aug 25
John Shirley Invitational
North Central
 
Canceled
Mon, Aug 27
Cathedral
Todd Witsken Tennis Center
W
3-2
Tue, Aug 28
West Lafayette
West Lafayette
W
5-0
Thu, Aug 30
North Central
North Central
W
3-2
Tue, Sep 04
Guerin Catholic
Guerin Catholic
W
3-0
Thu, Sep 05
Park Tudor
Park Tudor
W
4-1
Sat, Sep 08
Floyd Central
Zionsville Invitational
 
Canceled
Sat, Sep 08
Zionsville
Zionsville Invitational
 
Canceled
Sat, Sep 08
Brownsburg
Zionsville Invitational
 
Canceled
Wed, Sep 12
Brebeuf Jesuit
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Sep 15
MIC Championship
Ben Davis
1st Place
55 pts.
Wed, Sep 19
Fishers - new match
Fishers
W
4-1
Fri, Sep 21
Homestead
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Sat, Sep 22
Center Grove
Center Grove
W
4-1
Sat, Sep 22
Jasper
Center Grove
W
5-0
Wed, Sep 26
University (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Sep 27
Westfield (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Tue, Oct 02
Kokomo (Regional)
Kokomo
W
5-0
Wed, Oct 03
West Lafayette (Regional)
Kokomo
W
5-0
Sat, Oct 06
Penn (Semi State)
Culver
W
5-0
Fri, Oct 12
Homestead (State)
Todd Witsken Tennis Center
W
3-2
Sat, Oct 13
Floyd Central (State)
North Central
W
5-0
Sat, Oct 13
North Central (State)
North Central
W
3-2
 

2017 Varsity Results

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Tue, Aug 15
Hamilton SE
Hamilton SE
W
4-1
Wed, Aug 16
West Lafayette
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Aug 17
Cathedral
Cathedral
W
5-0
Tue, Aug 22
Lawrence North
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Aug 26
John Shirley Invitational
North Central
1st Place
45
Thu, Aug 31
North Central
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Tue, Sep 05
Guerin Catholic
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Sep 07
Park Tudor
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Sep 09
Floyd Central
Zionsville Invitational
W
5-0
Sat, Sep 09
Zionsville
Zionsville Invitational
W
5-0
Sat, Sep 09
Brownsburg
Zionsville Invitational
W
5-0
Wed, Sep 13
Brebeuf Jesuit
Brebeuf Jesuit
W
5-0
Sat, Sep 16
MIC Championship
Ben Davis
1st Place
54 pts.
Fri, Sep 22
Homestead
Todd Witsken Tennis Center
W
6-0
Sat, Sep 23
Center Grove
Center Grove
W
6-0
Sat, Sep 23
Jasper
Center Grove
W
5-1
Wed, Sep 27
University (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Sep 28
Guerin (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Tue, Oct 03
West Lafayette (Regional)
Kokomo
W
5-0
Wed, Oct 04
Western (Regional)
Kokomo
W
5-0
Sat, Oct 07
Munster (Semi State)
Culver
W
5-0
Fri, Oct 13
North Central (State)
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Sat, Oct 14
Park Tudor (State)
North Central
W
4-1
Sat, Oct 14
Jasper (State)
North Central
W
5-0
Fri, Oct 20
Singles/Doubles State
Park Tudor
Away
3:00 pm
Sat, Oct 21
Singles/Doubles State
Park Tudor
Away
9:00 am
 

2016 Varsity Results

STATE CHAMPIONS; 17 - 0 SEASON RECORD; MIC CHAMPIONS

Date
Opponent
Location
W/L
Score
Tue, Aug 16
Hamilton Southeastern
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Wed, Aug 17
West Lafayette
West Lafayette
W
5-0
Tue, Aug 23
Lawrence North
Lawrence North
W
5-0
Thu, Aug 25
Cathedral
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Sat, Aug 27
John Shirley Invitational
North Central
1st Place
40 pts.
Thu, Sep 01
North Central
North Central
W
3-2
Tue, Sep 06
Guerin Catholic
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Sep 10
Floyd Central
Zionsville West MS
 
Rained Out
Sat, Sep 10
Brownsburg
Zionsville West MS
 
Rained Out
Sat, Sep 10
Zionsville
Zionsville HS
 
Rained Out
Mon, Sep 12
Park Tudor - new date
Park Tudor
W
3-2
Wed, Sep 14
Brebeuf Jesuit
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Fri, Sep 23
Homestead
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Sat, Sep 24
MIC Championships
North Central
1st Place
54 pts.
Thu, Sep 29
Westfield (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Fri, Sep 30
Guerin (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Tue, Oct 4
West Lafayette (Regional)
Kokomo
W
5-0
Wed, Oct 5
Kokomo (Regional)
Kokomo
W
5-0
Sat, Oct 8
Munster (Semi State)
Culver Academy
W
5-0
Fri, Oct 14
Delta (State)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Oct 15
Bloomington North (State)
North Central
W
5-0
Sat, Oct 15
North Central (State)
North Central
W
4-1
Fri, Oct 21
State Singles/Doubles
Park Tudor
Away
2:00 PM
Sat, Oct 22
State Singles/Doubles
Park Tudor
Away
9:00 AM
 

2015 Varsity Results

Date
Opponent
Location
W/L
Score
Tue, Aug 18
Hamilton Southeastern
Todd Witsken Tennis Center
Home
5-0
Wed, Aug 19
West Lafayette
West Lafayette
Away
5-0
Tue, Aug 25
Lawrence North
Lawrence North
Away
5-0
Sat, Aug 29
John Shirley Invitational
North Central
1st - 8 teams
42
Thu, Sep 03
North Central
North Central
L
2-3
Tue, Sep 08
Guerin Catholic
Guerin Catholic
W
4-1
Thu, Sep 10
Park Tudor
Park Tudor
W
5-0
Sat, Sep 12
Floyd Central
Zionsville
W
4-1
Sat, Sep 12
Brownsburg
Zionsville
W
5-0
Sat, Sep 12
Zionsville
Zionsville
W
5-0
Wed, Sep 14
Brebeuf Jesuit
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Sep 15
Cathedral
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Fri, Sep 25
Homestead
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Sep 26
MIC Championships
Ben Davis
1st Place
54
Wed, Sep 30
University (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Oct 01
Guerin (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Tue, Oct 06
Kokomo (Regional)
Kokomo
W
5-0
Wed, Oct 07
West Lafayette (Regional)
Kokomo
W
5-0
Sat, Oct 10
SB St. Joseph's (Semi State)
Culver Academy
W
5-0
Fri, Oct 16
North Central (State)
Todd Witsken Tennis Center
L
2-3
 

2014 Varsity Results

State Runners-Up; 21 - 1 Season Record; MIC Champions

Date
Opponent
Location
W/L
Score
Tue, Aug 19
Hamilton Southeastern
Todd Witsken Tennis Center
W
3-0
Wed, Aug 20
West Lafayette
West Lafayette
W
5-0
Sat, Aug 30
John Shirley Invitational
North Central
2nd - 8 teams
38 pts.
Thu, Sep 04
North Central
North Central
W
3-2
Mon, Sep 08
Guerin Catholic
Guerin Catholic
W
5-0
Tue, Sep 09
Lawrence North
Lawrence North
W
5-0
Thu, Sep 11
Park Tudor
Park Tudor
W
3-2
Sat, Sep 13
Floyd Central
Zionsville
W
5-0
Sat, Sep 13
Zionsville
Zionsville
W
5-0
Sat, Sep 13
Brownsburg
Zionsville
W
5-0
Wed, Sep 17
Brebeuf Jesuit
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Sep 18
Cathedral
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Sep 20
MIC Championships
Ben Davis
1st Place
49 pts.
Fri, Sep 26
Homestead (Senior Night)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Sep 27
Center Grove
Center Grove
W
5-0
Sat, Sep 27
Jasper
Center Grove
W
5-0
Wed, Oct 01
Guerin Catholic (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Fri, Oct 03
Westfield (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Tue, Oct 07
Kokomo (Regional)
Kokomo
W
5-0
Wed, Oct 08
West Lafayette (Regional)
Kokomo
W
5-0
Sat, Oct 11
Penn (Semi State)
Culver Academy
W
5-0
Fri, Oct 17
Center Grove (State)
Center Grove
W
5-0
Sat, Oct 18
Jasper (State)
North Central
W
5-0
Sat, Oct 18
North Central (State)
North Central
L
2-3
Sat, Oct 18
Singles/Doubles Regional
Todd Witsken Tennis Center
Home
10 & 2
Fri, Oct 24
State Singles/Doubles
Park Tudor
Away
3:00 PM
Sat, Oct 25
State Singles/Doubles
Park Tudor
Away
10:00 AM
 
 

2013 Varsity Results

23 - 2 Season Record; MIC Champions

Date
Opponent
Location
W/L
Score
Tue, Aug 20
Hamilton Southeastern
Hamilton SE
W
5-0
Wed, Aug 21
West Lafayette
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Tue, Aug 27
Lawrence North
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Wed, Aug 28
Kokomo
Kokomo
W
7-0
Sat, Aug 31
John Shirley Invitational
North Central
1st Place
38 pts.
Mon, Sep 09
Guerin Catholic
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Wed, Sep 11
Park Tudor
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Sat, Sep 14
Floyd Central
Zionsville
W
5-0
Sat, Sep 14
Zionsville
Zionsville
W
5-0
Sat, Sep 14
Brownsburg
Zionsville
W
5-0
Mon, Sep 16
North Central
Todd Witsken Tennis Center
L
2-3
Wed, Sep 18
Brebeuf Jesuit
Brebeuf Jesuit
W
5-0
Thu, Sep 19
Cathedral
Cathedral
W
5-0
Sat, Sep 21
North Central (Quarterfinals)
MIC at Ben Davis
W
3-2
Sat, Sep 21
Ben Davis (Semi Finals)
MIC at Ben Davis
W
5-0
Sat, Sep 21
Center Grove (Championship)
MIC at Ben Davis
W
5-0
Fri, Sep 27
Homestead
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Sep 28
Center Grove
Center Grove
W
5-0
Sat, Sep 28
Jasper
Center Grove
W
5-0
Wed, Oct 02
Westfield (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Fri, Oct 04
Guerin Catholic (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Tue, Oct 08
Harrison (Regional)
Kokomo
W
5-0
Wed, Oct 09
Logansport (Regional)
Kokomo
W
5-0
Sat, Oct 12
Munster (Semi State)
Culver Academy
W
5-0
Fri, Oct 18
Delta (State)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Oct 19
North Central (State)
North Central
L
2-3
 

2012 Varsity Results

Date
Opponent
Location
W/L
Score
Tue, Aug 14
Hamilton Southeastern
Todd Witsken Tennis Center
W
3-2
Wed, Aug 15
West Lafayette
West Lafayette
W
5-0
Tue, Aug 21
Lawrence North
Lawrence North
W
5-0
Wed, Aug 22
Kokomo
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Aug 25
John Shirley Invitational
North Central
2nd - 8 teams
45 pts.
Thu, Aug 30
North Central
North Central
L
2-3
Wed, Sep 05
Park Tudor
Park Tudor
W
4-1
Sat, Sep 08
Floyd Central
Zionsville
W
5-0
Sat, Sep 08
Zionsville
Zionsville
5-0
Sat, Sep 08
Brownsburg
Zionsville
W
5-0
Wed, Sep 12
Brebeuf Jesuit
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Sep 13
Cathedral 
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Sat, Sep 15
MIC Championship
Ben Davis
1st - 8 teams
55 pts.
Fri, Sep 21
Homestead
Todd Witsken Tennis Center
W
3-0
Sat, Sep 22
Center Grove
Center Grove
W
5-0
Sat, Sep 22
Jasper
Center Grove
W
5-0
Wed, Sep 26
Guerin (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Fri, Sep 28
Westfield (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Tue, Oct 2
Kokomo (Regional)
Kokomo
W
5-0
Wed, Oct 3
West Lafayette (Regional)
Kokomo
W
5-0
Sat, Oct 6
Munster (Semi State)
Culver Academy
W
5-0
Fri, Oct 12
Center Grove (State)
Todd Witsken Tennis Center
W
4-1
Sat, Oct 13
Bloomington South (State)
North Central
W
4-1
Sat, Oct 13
North Central (State)
North Central
W
4-1
Fri, Oct 19
State Singles/Doubles
Park Tudor
Away
3:00 PM
Sat, Oct 20
State Singles/Doubles
Park Tudor
Away
10:00 AM
 

2011 Varsity Results

Date
Opponent
Location
W/L
Score
Tue, Aug 16
Hamilton Southeastern
Hamilton Southeastern
W
5-0
Wed, Aug 17
West Lafayette
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Wed, Aug 24
Kokomo
Kokomo
W
7-0
Sat, Aug 27
John Shirley Invitational
North Central
1st - 8 teams
60 pts.
Thu, Sep 1
North Central
Todd Witsken Tennis Center
W
4-0
Thu, Sep 8
Lawrence North - new date
Todd Witsken Tennis Center
Home
5:00 pm
Sat, Sep 10
Floyd Central
Zionsville
 
Did not play
Sat, Sep 10
Zionsville
Zionsville
 
Did not play
Sat, Sep 10
Brownsburg
Zionsville
 
Did not play
Wed, Sep 14
Brebeuf Jesuit
Brebeuf
W
5-0
Thu, Sep 15
Cathedral 
Cathedral
W
5-0
Sat, Sep 17
MIC Championship
Ben Davis
1st - 8 teams
60 pts.
Fri, Sep 23
Homestead
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Sep 24
Center Grove
Center Grove
W
4-1
Sat, Sep 24
Jasper
Center Grove
W
5-0
Mon, Sep 26
Park Tudor
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Wed, Sep 28
Guerin (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Oct 1
University (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Tue, Oct 4
West Lafayette (Regional)
Kokomo
W
5-0
Wed, Oct 5 
Kokomo (Regional)
Kokomo
W
5-0
Sat, Oct 8
Munster (Semi State)
Culver Academy
W
5-0
Fri, Oct 14
Marion (State)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Oct 15
Park Tudor (State)
North Central
W
3-2
Sat, Oct 15
North Central (State)
North Central
W
5-0
 

2010 Varsity Results

State Champions & MIC Champions

Date
Opponent
Location
W/L
Score
Wed, Aug 18
West Lafayette
West Lafayette
W
5-0
Mon, Aug 23
Heritage Christian
Heritage Christian
W
5-0
Tue, Aug 24
Lawrence North
Lawrence North
W
5-0
Wed, Aug 25
Kokomo
Todd Witsken Tennis Center
W
7-0
Sat, Aug 28
John Shirley Invitational
North Central
1st - 8 teams
53 pts. 
Thu, Sep 2
North Central
North Central 
W
5-0
Wed, Sep 8
Park Tudor
Park Tudor
W
4-1
Sat, Sep 11
Floyd Central
Zionsville
Rained Out
 
Sat, Sep 11
Zionsville
Zionsville
Rained Out
 
Sat, Sep 11
Brownsburg
Zionsville
Rained Out
 
Wed, Sep 15
Brebeuf Jesuit
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Sep 16
Cathedral 
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Sat, Sep 18
MIC Championship
Ben Davis
1st-8 teams
60 pts.
Tue, Sep 21
Zionsville
Zionsville
Away
5-0
Fri, Sep 24
Homestead
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0 
Sat, Sep 25
Center Grove
Center Grove
W
5-0
Sat, Sep 25
Jasper
Center Grove
W
5-0
Wed, Sep 29
University (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Thu, Sep 30
Hamilton Heights (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Mon, Oct 4
Hamilton SE (Sectional)
Todd Witsken Tennis Center
W
5-0
Tue, Oct 5
New Palestine (Regional)
North Central
W
5-0
Wed, Oct 6 
Cathedral (Regional)
North Central
W
5-0
Sat, Oct 9
Center Grove (Semi State)
North Central
W
5-0
Fri, Oct 15
FW Canterbury (State)
Park Tudor
W
5-0
Sat, Oct 16
Munster (State)
North Central
W
5-0
Sat, Oct 16
Brebeuf (State)
North Central
W
4-1

 

2009 Results

 

 

Girls Cross Country

2018 Schedule

  • Fall
  • Girls
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Sat Aug 18 North Central Invitational 9:00 AM North Central Away
Tue Aug 28 Hamilton County Meet 5:30 PM White River Elementary Away
Sat Sep 1 Marion Invitational 9:00 AM Indiana Wesleyan Away
Sat Sep 8 Eagle Classic 8:30 AM Brown County Away
Sat Sep 15 Flashrock Invitational 9:00 AM Northview Christian Church Home
Sat Sep 22 Culver Invitational 8:45 AM Culver Away
Sat Sep 22 MIC Championships 9:00 AM Ben Davis Away
Sat Sep 29 Nike Valley Twilight Meet 6:15 PM Laverne Gibson Away
Sat Oct 6 Sectional 11:15 AM White River Elementary Away
Sat Oct 13 Regional 10:30 AM White River Elementary Away
Sat Oct 20 Semi-State 10:30 AM Shelbyville Away
Sat Oct 27 State 1:00 PM Terre Haute Away
  • Girls Cross Country

Coaching Staff & Information

Andy Dalton - Head Coach

Aaron McRill - Assistant

Allison Martin - Assistant

Courtney Cooley - Assistant

Katie Kelly - Volunteer

Important Links

2019 Summer Scheduling

May 27 - June 1  No practices - Moratorium Week

June 3 - June 28 Summer Training: Mon - Thur @ 7:30am - CHS

     *Summer Training is voluntary

July 1 - 6 No practices - IHSAA Moratorium Week

July 8 - 26 Summer Training: Mon - Thur @ 7:30am - CHS

July 29 - Aug 2 Team Camp

Aug 5  Mandatory Practices Begin

     Mon - Fri @ 3:30pm - CHS

     Sat @ 7:30am - TBD

Aug 7 Parent Meeting - 6:00pm CHS Auditorium

Aug 13  First Day of School

IHSAA Tournament History

Sectional Champions (35)
1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 
Regional Champions (30)
1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015,
 
Semi-State Champions (20)
1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000, 2001, 2005, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016
 
State Runner-Up (8)
1981, 1990, 1991, 1992, 1994, 1998, 2000, 2009
 
State Champions (18)
1982, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1995, 1996, 1997, 2001, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016

2009-2018 Results

2018 Results

4th Place State Finals; MIC Champions

Date
Event
Location
Place
Time/Score
Sat, Aug 18
North Central Invitational
North Central
1st Place
15 pts.
Tue, Aug 28
Hamiton County Meet
White River Elementary
1st Place
32 pts.
Sat, Sep 01
Marion Invitational
Indiana Wesleyan
2nd Place
77 pts.
Sat, Sep 08
Eagle Classic
Brown County
3rd Place
107 pts.
Sat, Sep 15
Flashrock Invitational
Northview Church
1st Place
45 pts.
Sat, Sep 22
MIC Championships
North Central
1st Place
26 pts.
Sat, Sep 29
Nike Valley Twilight
Terre Haute
2nd Place
84 pts.
Sat, Oct 6
Sectional**
White River Elementary
1st Place
27 pts.
Sat, Oct 13
Regional**
White River Elementary
4th Place
90 pts.
Sat, Oct 20
Semi-State**
Blue River Park, Shelbyville
3rd Place
95 pts.
Sat, Oct 27
State**
Terre Haute
4th Place
235 pts.
 

2017 Results

3RD PLACE AT STATE; MIC CHAMPIONS

Date
Event
Location
Place
Time/Score
Sat, Aug 19
North Central Invitational
North Central
 
 
Sat, Aug 26
Taylor Invitational
Taylor
2nd Place
73 pts
Tue, Aug 29
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st Place
49 pts.
Sat, Sep 02
Marion Invitational**
Indiana Wesleyan
3rd Place
97 pts.
Sat, Sep 09
Eagle Classic
Brown County
1st Place
73 pts.
Sat, Sep 16
Trinity Invitational**
Louisville, KY
2nd Place
 
Sat, Sep 23
MIC Championships
Ben Davis
1st Place
30 pts.
Sat, Oct 07
Sectional**
White River Elementary
1st Place
41 pts.
Sat, Oct 14
Regional**
White River Elementary
2nd Place
91 pts.
Sat, Oct 21
Semi-State**
Blue River Park, Shelbyville
3rd Place
102 pts.
Sat, Oct 28
State**
Terre Haute
3rd Place
169 pts.
 

2016 Results

State Champions; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 20
North Central Inv.
North Central
1st Place
15 pts.
Sat, Aug 27
Taylor University HS Invite
Upland, IN
1st Place
46 pts.
Tue, Aug 30
Hamilton County Meet
White River Elementary
Cancelled
 
Sat, Sep 03
State Preview
Terre Haute
1st Place
29 pts.
Sat, Sep 10
Eagle Classic
Brown County
1st Place
57 pts.
Sat, Sep 17
Trinity Invitational
Louisville, KY
1st Place
36 pts.
Sat, Sep 24
Culver Invitational
Culver
1st Place
17 pts.
Sat, Sep 24
MIC Championships
Ben Davis
1st Place
37 pts.
Sat, Oct 08
Sectional
White River Elementary
1st Place
44 pts.
Sat, Oct 15
Regional
White River Elementary
2nd Place
67 pts.
Sat, Oct 22
Semi-State
Blue River Park, Shelbyville, IN
1st Place
15 pts.
Sat, Oct 29
State
Terre Haute
1st Place
44 pts.
 
 

2015 STATE CHAMPIONS; MIC CHAMPIONS

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 22
North Central Invitational
North Central
1st Place
15 pts.
Sat, Aug 29
Danville Hokum Karem
Danville, IN
2nd -12 teams
17 pts.
Tue, Sep 01
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st - 8 teams
21 pts.
Sat, Sep 05
State Preview
Lavern Gibson, Terre Haute
1st - 16 teams
45 pts.
Sat, Sep 12
Eagle Classic
Brown County
1st - 36 teams
41 pts.
Sat, Sep 19
Trinity Invitational
Louisville, KY
1st - 25 teams
80 pts.
Sat, Sep 26
Culver Invitational
Culver
1st - 18 teams
83 pts.
Sat, Sep 26
MIC Championships
Ben Davis
1st Place
47 pts.
Sat, Oct 10
Sectional
White River Elementary
1st Place
46 pts.
Sat, Oct 17
Regional
White River Elementary
1st Place
53 pts. 
Sat, Oct 24
Semi-State
Northview Church
1st Place
39 pts.
Sat, Oct 31
State
Terre Haute
1st Place
70 pts.
 
 

2014 Results

State Champions; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 23
Carmel Classic Inv.
Northview Church
1st - 5 teams
17 pts.
Sat, Aug 30
Western Invitational
Oakbrook Valley
1st - 15 teams
25 pts.
Tue, Sep 02
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st - 8 teams
18 pts.
Sat, Sep 06
Mason Invitational
Mason, Ohio
1st - 25 teams
49 pts.
Sat, Sep 13
Eagle Classic
Brown County
1st - 21 teams
31 pts.
Sat, Sep 20
Trinity Invitational
Louisville, KY
1st - 63 teams
32 pts.
Sat, Sep 27
Culver Invitational
Culver
1st - 21 teams
26 pts.
Sat, Sep 27
MIC Championships
Ben Davis
1st - 8 teams
26 pts.
Sat, Oct 11
Sectional
White River Elementary
1st Place
19 pts.
Sat, Oct 18
Regional
White River Elementary
1st Place
38 pts.
Sat, Oct 25
Semi-State
Northview Church
1st Place
40 pts.
Sat, Nov 01
State
Terre Haute
1st Place
55 pts.
 
 

2013 Results

2013 State Champions; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 24
Carmel Classic Inv.
Northview Church
1st - 8 teams
11 pts.
Sat, Aug 31
Western Invitational
Oakbrook Valley
2nd - 13 teams
41 pts.
Tue, Sep 03
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st - 7 teams
22 pts.
Sat, Sep 07
Mason Invitational
Mason, Ohio
1st - 28 teams
50 pts.
Sat, Sep 14
Eagle Classic
Brown County
1st - 20 teams
34 pts.
Sat, Sep 21
Trinity Invitational
Louisville, KY
1st - 44 teams
24 pts.
Sat, Sep 28
Culver Invitational
Culver
1st - 21 teams
23 pts.
Wed, Oct 09
MIC Championships
Ben Davis
1st - 10 teams
15 pts.
Tue, Oct 15
Sectional
White River Elementary
1st Place
26 pts.
Sat, Oct 19
Regional
Brebeuf
1st Place
27 pts.
Sat, Oct 26
Semi-State
Northview Church
1st Place
52 pts.
Sat, Nov 02
State
Terre Haute
1st Place
76 pts.
 
 

2012 Results

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 18
Carmel Classic Inv.
Northview Church 
1st - 8 teams
18 pts.
Sat, Aug 25
Purdue Invitational
West Lafayette
1st - 12 teams
27 pts.
Tue, Aug 28
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st - 7 teams
26 pts.
Sat, Sep 01
State Preview Meet
Terre Haute 
1st - 19 teams
32 pts.
Sat, Sep 08
Mason Invitational 
Mason, Ohio 
1st - 12 teams
22 pts.
Sat, Sep 15
Trinity Invitational 
Louisville, KY 
1st - 30 teams
34 pts.
Sat, Sep 22
Culver Invitational 
Culver 
1st - 35 teams
66 pts.
Wed, Oct 03
MIC Championships 
Ben Davis 
1st - 8 teams
24 pts.
Tue, Oct 09
Sectional 
White River Elementary
1st Place
25 pts.
Sat, Oct 13
Regional 
Brebeuf 
1st Place
40 pts.
Sat, Oct 20
Semi-State 
Northview Church 
1st Place
44 pts.
Sat, Oct 27
State 
Terre Haute 
1st Place
66 pts.
 
 

2011 Results

STATE CHAMPIONS; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 20
Carmel Classic Inv.
Northview Christian Church 
1st - 10 teams
12 pts.
Sat, Aug 27
Purdue Invitational
West Lafayette
1st - 12 teams
36 pts.
Tue, Aug 30
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st - 7 teams
27 pts.
Sat, Sep 3
State Preview Meet
Terre Haute 
1st - 23 teams
61 pts.
Sat, Sep 10
Mason Invitational 
Mason, Ohio 
1st - 17 teams
22 pts.
Sat, Sep 17
Trinity (KY) Invitational 
Louisville, KY 
1st - 34 teams
21 pts.
Sat, Sep 24
Culver Invitational 
Culver 
1st - 33 teams
76 pts.
Wed, Oct 5
MIC Championships 
Ben Davis 
1st - 8 teams
21 pts.
Tue, Oct 11
Sectional 
White River Elementary
1st Place
26 pts.
Sat, Oct 15
Regional 
Brebeuf 
1st Place
26 pts.
Sat, Oct 22
Semi-State 
Northview Christian Church 
1st Place
34 pts.
Sat, Oct 29
State 
Terre Haute 
1st Place
43 pts.
 
 

2010 Results

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Sat, Aug 21
Prep Invitational
Brebeuf
1st-12 teams
25 pts.
Sat, Aug 28
Carmel Classic Inv.
Northview Christian Church 
1st-6 teams
18 pts.
Tue, Aug 31
Hamilton County Meet
White River Elementary
1st-7 teams
22 pts.
Sat, Sep 4
State Preview Meet
Terre Haute 
1st-35 teams
83 pts.
Sat, Sep 11
Mason Invitational 
Mason, Ohio 
1st-15 teams
17 pts. 
Sat, Sep 18
Trinity (KY) Invitational 
Louisville, KY 
1st-50 teams
58 pts.
Sat, Sep 25
Culver Invitational 
Culver 
1st-30 teams
86 pts.
Wed, Oct 6
MIC Championships 
Ben Davis 
1st-8 teams
25 pts.
Tue, Oct 12
Sectional 
White River Elementary
1st Place
23 pts.
Sat, Oct 16
Regional 
Brebeuf 
1st Place
38 pts.
Sat, Oct 23
Semi-State 
Northview Christian Church 
1st Place
38 pts.
Sat, Oct 30
State 
Terre Haute 
1st Place
78 pts.

 

2009 Results

 

 

 

 

Competition Cheerleading

2018-2019 Schedule

  • Boys
  • Fall
  • Girls
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Sat Sep 29 Dragon Duel 12:00 PM   Away
  • Competitive Cheerleading

Coaching Staff & Information

Brooke Kibler - Head Coach

Molly Reuille - Assistant Coach

Kylee Kuehn - Assistant Coach

Registration Link 2019

2019 CHS Football/Competition Cheerleading Tryout Packet

Competition Results

 

JV State Champions 2018

State Champions Photo
 
 

Sept 30th "Get on Track" Purdue University: RESULTS: JV 1st Place / Varsity 4th Place

Oct 6th "CICC" Pendleton Heights: RESULTS: JV 2nd Place / Varsity 1st Place

Oct 16th "Share The Spirit" Carmel High School

Oct 20th " JV Indiana Cheer Championship" Decatur Central High School-STATE CHAMPIONS

Oct 27th "Varsity Indiana Cheer Prelims" Greenfield Central High School

Nov 3rd "Varsity State Finals" New Castle High School-  5th Place

Football

2018-2019 Schedule

  • Boys
  • Fall
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Fri Aug 17 Trinity W Carmel Stadium 24-21
Fri Aug 24 Noblesville W Noblesville 34-7
Fri Aug 31 Center Grove L Center Grove 7-17
Fri Sep 7 Pike W Carmel Stadium 28-13
Fri Sep 14 Lawrence North W Lawrence North 23-9
Fri Sep 21 North Central W North Central 41-40 (3OT)
Fri Sep 28 Ben Davis W Carmel Stadium 21-7
Fri Oct 5 Warren Central L Warren Central 17-47
Fri Oct 12 Lawrence Central W Carmel Stadium 16-14
Fri Oct 26 Westfield (Sectional) W Carmel Stadium 28-7
Fri Nov 2 Lafayette Jeff (Sectional) W Lafayette Jeff 41-21
Fri Nov 9 FW Snider (Regional) W Carmel Stadium 20-6
Fri Nov 16 Valparaiso (Semi State) W Valparaiso 14-10
Fri Nov 23 Warren Central (State) L Lucas Oil Stadium 7-27
  • Football
  • Boys
  • Fall
  • JV
Date Event Start Time Location  
Sat Aug 18 Trinity 11:00 AM Trinity Away
Sat Aug 25 Noblesville 10:00 AM Carmel Stadium Home
Sat Sep 1 Center Grove 10:00 AM Carmel Stadium Home
Sat Sep 8 Pike 10:00 AM Pike Away
Sat Sep 15 Lawrence North 10:00 AM Carmel Home
Mon Sep 17 Roncalli (C Game) 6:00 PM Roncalli Away
Sat Sep 22 North Central 10:00 AM Carmel Stadium Home
Mon Sep 24 Westfield (C Game) 6:00 PM Westfield Away
Sat Sep 29 Ben Davis 10:00 AM Ben Davis Away
Mon Oct 1 Ben Davis (C Game) 6:00 PM Carmel Home
Sat Oct 6 Warren Central 10:00 AM Carmel Stadium Home
Mon Oct 8 Pendleton Heights (C Game) 6:00 PM Pendleton Heights Away
Sat Oct 13 Lawrence Central 10:00 AM Lawrence Central Away
  • Football
  • Boys
  • Fall
  • Freshman
Date Event Start Time Location  
Sat Aug 18 Trinity 11:00 AM Carmel Stadium Home
Sat Aug 25 Noblesville 10:00 AM Noblesville Away
Sat Sep 1 Center Grove 10:00 AM Center Grove Away
Sat Sep 8 Pike 10:00 AM Carmel Home
Sat Sep 15 Lawrence North 10:00 AM Lawrence North Away
Sat Sep 22 North Central 10:00 AM North Central Away
Sat Sep 29 Ben Davis 10:00 AM Carmel Home
Sat Oct 6 Warren Central 10:00 AM Warren Central Away
Sat Oct 13 Lawrence Central 10:00 AM Carmel Stadium Home
  • Football

Summer Camp Information

2019 CARMEL GREYHOUND Summer Football Camp Information

The Carmel Football Program is excited to announce our 2019 Youth, PRIDE, and Kicking Football Camp. The camps will ensure an excellent environment for developing individual skills, techniques, and attitudes at a high intensity levelÍž while still offering a great deal of fun, motivation and excitement for Carmel Football and its players.

CAMP GOAL Our goal is to offer an affordable, developmentally appropriate camp that will allow players to get quality, hands on instruction from our high school coaching staff. This camp will allow athletes to develop their skills and prepare them for the season at various levels. We want to give young athletes fundamental skills they will be able to build on in the future.

YOUTH FOOTBALL CAMP - Grades 1, 2, 3, & 4 (no helmets or pads) The YOUTH Football Camp will focus on fundamentals, proper techniques, teamwork, and fun in a positive football atmosphere. All campers will play all positions equally and learn to play the game of “backyard football” with the guidance of camp personnel.

CARMEL PRIDE FOOTBALL CAMP - Grades 5, 6, 7 & 8 (helmets/shoulder pads) The CARMEL PRIDE Football Camp is designed to mirror the approach and path of the high school football program. Nearly every aspect of the high school design will be paired down to fit the development level of the various age groups. The daily model will include dynamic exercises to prepare for practice, film study of the previous day, individual position skill and drill work, 7 on 7 and lineman group work, and team scrimmage and competition.

CARMEL KICKING CAMP - Grades 1-8 (no helmets or pads) The CARMEL KICKING CAMP will provide all campers with an introduction to the fundamentals of field goal kicking, kickoffs, punting, and long snapping. The two-hour camp will include tutorials of skills, correction of technique with the use of digital camera filming of each athlete to be used in the film room mid-practice. Upon re-entry to the practice field, participants will compete in a series of challenges.

CAMP PERSONNEL Carmel Head Football coach John Hebert and his coaching staff have designed and will carry out the camp. Along with the coaches, a number of high school players will be assigned to work with small groups of campers. These players will also coach and support the teams during competition times. This camp provides an excellent opportunity to develop leadership and character development for our high school players and managers. Life-long bonds will be formed between high school players and the campers.

Position Focus: Offensive

• Quarterbacks will be taught the acceptance of the snap, hand positioning, drops, throwing actions, and handoff techniques. • Running backs will learn handoff, running, receiving, blocking, and run fake techniques. • Receivers will develop quick, intermediate, deep route techniques and blocking skills. Offensive linemen will focus on footwork along with blocking skills. All positions will be given some drills they can do on their own to improve themselves.

Position Focus: Defensive

• Defensive lineman will learn stance and starts, run reaction skills and pass rush techniques. • Linebackers will work on fundamental reads against the run and pass while focusing on footwork and positioning. • Defensive backs will develop one on one cover skills and become aware of zone drops. The primary focus of those players will be on footwork and cover skills. • All campers will be instructed to execute fundamental shoulder tackling exactly as it is done within the CHS high school program. Coach Hebert will lead a camp-wide session each day on safe and effective tackling techniques.

CAMP DATES • YOUTH CAMP July 8th - 11th, (M-Th) 10:30*AM - 12:30 PM • CARMEL PRIDE CAMP July 8th - 12th, (M-F) 8:30*AM - 10:30 AM • KICKING CAMP July 12 only 10:30 am-12:30pm • *Campers must arrive 30 minutes prior to the camp start time on day 1 for check-in and orientation.

CAMP FEES • YOUTH Camp fee is $90 and is nonrefundable. Camp fee includes a CARMEL FOOTBALL Camp T-shirt. • CARMEL PRIDE fee is $110 and is nonrefundable. Camp fee includes a CARMEL FOOTBALL Camp T-shirt. • KICKING CAMP fee is $35 and is nonrefundable. Camp fee includes a CARMEL FOOTBALL Camp T-shirt.

Camp Location • CARMEL High School Stadium and turf practice facilities 

What to Bring • Athletes will need to wear shorts or sweats and a T-shirt or sweatshirt, Football cleats, helmet/shoulder pads/practice jersey (for PRIDE CAMP only) • Water jugs are suggested because of the large number of campers.

 

2019 GREYHOUND U FOOTBALL CAMP (FOR FRESHMEN IN 2019-20)

WHAT: A 9 day (3 phase) football camp designed to equip all players with the knowledge and fundamental skills of being a Greyhound.

WHEN: June 11th,12th,14th, 17th,18th,19th,20th,25th,27th

Phase 1: ( Introduction ) June 11th, 12th, 14th.

Tuesday June 11th 2pm-6pm: Players will be given an opportunity to shadow/observe the Varsity players in all phases of the Varsity program. This will include individual position meetings within the classroom, weightroom, pre-practice film, and a look at the intensity and focus of a full speed practice. Players will be dropped off at door 21 and picked up on the freshman side (visitors side) of the stadium.

Wednesday June 12th 2pm-6pm: Players will be put through many of the team activities they observed on the previous day. Players will be given an opportunity to participate in a position specific chalk talk in the classroom for a position on both sides of the ball (offense and defense), will participate in a full body workout, and will be run through a series of physical tests to develop a baseline for data that will be collected throughout their entire high school career. Players will be dropped off at door 21 and picked up on the freshman side (visitors side) of the stadium.

Friday June 14th 7am-9:30am: This 150 minute practice will be split into 3 segments and will be designed specifically for all Qb’s/Wr’s and Specialist (kickers, punters, snappers, holders, returners). This practice is for players who have previously played one of the above positions and plan to continue at this position throughout their high school career.

Segment 1 (7:00am-8:00am) Kickers, Punters, Snappers, Holders, Returners

Segment 2 (8:00am-9:00am) QB’s, WR’s

Segment 3 (9:00-9:30) Phase 1 make up.

This 30 minute window is designed for any players who were unable to attend either of the first 2 days and need to get fitted for equipment, obtain a locker etc. Players will be dropped off and picked up at the stadium.

Phase 2: ( Full Speed )June 17th, 18th, 19th, 20th For all four of these days, the schedule is from 2-6 pm. Students will lift weights, have classroom/filmroom sessions as well as 2 hours of on the field work as a team.

Phase 3: (Follow Up) July 25 and 27 These two workouts will be at 6:00 am and will conclude by 8:30 am. Students will lift weights and have classroom instruction in addition to on the field practice.

CARMEL Football Camps Contact John Hebert, Head Football Coach, Carmel High School Carmel, IN 46032 (Cell) 317-372-8797 (Office) 317-846-7721 ext. 7033 Twitter: @coach_hebert

Coaching Staff & Information

The Carmel Football Parents Club would like to "Welcome" you to a great program.  If your son is interested in playing for the Hounds then please email carmelfootballparentclub@gmail.com We will be happy to get you the information you need to get started.

 

HEAD COACH: John Hebert
 
VARSITY ASSISTANTS:
 
FRESHMAN STAFF
Head Freshman Coach
 
Freshman Assistants
Andrew Byers
Chad Roudebush
 
SUPPORT STAFF
Strength Coach- SVSP
Athletic Trainer- SVSP

IHSAA Tournament History

Sectional Champions (30)
1975, 1978, 1980, 1981, 1982, 1984, 1985, 1986, 1987, 1989, 1992, 1994, 1995, 1996, 1998, 1999, 2001, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 
Regional Champions (21)
1978, 1980, 1981, 1982, 1986, 1987, 1989, 1994, 1995, 1996, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 
Semi-State Champions (12)
1981, 1986, 1989, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013, 2014, 2016, 2018
 
State Runner-Up (7)
1975, 2006, 2008, 2009, 2013, 2014, 2018
 
State Champions (8)
1978, 1980, 1981, 1986, 1989, 2007, 2011, 2016
 
1981-82 was the first year of the expanded play-off system which featured three classifications and 16 teams in each classification, with sectional, regional and semi-state play and it is from this point that those records are kept.
Moved to four classes in 1983-84.
Moved to five classes in 1985-86.
Moved to six classes in 2013-14.
 
The Indiana High School Athletic Association football tournament was born in 1973, with four schools in each of three classes qualifying for post-season play based on regular-season records. The tournament format was expanded several times in the first 10 years, with a fourth class added in 1983. In 1985, the current format with five classes was adopted. It allows for every member school to enter the tournament regardless of its regular-season record, just as in all other IHSAA sports. Carmel won championship games at North Central High School in 1978, 1980 and 1981. From 1984-2007, all IHSAA championship games were played at the RCA Dome in Indianapolis. Starting in 2008, all championship games moved to Lucas Oil Stadium.

2001-2018 Results

2018 Varsity Schedule

STATE RUNNERS-UP; Season Record: 11 - 3; 2nd Place MIC (5 - 2)

Date Opponent Home/Away W/L Time
Fri, Aug 17 Trinity (Kentucky) Carmel Stadium W 24-21
Fri, Aug 24 Noblesville Noblesville W 34-7
Fri, Aug 31 Center Grove Center Grove L 7-17
Fri, Sep 07 Pike Carmel Stadium W 28-13
Fri, Sep 14 Lawrence North Lawrence North W 23-9
Fri, Sep 21 North Central North Central W 41-40 3 OT
Fri, Sep 28 Ben Davis (Homecoming) Carmel Stadium W 21-7
Fri, Oct 05 Warren Central Warren Central L 17-41
Fri, Oct 12 Lawrence Central Carmel Stadium W 16-14
Fri, Oct 26 Westfield (Sectional) Carmel Stadium W 28-7
Fri, Nov 02 Lafayette Jeff (Sectional) Lafayette Jeff

W

41-21
Fri, Nov 09 FW Snider (Regional) Carmel Stadium W 20-6
Fri, Nov 16 Valparaiso (Semi State) Valparaiso W 14-10
Fri, Nov 23 Warren Central (State) Lucas Oil Stadium L 7-27

 

2017 Varsity Results

Regional Champions; 8 - 5 Season Record; 3rd Place MIC (4 - 3 Record)

Date Opponent Location W/L Time/Score
Fri, Aug 18 Trinity (Kentucky) Trinity L 3-31
Fri, Aug 25 Noblesville Carmel Stadium W 31-0
Fri, Sep 01 Center Grove Carmel Stadium L 10-31
Fri, Sep 08 Pike Pike W 21-18
Fri, Sep 15 Lawrence North (Homecoming) Carmel Stadium W 38-10
Fri, Sep 22 North Central Carmel Stadium W 10-9
Fri, Sep 29 Ben Davis Ben Davis L 10-28
Fri, Oct 06 Warren Central Carmel Stadium L 14-35
Fri, Oct 13 Lawrence Central Lawrence Central W 21-19
Fri, Oct 27 Noblesville (Sectional) Noblesville W 25-7
Fri, Nov 03 Lafayette Jeff (Sectional) Carmel Stadium W 41-20
Fri, Nov 10 FW Snider (Regional) FW Northrop HS W 22-21
Fri, Nov 17 Penn (Semi State) Carmel Stadium L 7-34

 

2016 Varsity Results

2016 STATE CHAMPIONS; 10 - 4 SEASON RECORD; 4 - 3 MIC (3RD PLACE)

Date Opponent Location W/L Time/Score
Fri, Aug 19 Hamilton SE Carmel Stadium L 21-27
Fri, Aug 26 Noblesville Noblesville W 24-9
Fri, Sep 02 Center Grove Center Grove L 6-19
Fri, Sep 09 Pike Carmel Stadium W 65-27
Fri, Sep 16 Lawrence North Lawrence North L 20-27
Fri, Sep 23 North Central North Central W 48-22
Fri, Sep 30

Ben Davis (Homecoming)

Carmel Stadium W 40-36
Fri, Oct 07 Warren Central Warren Central L 30-40
Fri, Oct 14 Lawrence Central Carmel Stadium W 35-20
Fri, Oct 28 Hamilton SE (Sectional) HSE W 17-14
Fri, Nov 04 Fishers (Sectional) Carmel Stadium W 23-10
Fri, Nov 11 Homestead (Regional) Homestead W 42-7
Fri, Nov 18 Penn (Semi State) Carmel Stadium W 21-10
Fri, Nov 25 Center Grove (State) Lucas Oil Stadium W 16-13 (OT)

 

2015 Varsity Results

10 - 3 Season Record; 6 - 1 MIC (Second Place)

Date Opponent Location W/L Time/Score
Fri, Aug 21 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern W 28-7
Sat, Aug 29 LaSalle (Ohio) University of Cincinnati L 28-35
Fri, Sep 04 Center Grove Carmel Stadium L 21-24
Fri, Sep 11 Pike Pike W 38-33
Fri, Sep 18 Lawrence North Carmel Stadium W 34-14
Fri, Sep 25 North Central (Homecoming) Carmel Stadium W 51-0
Fri, Oct 02 Ben Davis Ben Davis W 35-21
Fri, Oct 09 Warren Central Carmel Stadium W 30-20
Fri, Oct 16 Lawrence Central Lawrence Central W 35-26
Fri, Oct 23 Noblesville (Sectional) Carmel Stadium W 45-29
Fri, Oct 30 Fishers (Sectional) Carmel Stadium W 28-7
Fri, Nov 06 Homestead (Regional) Homestead W 41-7
Fri, Nov 13 Penn (Semi State) Penn L 10-16

 

2014 Varsity Results

State Runners-Up (13 - 1 Season Record); MIC Champions (7 - 0 Record)

Date Opponent Location W/L Time/Score
Fri, Aug 22 Hamilton Southeastern Carmel Stadium W 14-7
Fri, Aug 29 Louisville Trinity (Kentucky) Louisville Trinity W 10-7
Fri, Sep 05 Center Grove Center Grove W 21-14
Fri, Sep 12 Pike (Homecoming) Carmel Stadium W 48-21
Fri, Sep 19 Lawrence North Lawrence North W 42-20
Fri, Sep 26 North Central North Central W 56-0
Fri, Oct 03 Ben Davis Carmel Stadium W 37-14
Fri, Oct 10 Warren Central Warren Central W 17-10
Fri, Oct 17 Lawrence Central Carmel Stadium W 27-20
Fri, Oct 24 Noblesville (Sectional) Noblesville W 28-6
Fri, Oct 31 Fishers (Sectional) Carmel Stadium W 14-7
Fri, Nov 07 Carroll (Regional) Carmel Stadium W 56-6
Fri, Nov 14 Penn (Semi State) Penn W 14-13
Fri, Nov 28 Ben Davis (State) Lucas Oil Stadium L 24-42

 

2013 Varsity Results

2013 State Runner-Up; 9 - 4 Season Record; 5 - 2 MIC (2nd Place)

Date Opponent Location W/L Time/Score
Fri, Aug 23 Arsenal Tech Arsenal Tech W 6-2
Fri, Aug 30 Louisville Trinity (Kentucky) Carmel Stadium L 35-42
Fri, Sep 06 Center Grove Carmel Stadium L 26-35
Fri, Sep 13 Lawrence Central Lucas Oil Stadium W 17-7
Fri, Sep 20 Lawrence North (Homecoming) Carmel Stadium W 49-9
Fri, Sep 27 North Central North Central W 42-7
Fri, Oct 04 Warren Central Carmel Stadium W 21-15
Fri, Oct 11 Pike Carmel Stadium W 40-32
Fri, Oct 18 Ben Davis Ben Davis L 24-28
Fri, Oct 25 Hamilton SE (Sectional) Hamilton SE W 40-7
Fri, Nov 01 Fishers (Sectional) Carmel Stadium W 35-20
Fri, Nov 08 Carroll (Regional) Carroll W 38-7
Fri, Nov 15 Penn (Semi State) Carmel Stadium W 28-13
Sat, Nov 30 Warren Central (State) Lucas Oil Stadium L 6-7

 

2012 Varsity Results

8 - 2 Season Record; (6-1 conference) MIC Champions

Date Opponent Location W/L Time/Score
Fri, Aug 17 Columbus North Carmel Stadium W 27-7
Fri, Aug 24 Valparaiso Valparaiso W 31-20
Fri, Aug 31  Center Grove Center Grove W 31-21
Sat, Sep 8 Terre Haute South Carmel Stadium W 38-0
Fri, Sep 14 Lawrence North Lawrence North  W 63-0
Sat, Sep 22 North Central (Homecoming) Carmel Stadium W 24-0
Sat, Sep 29 Warren Central (Circle City Classic) Lucas Oil Stadium W 10-7 (OT)
Fri, Oct 05 Terre Haute North Terre Haute North  W 28-0
Fri, Oct 12 Ben Davis Carmel Stadium L 7-13
Fri, Oct 19 Warren Central (Sectional) Carmel Stadium 24-31 (3 OT)

 

2001-2009 Results

 

 

 

Football Alumni Club

Season Records By Year

Records by Year

Season Record Head Coach Conference Media Poll Coaches Poll
2017-2018 8-5 John Hebert MIC    
2016-2017 10-4 John Hebert MIC    
2015-2016 10-3 John Hebert MIC    
2014-2015 13-1 Kevin Wright MIC    
2013-2014 10-4 Kevin Wright MIC    
2012-2013 8-2 Kevin Wright MIC    
2011-2012 14-1 Kevin Wright MIC    

2010-2011

9-2

Kevin Wright

MIC

   
2009-2010 13-2 Mo Moriarity MIC    
2008-2009 13-2 Mo Moriarity MIC    
2007-2008 13-2 Mo Moriarity MIC    
2006-2007 12-3 Mo Moriarity MIC AP 5A # 4  
2005-2006 7-5 Mo Moriarity MIC    
2004-2005 8-5 Keith Fiedler MIC    
2003-2004 8-4 Keith Fiedler MIC    
2002-2003 7-5 Keith Fiedler MIC    
2001-2002 9-4 Keith Fiedler MIC    
2000-2001 10-2 Keith Fiedler MIC AP 5A # 1  
1999-2000 9-4 Keith Fiedler MIC    
1998-1999 9-4 Keith Fiedler MIC    
1997-1998 4-6 Keith Fiedler MIC    
1996-1997 11-2 Jim Belden Olympic AP 5A # 6   
1995-1996 11-2 Jim Belden Olympic AP 5A # 6  
1994-1995 9-4  Jim Belden Olympic     
1993-1994 8-2  Jim Belden Olympic  AP 5A # 6  
1992-1993 8-4  Jim Belden  Olympic    
1991-1992 9-2  Jim Belden  Olympic  AP 5A # 5  
1990-1991 7-3  Jim Belden  Olympic  AP 5A # 5  
1989-1990 13-1  Jim Belden Olympic  AP 5A # 4  
1988-1989 10-2  Jim Belden  Olympic  AP 5A # 7   
1987-1988 9-4  Jim Belden  Olympic    
1986-1987  14-0  Jim Belden  Olympic  AP 5A # 2  
1985-1986  11-2  Jim Belden  Olympic  AP 5A # 5 UPI 5A # 5 
1984-1985  11-2  Jim Belden  Olympic AP 4A # 9  
1983-1984  10-2  Jim Belden  Olympic  AP 4A # 5  UPI 4A # 7
1982-1983  11-2  Jim Belden  Olympic  AP 3A # 5   
1981-1982  14-0  Jim Belden Olympic  AP 3A # 1 UPI 3A # 1 
1980-1981  13-0  Jim Belden Olympic  AP 3A # 2 UPI 3A # 1 
1979-1980  7-3  Dick Dullaghan  Olympic     
1978-1979  13-0  Dick Dullaghan  Olympic  AP 3A # 1 UPI 3A # 1 
1977-1978  10-1  Dick Dullaghan  Olympic  AP 3A # 4  UPI 3A # 4
1976-1977  9-1  Dick Dullaghan  Olympic  AP # 5  UPI 3A # 5 
1975-1976  11-1  Dick Dullaghan  Olympic AP # 5 UPI # 5 
1974-1975 9-1  Dick Dullaghan  Olympic    
1973-1974  5-5  Dick Dullaghan Sagamore    
1972-1973  4-6  Dick Lamb Sagamore     
1971-1972  3-7  Dick Lamb  Sagamore     
1970-1971  7-3  Dick Lamb  Sagamore     
1969-1970  8-2  Eric Clark  Sagamore     
1968-1969  7-3  Eric Clark Sagamore     
1967-1968  7-3  Dick Nyers Sagamore     
1966-1967  8-2  Dick Nyers  Sagamore    
1965-1966  7-0-2  Dick Nyers Independent     
1964-1965  9-0-1  Dick Nyers  Independent  AP # 17  
1963-1964  8-2  Dick Nyers  Independent     
1962-1963  6-4  Dick Nyers  Independent     
1961-1962  5-4-1  Dick Nyers  Independent     
1960-1961  7-2  Dick Nyers  Independent     
1959-1960  7-2-1  Dick Nyers  Independent     
1958-1959  5-5  Dick Nyers Independent

Girls Golf

2018 Schedule

  • Fall
  • Girls
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Mon Jul 30 Bloomington South Invitational 9:00 AM Bloomington CC Away
Tue Jul 31 HSE Invitational 8:00 AM Stony Creek GC Away
Wed Aug 1 Zionsville Invitational 8:30 AM Golf Club of Indiana Away
Thu Aug 2 Crooked Stick Invitational 1:30 PM Crooked Stick CC Away
Sat Aug 4 State Preview 1:00 PM Prairie View Home
Mon Aug 6 Irish Invitational 9:00 AM Highland GC Away
Wed Aug 8 Noblesville 4:30 PM Noblesville Away
Thu Aug 9 Hamilton SE 4:00 PM Hamilton SE Away
Tue Aug 14 Noblesville, Westfield & Zionsville 4:00 PM Prairie View Home
Sat Aug 18 Roncalli Invitational 1:00 PM Smock GC Away
Mon Aug 20 Warren Central & Roncalli 4:00 PM Maple Creek Away
Tue Aug 21 Center Grove & Fishers 4:30 PM Fishers Away
Thu Aug 23 Brebeuf 3:45 PM Plum Creek Away
Sat Aug 25 Hall of Fame Classic 12:30 PM Sandy Pines Golf Course Away
Mon Aug 27 MIC Championship 12:00 PM Woodwind GC Away
Thu Aug 30 Hamilton SE & Noblesville 4:30 PM Prairie View GC Away
Thu Sep 6 Anderson 4:00 PM Anderson Away
Sat Sep 8 Miller Girls Golf Invitational 1:00 PM Harbour Trees GC Away
Wed Sep 12 Woodland Invitational 4:00 PM Woodland CC Home
Fri Sep 14 Sectional 8:00 AM South Grove GC Away
Sat Sep 22 Regional 8:00 AM Smock GC Away
Fri Sep 28 State 8:00 AM Prairie View Home
Sat Sep 29 State 8:00 AM Prairie View Home
  • Girls Golf
  • Fall
  • Girls
  • JV
Date Event Start Time Location  
Tue Jul 31 HSE JV Invitational 8:00 AM Stony Creek GC Away
Tue Jul 31 Cathedral 4:00 PM Maple Creek Away
Thu Aug 2 Noblesville 3:30 PM Harbour Trees Away
Mon Aug 6 Cathedral JV Invite 9:00 AM Maple Creek Away
Tue Aug 7 Fishers 3:30 PM Plum Creek Away
Tue Aug 14 Hamilton SE 3:30 PM Plum Creek Away
Wed Aug 15 Center Grove & Fishers 4:30 PM Fishers Away
Thu Aug 16 Westfield 4:00 PM TBA Away
Mon Aug 20 Roncalli & Warren 4:00 PM Maple Creek (Prairie View) Away
Mon Aug 27 Zionsville 4:00 PM Prairie View Away
Tue Sep 4 Zionsville 4:30 PM GCI Away
Tue Sep 11 University 4:30 PM Woodwind GC Away
Wed Sep 12 Hamilton SE 4:30 PM Stony Creek Away
  • Girls Golf

Coaching Staff & Information

Head Coach
 
Josh Shelton
Varsity Assistant
 
Dan Patane
JV Coach
 

2018 Summer Schedule & Tryout Information

We are excited about the upcoming 2018 season!  Find below some information on the summer schedule and tryouts, which occur BEFORE the start of the school year.  If you have any questions, please contact Coach Kelly Kluesner.

Physical and consent forms must be turned into the Activities Office at Carmel High School prior to July 27th (Enter Door 4).

Open Driving Range with the coaching staff on Mondays beginning June 11th at 5:30pm at Plum Creek Golf Club. Players are responsible for purchasing a range pass for $5 per session. No practice on Monday, July 2nd.  

Tryout Information:

Interested players must play at least 4 9-hole rounds during the summer months.  Please email Coach Kluesner (kkluesne@ccs.k12.in.us) scorecards from these rounds.   

July 27th - Plum Creek Golf Club (18 Holes)

July 28th - Prairie View Golf Club (9 Holes)

*Tryouts are mandatory for all players.  

A parent meeting will be conducted the first week of the season at a time and date to be determined.

Uniform sizing and ordering is being conducted early in the summer, see Coach Kluesner for more information as soon as possible.

IHSAA Tournament History

Sectional Champions (11)
1976, 1980, 1995, 1996, 1997, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013, 2018
 
Regional Champions (12)
1979, 1980, 1995, 1996, 1997, 2004, 2007, 2008, 2011, 2012, 2014, 2018
 
State Runner-Up (3)
2009, 2010, 2012
 
State Champions (2)
1980, 2013

2009-2018 Results

2018 Varsity Schedule

2018 Sectional & Regional Champions; 3rd Place at State; MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Mon, July 30
Bloomington South Inv.
Bloomington CC
Rained Out
 
Tue, July 31
HSE Invitational
Stony Creek GC
Rained Out
 
Wed, Aug 01
Zionsville Invitational
Golf Club of Indiana
1st Place
309
Thu, Aug 02
Crooked Stick Invitational
Crooked Stick CC
2nd Place
321
Sat, Aug 04
Fall Preview
Prairie View GC
3rd Place
314
Mon, Aug 06
Irish Invitational
Maple Creek
1st Place
330
Wed, Aug 08
Noblesville
Harbour Trees
W
146-180
Wed, Aug 08
Hamilton Southeastern
Harbour Trees
W
146-177
Tue, Aug 14
Noblesville
Prairie View GC
W
158-208
Tue, Aug 14
Westfield
Prairie View GC
W
158-163
Sat, Aug 18
Roncalli Invitational
Smock GC
2nd Place
318
Tue, Aug 21
Center Grove
Gray Eagle
W
151-164
Tue, Aug 21
Fishers
Gray Eagle
W
151-184
Thu, Aug 23
Brebeuf
Plum Creek GC
W
152-199
Sat, Aug 25
Hall of Fame Classic
Sandy Pines GC
4th Place
321
Mon, Aug 27
MIC Championship
Woodwind GC
1st Place
303
Thu, Aug 30
Hamilton SE & Noblesville
Prairie View GC
Home
4:00 pm
Sat, Sep 08
Miller Invitational
Harbour Trees GC
Rained Out
 
Wed, Sep 12
Woodland Invitational
Woodland CC
1st Place
150
Fri, Sep 14
Sectional
South Grove GC
1st Place
288
Sat, Sep 22
Regional
Smock GC
1st Place
314
Sat, Sep 29
State
Prairie View GC
3rd Place
633
 

 

2017 Varsity Results

Date
Event
Location
W/L or Place
Time/Score
Mon, July 31
Bloomington South Inv.
Bloomington CC
4th Place
314
Tue, Aug 01
HSE Invitational
Stony Creek GC
3rd Place
294
Wed, Aug 02
Zionsville Invitational
Golf Club of Indiana
3rd Place
326
Thu, Aug 03
Crooked Stick Invitational
Crooked Stick CC
3rd Place
331
Sat, Aug 05
Fall Preview
Prairie View GC
5th Place
324
Mon, Aug 07
Irish Invitational
Highland GC
3rd Place
314
Wed, Aug 09
Noblesville
Prairie View GC
W
157-197
Thu, Aug 10
Hamilton Southeastern
Pebble Brook GC
L
157-159
Tue, Aug 15
Noblesville, Westfield, Zionsville
Prairie View GC
W
158-204
Tue, Aug 15
Westfield
Prairie View GC
L
158-147
Tue, Aug 15
Zionsville
Prairie View GC
W
158-166
Sat, Aug 19
Roncalli Invitational
Smock GC
4th Place
333
Mon, Aug 21
Roncalli & Warren Central
Prairie View GC
Canceled
 
Tue, Aug 22
Center Grove
Prairie View GC
W
155-195
Thu, Aug 24
Brebeuf
Brookshire GC
W
160-203
Thu, Aug 24
Cathedral
Brookshire GC
L
160-158
Sat, Aug 26
Hall of Fame Classic
Ackerman-Allen GC
6th Place
326
Mon, Aug 28
MIC Championship
Prairie View GC
1st Place
308
Thu, Aug 31
Hamilton SE
Harbour Trees
W
156-160
Thu, Aug 31
Noblesville
Harbour Trees
W
156-181
Sat, Sep 09
Miller Invitational
Harbour Trees GC
1st Place
324
Tue, Sep 12
Woodland Invitational
Woodland CC
2nd Place
156
Fri, Sep 15
Sectional
South Grove GC
2nd Place
295
Sat, Sep 23
Regional
Legends GC
3rd Place
314
Fri, Sep 29
State
Prairie View GC
 
 
Sat, Sep 30
State
Prairie View GC
7th Place
662
 
 

2016 Varsity Schedule

Date
Event
Location
W/L or Place
Score
Tue, Aug 02
HSE Invitational
Stony Creek GC
2nd Place
300
Wed, Aug 03
Zionsville Invitational
Golf Club of Indiana
2nd Place
313
Thu, Aug 04
Crooked Stick Invitational
Crooked Stick CC
2nd Place
327
Sat, Aug 06
Fall Preview
Prairie View GC
1st Place
316
Mon, Aug 08
Irish Invitational
Maple Creek GC
1st Place
334
Wed, Aug 10
Noblesville - Cancelled
Noblesville
 
 
Thu, Aug 11
Hamilton Southeastern
Stoney Creek GC
L
160-157
Tue, Aug 16
Noblesville
Prairie View GC
L
168-159
Tue, Aug 16
Westfield
Prairie View GC
W
168-198
Tue, Aug 16
Zionsville
Prairie View GC
W
168-169
Sat, Aug 20
Roncalli Invitational
Smock GC
Rained Out
 
Mon, Aug 22
Roncalli
Smock GC
W
158-197
Mon, Aug 22
Warren Central
Smock GC
W
158-255
Tue, Aug 23
Center Grove
Prairie View GC
W
156-175
Thu, Aug 25
Brebeuf
Pebble Brook GC
W
160-187
Thu, Aug 25
Cathedral
Pebble Brook GC
W
160-170
Sat, Aug 27
Hall of Fame Classic
Greensburg
7th Place
339
Tue, Aug 30
MIC Championship
Prairie View GC
1st Place
312
Thu, Sep 01
Hamilton SE
Harbour Trees
L
166-166*
Thu, Sep 01
Noblesville
Harbour Trees
W
166-184
Wed, Sep 07
Woodland Invitational
Woodland CC
2nd Place
113
Thu, Sep 08
Anderson
Anderson
Rained Out
 
Sat, Sep 10
Miller Invitational
Harbour Trees GC
1st Place
313
Fri, Sep 16
Sectional
South Grove GC
2nd Place
311
Sat, Sep 24
Regional
Smock GC
2nd Place
315
Sat, Oct 01
State
Prairie View GC
5th Place
655
 
 

2015 Varsity Results

Date
Event
Location
W/L or Place
Score
Tue, Aug 04
HSE Invitational
Stony Creek GC
2nd - 12 teams
318
Wed, Aug 05
Zionsville Invitational
Golf Club of Indiana
3rd - 11 teams
320
Sat, Aug 08
Fall Preview
Prairie View GC
2nd - 21 teams
324
Mon, Aug 10
Noblesville
Prairie View GC
W
161-168
Tue, Aug 18
Crooked Stick Invitational
Crooked Stick CC
4th Place
175
Sat, Aug 22
Hall of Fame Classic
Country Oaks GC
5th - 19 teams
335
Mon, Aug 24
Roncalli
Smock GC
W
159-196
Mon, Aug 24
Warren Central
Smock GC
W
159-289
Wed, Aug 26
Center Grove
Hickory Stick GC
L
157-153
Wed, Aug 26
Lawrence Central
Hickory Stick GC
W
157-212
Thu, Aug 27
Brebeuf
Prairie View GC
W
161-189
Thu, Aug 27
Cathedral
Prairie View GC
W
161-164
Tue, Sep 01
MIC Championship
Prairie View GC
2nd - 8 teams
166
Wed, Sep 02
Hamilton SE
Prairie View GC
W
162-163
Wed, Sep 02
Noblesville
Prairie View GC
W
162-163
Wed, Sep 09
Woodland Invitational
Woodland CC
3rd - 4 teams
165
Thu, Sep 10
Anderson
Prairie View GC
W
165-207
Sat, Sep 12
Miller Invitational
Harbour Trees GC
1st - 6 teams
331
Fri, Sep 18
Sectional
South Grove GC
2nd Place
300
Sat, Sep 26
Regional
Smock GC
4th Place
341
 
 

2014 Varsity Results

Date
Event
Location
W/L or Place
Score
Tue, Aug 05
HSE Invitational
Stony Creek GC
1st - 10 teams
292
Wed, Aug 06
Zionsville Invitational
Golf Club of Indiana
1st - 12 teams
315
Sat, Aug 09
Trojan Golf Classic
Prairie View GC
3rd - 21 teams
343
Thu, Aug 14
Noblesville
Harbour Trees
W
163-169
Tue, Aug 19
Crooked Stick Invitational
Crooked Stick CC
Away
4:00 PM
Sat, Aug 23
Hall of Fame Classic
Hillcrest GC
1st - 18 teams
327
Mon, Aug 25
Center Grove
Prairie View GC
W
148-178
Mon, Aug 25
Roncalli
Prairie View GC
W
148-180
Mon, Aug 25
Warren Central
Prairie View GC
W
148-233
Thu, Aug 28
Brebeuf
Woodland CC
W
148-178
Thu, Aug 28
Cathedral
Woodland CC
W
148-162
Tue, Sep 02
MIC Championship
Prairie View GC
1st - 8 teams
310
Thu, Sep 04
Hamilton SE
Prairie View GC
W
163-171
Thu, Sep 04
Noblesville
Prairie View GC
W
163-174
Sat, Sep 06
Avon Invitational
Prestwick GC
1st - 12 teams
314
Thu, Sep 11
Anderson
Edgewood
W
152-216
Fri, Sep 19
Sectional
Ben Davis
2nd Place
315
Sat, Sep 27
Regional
Smock GC
1st Place
312
Sat, Oct 04
State
Prairie View GC
4th Place
664
 
 

2013 Varsity Results

Date
Event
Location
W/L or Place
Score
Tue, Aug 06
HSE Invitational
Stony Creek GC
1st - 11 teams
307
Sat, Aug 10
Trojan Golf Classic
Legends
3rd - 21 teams
310
Mon, Aug 12
Zionsville Invitational
Golf Club of Indiana
1st - 9 teams
294
Tue, Aug 20
Hamilton Southeastern
Crooked Stick CC
W
167-171
Tue, Aug 20
Zionsville
Crooked Stick CC
L
167-160
Tue, Aug 20
Chatard
Crooked Stick CC
W
167-206
Thu, Aug 22
Cathedral
Prairie View GC
W
155-186
Sat, Aug 24
Hall of Fame Classic
Knollwood CC
2nd - 18 teams
318
Mon, Aug 26
Roncalli
Maple Creek GC
W
158-189
Mon, Aug 26
Warren Central
Maple Creek GC
W
158-224
Wed, Aug 28
Center Grove
Hickory Stick
W
149-171
Wed, Aug 28
Lawrence Central
Hickory Stick
W
149-227
Tue, Sep 03
Guerin
Old Oakland
W
167-181
Tue, Sep 03
North Central
Old Oakland
W
167-216
Thu, Sep 05
Hamilton SE
Bridgewater
W
155-159
Thu, Sep 05
Noblesville
Bridgewater
W
155-171
Sat, Sep 07
Avon Invitational
Prestwick GC
1st - 12 teams
312
Thu, Sep 12
Anderson
Anderson
W
155-193
Sat, Sep 14
MIC Championship
Oak Tree
1st - 10 teams
315
Fri, Sep 20
Sectional
South Grove GC
1st Place
298
Sat, Sep 28
Regional
Smock GC
2nd Place
311
Sat, Oct 05
State
Legends
1st Place
604
 
 

2012 Varsity Results

Date
Event
Location
W/L or Place
Score
Tue, July 31
HSE Invitational
Stony Creek GC
2nd - 12 teams
304
Wed, Aug 01
Roncalli Invitational
Smock GC
1st - 12 teams
311
Sat, Aug 04
East Noble Invitational
Noble Hawk GC
3rd - 12 teams
315
Mon, Aug 06
Trojan Golf Classic
Legends
2nd - 21 teams
316
Thu, Aug 09
Carmel Invitational
Prairie View GC
1st - 11 teams
324
Tue, Aug 14
Cathedral
Crooked Stick CC
W
157-188
Tue, Aug 14
Lebanon
Crooked Stick CC
W
157-195
Tue, Aug 14
Zionsville
Crooked Stick CC
W
157-176
Thu, Aug 16
Lawrence North & Cathedral
Prairie View GC
Cancelled - Rain
 
Mon, Aug 20
Roncalli
Roncalli
W
182-184
Mon, Aug 20
Warren Central
Roncalli
W
182-238
Wed, Aug 22
Center Grove
Prairie View
W
181-184
Wed, Aug 22
Lawrence Central
Prairie View
W
181-229
Sat, Aug 25
Hall of Fame Classic
Fox Prairie GC
6th - 16 teams
341
Tue, Aug 28
Guerin Catholic
Prairie View GC
W
170-184
Tue, Aug 28
North Central
Prairie View GC
W
170-229
Thu, Aug 30
Hamilton SE
Prairie View GC
W
153-167
Thu, Aug 30
Noblesville
Prairie View GC
W
153-156
Thu, Sep 06
Anderson
Carmel
W
165-222
Sat, Sep 08
MIC Championship
Oak Tree GC
1st - 8 teams
323
Fri, Sep 14
Sectional
South Grove GC
2nd Place
325
Sat, Sep 22
Regional
Smock GC
1st Place
334
Sat, Sep 29
State
Legends
2nd Place
639
 

2011 Varsity Results

MIC Champions; Eighth Place at State Finals

Date
Event
Location
W/L or Place
Score
Mon, Aug 1
Brebeuf Invitational
Woodwind GC
2nd - 8 teams
329
Tue, Aug 2
HSE Invitational
Stony Creek GC
3rd - 12 teams
313
Thu, Aug 4
Artesian Classic
Fox Cliff GC
1st - 12 teams
329
Sat, Aug 6
East Noble Invitational
Noble Hawk GC
3rd - 12 teams
313
Mon, Aug 8
Trojan Golf Classic
Legends
8th - 21 teams
332
Thu, Aug 11
Zionsville
Woodwind GC
W
162-178
Tue, Aug 16
Cathedral
Crooked Stick CC
L
173-166
Tue, Aug 16
Chatard
Crooked Stick CC
W
173-200
Tue, Aug 16
Zionsville
Crooked Stick CC
W
173-185
Mon, Aug 22
Roncalli
Prairie View GC
W
154-160
Mon, Aug 22
Warren Central
Prairie View GC
W
154-229
Wed, Aug 24
Center Grove
Winding Ridge
W
162-204
Wed, Aug 24
Lawrence Central
Winding Ridge
W
162-204
Tue, Aug 30
Guerin
Prairie View GC
W
157-179
Wed, Aug 31
Noblesville
Harbour Trees
W
160-157
Sat, Sep 3
Hall of Fame Classic
Twin Bridges GC
5th - 21 teams
345
Thu, Sep 8
Anderson
Grandview GC
W
158-188
Sat, Sep 10
MIC Championship
Oak Tree GC
1st - 8 teams
290
Tue, Sep 13
Avon
Prestwick CC
W
174-193
Tue, Sep 13
Ben Davis
Prestwick CC
W
174-196
Fri, Sep 16
Sectional
South Grove GC
1st Place
304
Sat, Sep 24
Regional
Smock GC
1st Place
321
Sat, Oct 01
State
Legends
8th Place
688
 

2010 Varsity Results

State Runners-Up & MIC Champions

Date
Event
Location
W/L or Place
Score
Mon, Aug 2
Brebeuf Invitational
Woodwind GC
1st - 6 teams
332
Tue, Aug 3
HSE Invitational
Stony Creek GC
1st - 11 teams
312
Thu, Aug 5
Artesian Classic
Fox Cliff GC
3rd - 9 teams
350
Sat, Aug 7
East Noble Invitational
Noble Hawk GC
6th - 12 teams
337
Mon, Aug 9
Trojan Golf Classic
Legends
9th - 21 teams
337
Thu, Aug 12
Westfield
Woodwind GC
W
176-176
Thu, Aug 12
Zionsville
Woodwind GC
W
176-237
Tue, Aug 17
North Central
Crooked Stick CC
W
161-216
Tue, Aug 17
Zionsville
Crooked Stick CC
L
161-157
Thu, Aug 19
Lawrence North
Plum Creek GC
W
154-237
Mon, Aug 23
Roncalli
Maple Creek GC
L
170-158
Mon, Aug 23
Warren Central
Maple Creek GC
W
170-207
Wed, Aug 25
Center Grove
Center Grove
W
153-157
Wed, Aug 25
Lawrence Central
Center Grove
W
153-209
Tue, Aug 31
Guerin
Plum Creek GC
162-223
Tue, Aug 31
North Central
Plum Creek GC
W
162-227
Wed, Sep 1
Noblesville
Prairie View GC
W
164-170
Thu, Sep 9
Anderson
Plum Creek GC
W
155-194
Thu, Sep 9
Brebeuf Jesuit
Plum Creek GC
W
155-210
Sat, Sep 11
MIC Championship
Oak Tree GC
1st-8 teams
306
Tue, Sep 14
Avon
Prestwick GC
W
176-185
Tue, Sep 14
Ben Davis
Prestwick GC
W
176-181
Fri, Sep 17
Sectional
South Grove GC
2nd Place
314
Sat, Sep 25
Regional
Smock GC
2nd Place
330
Sat, Oct 2
State
Legends
2nd Place
666
 

2009 Results

 

 

Girls Soccer

2018 Schedule

  • Fall
  • Girls
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Thu Aug 9 Brownsburg (Scrimmage) 7:00 PM Murray Stadium Home
Sat Aug 18 Guerin 5:00 PM Guerin Away
Mon Aug 20 Ben Davis 7:00 PM Ben Davis Away
Sat Aug 25 Carmel Invitational 9:30 AM Murray Stadium Home
Wed Aug 29 Pike 7:00 PM Pike Away
Fri Aug 31 Penn 5:00 PM Zionsville Invitational Away
Sat Sep 1 Notre Dame Academy (OH) 1:15 PM Zionsville Invitational Away
Tue Sep 4 Lawrence North 7:00 PM Murray Stadium Home
Wed Sep 5 Lawrence Central 7:00 PM Murray Stadium Home
Mon Sep 10 North Central 7:00 PM Murray Stadium Home
Wed Sep 12 Warren Central 7:00 PM Warren Central Away
Mon Sep 17 Noblesville 7:00 PM Noblesville Away
Thu Sep 20 Brebeuf 7:00 PM Murray Stadium Home
Sat Sep 22 Zionsville 7:00 PM Murray Stadium Home
Mon Sep 24 Westfield 7:00 PM Westfield Away
Wed Sep 26 Center Grove 7:00 PM Murray Stadium Home
Tue Oct 2 Sectional 5:00 PM Guerin Away
Thu Oct 4 Sectional 5:00 PM Guerin Away
Sat Oct 6 Sectional 12:00 PM Guerin Away
Sat Oct 13 Regional 10:00 AM Zionsville Away
Sat Oct 13 Regional 7:00 PM Zionsville Away
Sat Oct 20 Semi State 12:00 PM Evansville or Seymour Away
Sat Oct 27 State 6:00 PM IUPUI Carroll Stadium Away
  • Girls Soccer
  • Fall
  • Girls
  • JV
Date Event Start Time Location  
Sat Aug 18 Guerin 3:00 PM Guerin Away
Mon Aug 20 Ben Davis 5:30 PM Ben Davis Away
Sat Aug 25 Carmel Invitational 9:30 AM Murray Stadium Home
Wed Aug 29 Pike 5:30 PM Pike Away
Sat Sep 1 Brebeuf 8:00 AM Zionsville Invitational Away
Sat Sep 1 Notre Dame Academy (OH) 1:15 PM Zionsville Invitational Away
Tue Sep 4 Lawrence North 5:30 PM Murray Stadium Home
Wed Sep 5 Lawrence Central 5:30 PM Murray Stadium Home
Mon Sep 10 North Central 5:30 PM Murray Stadium Home
Wed Sep 12 Warren Central 5:30 PM Warren Central Away
Mon Sep 17 Noblesville 5:00 PM Noblesville Away
Thu Sep 20 Brebeuf 5:00 PM Murray Stadium Home
Sat Sep 22 Zionsville 5:00 PM Murray Stadium Home
Mon Sep 24 Westfield 5:00 PM Westfield Away
Wed Sep 26 Center Grove 5:30 PM Murray Stadium Home
  • Girls Soccer
  • Fall
  • Freshman
  • Girls
Date Event Start Time Location  
Mon Aug 13 Westfield 6:30 PM Murray Stadium Home
Thu Aug 16 Zionsville 5:30 PM Murray Stadium Home
Mon Aug 20 Noblesville 5:00 PM Noblesville Away
Thu Aug 23 Hamilton Southeastern 5:30 PM River Road Soccer Complex Home
Sat Aug 25 Avon 5:00 PM FB Practice Fields (Murray Stadium) Away
Mon Aug 27 Fishers 6:30 PM Murray Stadium Home
Fri Aug 31 Penn 5:00 PM Zionsville Invitational Away
Sat Sep 1 Simon Kenton (KY) 1:15 PM Zionsville Invitational Away
Mon Sep 10 Noblesville 6:15 PM River Road Soccer Complex Home
Wed Sep 12 Guerin 5:00 PM Guerin Away
Thu Sep 13 North Central 5:00 PM Murray Stadium Home
Thu Sep 20 Fishers 5:00 PM Fishers Away
Sat Sep 22 Hamilton Southeastern 10:00 AM Hamilton Southeastern Away
Tue Sep 25 Westfield 6:30 PM Westfield Away
Wed Sep 26 Zionsville 5:30 PM Zionsville Away
Thu Sep 27 Lawrence North 5:30 PM Lawrence North Away
  • Girls Soccer

Coaching Staff and Summer/Tryout Schedule 2019

Frank Dixon - Varsity Head Coach
 
Julie Faas - Assistant
Carla Baker - JV Blue
Erin Modisett- JV Gold  
Annalise Larkin Ball - Volunteer
Bud Melton - Statistician
Pam Tucker - Volunteer
 
Follow Carmel girls soccer on
Twitter @carmelsoccer!
 
 

2019 Carmel High School Girls Soccer Summer and Tryout Schedule

 
All Activities throughout the summer until tryouts are voluntary. We understand that families need time together in the summer. We also understand that our student athletes have many activities outside of soccer that can only be completed during the summer break. As a coaching staff, we would suggest prioritizing summer activities as follows:
1.) Family Time
2.) Camp week and tournament
3.) Open facilities
4.) Weights and conditioning
5.) Captains practice
 
Carmel High School Girls Soccer Moratorium Week Monday, June 3 through Sunday, June 9 No Carmel High School Girls Soccer Activities
 
IHSAA Moratorium week: Monday, July 1 through Sunday, July 7. No Carmel High School Athletic Activities
 
Concussion Form Deadline: Monday, July 1 State mandated concussion forms must be turned in on or before this date. After July 1, athletes will not be allowed to participate until this form is on file in the CHS Athletics Office
 
Weights and Conditioning: June 10, 12, 17, 19, 24, 26. July 8, 11. 15, 17, 22, 24, 29, 31 12-1:30 PM in the CHS Weight Room
 
Open Facilities: Tuesdays, June 11, 18, 25. July 9. 16 5-8 at Carmel High School Football Practice Fields. (North of CHS Football Stadium) or Murray Stadium
 
Team Camp: July 22-25 5-8 at Murray Soccer Stadium
 
Summer Tournament: Friday, July 26 and Saturday, July 27 All paperwork, Physical and Consent forms must be turned in to participate in this event. All day at River Road Athletic Fields (126th and River Road). We will field teams in games against other high schools. All returning CHS soccer players, interested CHS students and incoming freshmen who participate in an open facilities night, a weight training day or the CHS team camp are eligible to play and will be placed on a team.
 
Captain’s Practice: Monday, July 29 and Wednesday July 31 12-1:30 in the weight room Tuesday, July 30 and Thursday August 1 at Murray Stadium. Time TBA.
 
Tryouts: Mandatory By IHSAA rule, all paperwork must be on file to participate in tryouts. We have a very short window of time to see the athletes before team selection. Missing sessions because of missing paperwork can be detrimental in this very competitive time. Monday, August 5 at River Road Fields 9-11:30 and 5:30-8 Tuesday, August 6 at River Road Fields 8-10:30 and 5:30-8 Wednesday, August 7 at River Road Fields 8-1030 and 5:30 to 8. Teams will be posted Wednesday evening. Thursday, August 8 and Friday, August 9 at River Road Fields 8-10:30 and 5-8. Twice a day tryouts Monday through Wednesday. Twice a day regular practice Thursday and Friday. The first Monday morning tryout (August 5) will not start until 9. Bring running shoes and cleats. ALL girls trying out will also be evaluated in:
• 1v1 competitions/games
• Sprint ladders
• Small sided games
• Shooting
• Yo Yo Run
• 1 ¾ mile run (Must complete to be considered for any team)
• 11 v 11 games
• Juggling (Minimum of 30 juggles with feet to be considered for the Varsity)
 
Regular Season Practice: Mandatory Monday through Friday 4-6 PM beginning Monday, August 12 Weekly schedules will be available throughout the season on Saturday evenings.

IHSAA Tournament History

Sectional Champions (15)
1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2011, 2014, 2018
 
Regional Champions (14)
1994. 1995, 1996, 1997, 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2011, 2014, 2018
 
Semi-State Champions (11)
1996, 1997, 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2011, 2014, 2018
 
State Runner-Up (2)
1996, 2014
 
State Champions (10)
1994, 1995, 1997, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2011, 2018

2009-2018 Results

2018 Varsity Schedule

STATE CHAMPIONS; MIC Champions

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Sat, Aug 18
Guerin Catholic
Guerin Catholic
T
0-0
Mon, Aug 20
Ben Davis
Ben Davis
W
5-0
Sat, Aug 25
Cathedral (Carmel Inv.)
Murray Stadium
W
1-0
Sat, Aug 25
Fishers (Carmel Inv.)
Murray Stadium
L
0-1
Wed, Aug 29
Pike 
Pike
W
3-0
Fri, Aug 31
Penn
Zionsville Invitational
W
1-0
Sat, Sep 01
Notre Dame Academy (Ohio)
Zionsville Invitational
W
1-0
Tue, Sep 04
Lawrence North
Murray Stadium
W
8-0
Wed, Sep 05
Lawrence Central
Murray Stadium
W
2-0
Mon, Sep 10
North Central
Murray Stadium
W
7-0
Wed, Sep 12
Warren Central
Warren Central
W
5-1
Mon, Sep 17
Noblesville
Noblesville
T
1-1
Thu, Sep 20
Brebeuf Jesuit
Murray Stadium
W
3-0
Sat, Sep 22
Zionsville
Murray Stadium
W
3-1
Mon, Sep 24
Westfield
Westfield
W
3-0
Wed, Sep 26
Center Grove
Murray Stadium
W
1-0
Tue, Oct 02
Brebeuf Jesuit (Sectional)
Guerin Catholic
W
3-0
Thu, Oct 04
Guerin Catholic (Sectional)
Guerin Catholic
W
1-0
Sat, Oct 06
Zionsville (Sectional)
Guerin Catholic
W
2-0
Sat, Oct 13
Lawrence North (Regional)
Brebeuf
W
2-0
Sat, Oct 13
Avon (Regional)
Brebeuf
W
2-0
Sat, Oct 20
Center Grove (Semi State)
Seymour
W
3-0
Sat, Oct 27
Homestead (State)
IUPUI Carroll Stadium
W
2-1 (OT)
 

2017 Results

15 - 2 - 2 Season Record; MIC Champions (7 - 0 Record)

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Wed, Aug 16
Hamilton Southeastern
Hamilton SE
W
9-2
Fri, Aug 18
Guerin Catholic
Murray Stadium
L
0-1
Mon, Aug 21
Ben Davis
Murray Stadium
W
8-0
Sat, Aug 26
Cathedral (Carmel Inv)
Murray Stadium
W
4-0
Sat, Aug 26
Fishers (Carmel Inv)
Murray Stadium
W
2-0
Wed, Aug 30
Pike 
Murray Stadium
W
5-0
Sat, Sep 02
Notre Dame Academy (OH)
Zionsville Invitational
W
2-0
Sat, Sep 02
Penn
Zionsville Invitational
T
1-1
Tue, Sep 05
Lawrence North
Lawrence North
W
5-0
Wed, Sep 06
Lawrence Central
Lawrence Central
W
5-0
Mon, Sep 11
North Central
North Central
W
4-1
Wed, Sep 13
Warren Central
Murray Stadium
W
6-1
Mon, Sep 18
Noblesville
Murray Stadium
W
2-1
Sat, Sep 23
Zionsville
Zionsville - St Vincent Field
T
1-1
Mon, Sep 25
Westfield
Murray Stadium
W
1-0
Wed, Sep 27
Center Grove
Center Grove
W
2-0
Tue, Oct 03
Zionsville (Sectional)
Guerin Catholic
W
1-0
Thu, Oct 05
Brebeuf (Sectional)
Guerin Catholic
W
3-0
Sat, Oct 07
Guerin (Sectional)
Guerin Catholic
L
0-0 (2-4 PKs)
 

2016 Results

14 - 3 - 1 Record; MIC Champions (7 - 0)

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Wed, Aug 17
Hamilton Southeastern
Murray Stadium
W
2-0
Sat, Aug 20
Guerin Catholic
Grand Park #3
W
3-1
Mon, Aug 22
Ben Davis
Ben Davis
W
5-0
Sat, Aug 27
Cathedral (Carmel Inv)
Murray Stadium
W
3-1
Sat, Aug 27
Fishers (Carmel Inv)
Murray Stadium
T
1-1
Wed, Aug 31
Pike 
Pike
W
7-0
Fri, Sep 02
Brebeuf
Zionsville Invitational
W
4-0
Sat, Sep 03
Sacred Heart Academy (KY)
Zionsville Invitational
L
0-1
Tue, Sep 06
Lawrence North
Murray Stadium
W
4-0
Wed, Sep 07
Lawrence Central
Murray Stadium
W
6-0
Mon, Sep 12
North Central
Murray Stadium
W
6-0
Wed, Sep 14
Warren Central
Warren Central
W
7-0
Mon, Sep 19
Noblesville
Noblesville
L
1-2
Sat, Sep 24
Zionsville
Murray Stadium
W
1-0
Mon, Sep 26
Westfield
Westfield
W
6-0
Wed, Sep 28
Center Grove
Murray Stadium
W
2-1
Thu, Oct 06
Westfield (Sectional)
Westfield
W
5-0
Sat, Oct 08
Guerin Catholic (Sectional)
Westfield
L
2-3 OT
 

2015 Results

15 - 1 - 2 Season Record; 7 - 0 MIC Champions

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Wed, Aug 19
Hamilton Southeastern
Hamilton SE
W
3-1
Sat, Aug 22
Guerin Catholic
Murray Stadium
W
3-0
Mon, Aug 24
Ben Davis
Murray Stadium
W
5-0
Sat, Aug 29
Fishers (Carmel Inv)
Murray Stadium
T
0-0
Sat, Aug 29
Cathedral (Carmel Inv)
Murray Stadium
W
2-0
Wed, Sep 02
Pike 
Murray Stadium
W
6-0
Fri, Sep 04
West Jessamine (Kentucky)
Zionsville Invitational
 
Canceled
Sat, Sep 05
Assumption (Kentucky)
Zionsville Invitational
W
4-0
Sat, Sep 05
Brebeuf Jesuit
Zionsville Invitational
W
1-0
Wed, Sep 09
Lawrence Central
Lawrence Central
W
6-0
Thu, Sep 10
Lawrence North
Murray Stadium
W
4-0
Mon, Sep 14
North Central
North Central
W
5-0
Wed, Sep 16
Warren Central
Murray Stadium
W
6-0
Mon, Sep 21
Noblesville
Murray Stadium
T
0-0
Thu, Sep 24
Zionsville
Zionsville
W
3-0
Mon, Sep 28
Westfield
Murray Stadium
W
2-0
Wed, Sep 30
Center Grove
Center Grove
W
1-0
Thu, Oct 08
Westfield (Sectional)
Murray Stadium
W
2-0
Sat, Oct 10
Zionsville (Sectional)
Murray Stadium
L
0-1
 

2014 Results

State Runners Up; 18 - 2 - 3 Season Record; MIC Champions (7 - 0)

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Wed, Aug 20
Hamilton Southeastern
Murray Stadium
W
1-0
Tue, Aug 26
Ben Davis
Ben Davis
W
9-0
Thu, Aug 28
Guerin Catholic
Guerin Catholic
T
0-0
Sat, Aug 30
FW Dwenger (Carmel Inv)
Murray Stadium
W
3-0
Sat, Aug 30
Fishers (Carmel Inv)
Murray Stadium
T
2-2
Wed, Sep 03
Pike 
Pike
W
3-0
Fri, Sep 05
Avon
Zionsville Invitational
W
1-0
Sat, Sep 06
Medina (Ohio)
Zionsville Invitational
T
0-0
Mon, Sep 08
Lawrence North
Lawrence North
W
7-0
Wed, Sep 10
Lawrence Central
Murray Stadium
W
3-0
Mon, Sep 15
North Central
Murray Stadium
W
4-0
Wed, Sep 17
Warren Central
Warren Central
W
3-1
Mon, Sep 22
Noblesville
Noblesville
L
0-1
Sat, Sep 27
Zionsville
Murray Stadium
W
1-0
Mon, Sep 29
Westfield
Westfield
W
3-0
Wed, Oct 01
Center Grove
Murray Stadium
W
2-1
Thu, Oct 09
Guerin Catholic (Sectional)
Zionsville YSA
W
1-0 (OT)
Sat, Oct 11
Zionsville (Sectional)
Zionsville YSA
W
1-0 (OT)
Wed, Oct 15
Cathedral (Regional)
Murray Stadium
W
0-0 (3-2 PKs)
Sat, Oct 18
Brebeuf (Regional)
Murray Stadium
W
2-1
Sat, Oct 25
Center Grove (Semi State)
Evansville Harrison
W
2-0
Sat, Oct 25
Castle (Semi State)
Evansville Harrison
W
3-0
Sat, Nov 01
Fishers (State)
Carroll Stadium
L
0-1
 

2013 Results

12 - 2 - 3 Season Record; MIC Champions

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Sat, Aug 24
Guerin Catholic
Murray Stadium
W
2-1
Mon, Aug 26
Ben Davis
Murray Stadium
W
3-0
Sat, Aug 31
Fort Wayne Dwenger
Carmel Invitational
W
2-0
Wed, Sep 04
Pike 
Murray Stadium
W
4-0
Fri, Sep 06
Sylvania Northview (Ohio)
Zionsville Invitational
W
1-0
Sat, Sep 06
Tates Creek (Kentucky)
Zionsville Invitational
T
1-1
Mon, Sep 09
Lawrence North
Murray Stadium
W
1-0
Wed, Sep 11
Lawrence Central
Lawrence Central
W
10-0
Mon, Sep 16
North Central
North Central
W
3-1
Wed, Sep 18
Warren Central
Murray Stadium
W
3-0
Sat, Sep 21
Fishers
Murray Stadium
L
0-2
Mon, Sep 23
Noblesville
Murray Stadium
W
1-0
Wed, Sep 25
Cathedral
Murray Stadium
W
1-0
Sat, Sep 28
Zionsville
ZYSA Championship Field
T
0-0
Mon, Sep 30
Westfield
Murray Stadium
W
2-0
Wed, Oct 02
Center Grove
Center Grove
T
2-2
Tue, Oct 08
Zionsville (Sectional)
Murray Stadium
L
0-1
 

2012 Results

16 - 2 - 1 Season Record; MIC Champions (6 - 1 Record)

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Fri, Aug 17
Hamilton Southeastern
SB St. Joseph's Invitational
W
1-0
Sat, Aug 18
Chesterton
SB St. Joseph's Invitational
W
4-0
Sat, Aug 18
South Bend St. Joseph's
SB St. Joseph's Invitational
W
1-0
Sat, Aug 25
Zionsville
Murray Stadium
W
1-0
Sat, Aug 25
FW Dwenger
Murray Stadium
W
1-0
Wed, Aug 29
Warren Central 
Warren Central
W
2-0
Fri, Aug 31
St. Ursula (Ohio)
Zionsville Invitational
W
3-0
Sat, Sep 01
Sacred Heart (KY)
Zionsville Invitational
W
2-0
Sat, Sep 01
Terre Haute North 
Terre Haute North
W
2-1
Sat, Sep 01 
Terre Haute South 
Terre Haute South
L
1-2
Tue, Sep 04
Ben Davis
Murray Stadium
W
5-0
Mon, Sep 10
Noblesville 
Noblesville
T
0-0
Wed, Sep 12
North Central 
North Central
W
3-0
Mon, Sep 17
Lawrence North 
Murray Stadium
W
7-0
Wed, Sep 19
Cathedral
Cathedral
W
2-0
Mon, Sep 24
Westfield
Westfield
W
5-1
Wed, Sep 26
Center Grove 
Murray Stadium
W
5-0
Thu, Oct 04
Westfield (Sectional)
Murray Stadium
W
2-0
Sat, Oct 06
Zionsville (Sectional )
Murray Stadium
L
0-2
 

2011 Results

22 - 0 - 1 STATE CHAMPIONS; MIC Champions

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Mon, Aug 15
Zionsville
Zionsville
W
3-1
Fri, Aug 19
Lake Central
SB St. Joseph's Invitational
W
7-0
Sat, Aug 20
Chesterton
SB St. Joseph's Invitational
W
5-0
Sat, Aug 20
South Bend St. Joseph's
SB St. Joseph's Invitational
 
Cancelled
Sat, Aug 27
FW Bishop Dwenger
Murray Stadium
W
2-0
Sat, Aug 27
FW Snider
Murray Stadium
W
6-0
Wed, Aug 31 
Warren Central 
Murray Stadium
W
6-0
Sat, Sep 03
Terre Haute North 
Murray Stadium
W
10-0
Sat, Sep 03 
Terre Haute South 
Murray Stadium
W
7-1
Tue, Sep 06
Ben Davis
Ben Davis
W
8-0
Mon, Sep 12 
Noblesville 
Murray Stadium
T
1-1
Wed, Sep 14 
North Central 
Murray Stadium
W
8-0
Mon, Sep 19 
Lawrence North 
Lawrence North
W
6-0
Wed, Sep 21 
Cathedral 
Murray Stadium
W
2-1
Sat, Sep 24 
Dublin Coffman (OH) 
Dublin Coffman (OH)
W
2-1
Mon, Sep 26
Westfield
Murray Stadium
W
4-0
Wed, Sep 28 
Center Grove 
Center Grove
W
3-0
Thu, Oct 06
Zionsville (Sectional)
Murray Stadium
W
1-0
Sat, Oct 08
Guerin (Sectional)
Murray Stadium
W
2-1
Wed, Oct 12
Cathedral (Regional)
Zionsville
W
2-0
Sat, Oct 15
Brebeuf (Regional)
Zionsville
W
2-1
Sat, Oct 22
Evans. Memorial (Semi State)
North Central
W
3-2
Sat, Oct 22
Columbus North (Semi State)
North Central
W
1-0 OT (3-1 PK)
Sat, Oct 29
Hamilton SE (State)
Kuntz Stadium
W
1-0
 

2010 Results

Date
Opponent
Location
H/A
Time
Mon, Aug 16
Zionsville 
Murray Stadium 
T
1-1
Fri, Aug 20
Culver Academies
SB St. Joseph's Invitational
W
5-0
Sat, Aug 21
Hamilton SE
SB St. Joseph's Invitational
W
6-4
Sat, Aug 21
South Bend St. Joseph's
SB St. Joseph's Invitational
W
4-1
Sat, Aug 28 
Fort Wayne Dwenger
Carmel Invitational
T
3-3
Sat, Aug 28
Fort Wayne Snider
Carmel Invitational
W
1-0
Wed, Sep 01 
Warren Central 
Warren Central 
W
2-0
Sat, Sep 04 
Terre Haute North 
Terre Haute North 
W
8-0
Sat, Sep 04 
Terre Haute South 
Terre Haute South 
11-0
Mon, Sep 13 
Noblesville 
Noblesville 
T
1-1
Wed, Sep 15 
North Central 
North Central 
2-1
Mon, Sep 20 
Lawrence North 
Murray Stadium 
6-0 
Wed, Sep 22 
Cathedral 
Cathedral 
W
1-0
Sat, Sep 25 
Dublin Coffman (OH) 
Murray Stadium
3-1
Wed, Sep 29 
Center Grove 
Murray Stadium 
W
5-0
Sat, Oct 02 
Sacred Heart Academy (KY) 
Sacred Heart Academy (KY) 
W
2-0 
Mon, Oct 04 
Ben Davis 
Murray Stadium 
W
5-0 
Tue, Oct 12
Lebanon (Sectional)
Hamilton Southeastern
W
10-0
Thu, Oct 14
Zionsville (Sectional)
Hamilton Southeastern
W
2-0
Sat, Oct 16
Hamilton SE (Sectional)
Hamilton Southeastern
L
0-1 OT

 

2009 Results

 

 

 

 

 

 

Volleyball

2018 Schedule

  • Fall
  • Girls
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Thu Aug 9 Columbus East (Scrimmage) 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Mon Aug 13 Hamilton Southeastern 6:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Wed Aug 15 Roncalli 7:00 PM Roncalli Away
Sat Aug 18 Carmel Round Robin 10:00 AM Eric Clark Activity Center Home
Tue Aug 21 Avon 6:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Thu Aug 23 Yorktown 6:30 PM Yorktown Away
Sat Aug 25 Mishawaka Invitational 9:00 AM Mishawaka Away
Tue Aug 28 Center Grove 6:30 PM Center Grove Away
Wed Aug 29 Lawrence Central 7:00 PM Lawrence Central Away
Sat Sep 1 Avon Invitational 9:00 AM Avon Away
Tue Sep 4 Ben Davis 6:30 PM Ben Davis Away
Wed Sep 5 Zionsville 6:30 PM Zionsville Away
Sat Sep 8 Providence Round Robin 9:00 AM Providence Away
Mon Sep 10 Westfield 6:30 PM Westfield Away
Tue Sep 11 Lawrence North 6:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Thu Sep 13 Warren Central 6:30 PM Warren Central Away
Tue Sep 18 North Central 6:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Wed Sep 19 Noblesville 7:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Mon Sep 24 Pike 6:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Tue Sep 25 Cathedral 7:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Thu Sep 27 Chatard 6:30 PM Chatard Away
Thu Oct 4 Kokomo 6:30 PM Kokomo Away
Sat Oct 6 Carmel Invitational 9:00 AM Eric Clark Activity Center Home
Thu Oct 11 Sectional 6:00 PM Westfield Away
Sat Oct 13 Sectional 11:00 AM Westfield Away
Sat Oct 13 Sectional Championship 7:00 PM Westfield Away
Sat Oct 20 Regional 11:00 AM Noblesville Away
Sat Oct 20 Regional 7:00 PM Noblesville Away
Sat Oct 27 Semi State 4:00 PM Huntington North or Frankfort Away
Sat Nov 3 State 8:00 PM Muncie Away
  • Volleyball
  • Fall
  • Girls
  • JV
Date Event Start Time Location  
Mon Aug 13 Hamilton Southeastern 5:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Wed Aug 15 Roncalli 5:30 PM Roncalli Away
Sat Aug 18 Carmel Round Robin 10:00 AM Eric Clark Activity Center Home
Tue Aug 21 Avon 5:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Thu Aug 23 Yorktown 5:30 PM Yorktown Away
Tue Aug 28 Center Grove 5:30 PM Center Grove Away
Wed Aug 29 Lawrence Central 6:00 PM Lawrence Central Away
Sat Sep 1 Avon Invitational 9:00 AM Avon Away
Tue Sep 4 Ben Davis 5:30 PM Ben Davis Away
Wed Sep 5 Zionsville 5:30 PM Zionsville Away
Mon Sep 10 Westfield 5:30 PM Westfield Away
Tue Sep 11 Lawrence North 5:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Thu Sep 13 Warren Central 5:30 PM Warren Central Away
Tue Sep 18 North Central 5:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Wed Sep 19 Noblesville 5:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Mon Sep 24 Pike 5:30 PM Eric Clark Activity Center Home
Tue Sep 25 Cathedral 6:00 PM Carmel Home
Thu Sep 27 Chatard 5:30 PM Chatard Away
Thu Oct 4 Kokomo 5:30 PM Kokomo Away
Sat Oct 6 HSE JV Invitational 9:00 AM Hamilton SE Away
  • Volleyball
  • Fall
  • Freshman
  • Girls
Date Event Start Time Location  
Mon Aug 13 Hamilton Southeastern 5:30 PM Freshman Gymnasium Home
Wed Aug 15 Roncalli 5:30 PM Roncalli Away
Tue Aug 21 Avon 5:30 PM Freshman Gymnasium Home
Wed Aug 22 Zionsville 5:30 PM Zionsville Away
Tue Aug 28 Center Grove 5:30 PM Center Grove Away
Tue Sep 4 Ben Davis 5:30 PM Ben Davis Away
Wed Sep 5 Franklin Central 6:00 PM Franklin Central Away
Sat Sep 8 Providence Round Robin 9:00 AM Providence Away
Mon Sep 10 Westfield 5:30 PM Westfield Away
Tue Sep 11 Lawrence North 5:30 PM Freshman Gymnasium Home
Thu Sep 13 Warren Central 5:30 PM Warren Central Away
Tue Sep 18 North Central 5:30 PM Freshman Gymnasium Home
Wed Sep 19 Noblesville 5:30 PM Freshman Gymnasium Home
Mon Sep 24 Pike 5:30 PM Freshman Gymnasium Home
Tue Sep 25 Cathedral 5:00 PM Freshman Gymnasium Home
Thu Sep 27 Chatard 5:30 PM Chatard Away
Sat Sep 29 Carmel Invitational 9:00 AM Eric Clark Activity Center Home
Thu Oct 4 Kokomo 5:30 PM Kokomo Away
  • Volleyball

Coaching Staff

Coaching Staff
 
Reynae Pierce
Varsity Head Coach
 
Stephen Van Hoorde
Varsity Assistant Coach
 
Brittney Pressley
Junior Varsity Head Coach
 
Matthew Nance
Freshman Head Coach
 
Greyhound Volleyball Social Media
Greyhound Volleyball on Twitter @CarmelGirlsVB
Carmel Greyhounds Volleyball Booster Club on Facebook.

IHSAA Tournament History

Sectional Champions (31)
1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1984, 1985, 1987, 1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2013, 2014 
 
Regional Champions (6)
1980, 1994, 2007, 2012, 2013, 2014
 
Semi State Champions (3)
2012, 2013, 2014
 
State Runner-Up (2)
2012, 2013
 
State Champions (1)
2014

Alumni

COLLEGE COMMITMENTS

Elana Brueggemann, '19
Depaul University

Sophie Oliphant, '19
Indiana University

Lauren Van Remortel, '19
Northern Michigan University

 

 

Class of 2018
Ava Lam, Ohio Northern University

Class of 2017
Alexandria Hicks, University of Illinois - Chicago
Kaye Lesure, Elmhurst College
Morgan Seaman, Miami of Ohio

Class of 2016
Kari Truax, Wittenberg University

Class of 2015
McKenzie Kiesle, University of Rhode Island
Jamie Scherb, University Tennessee at Martin
Carly Skodjt, University of Michigan

Class of 2014
Carly Durr, St. Thomas University
Grace Muller, Fordham University
Emily Stebbins, University of Alabama

Class of 2013
Shelby Foyer, University of Central Florida
Lauren Pitz, Georgia Tech

Class of 2012
Jessica Scherb, Grace College

Class of 2011
Jordan Foyer, Kentucky State University

Class of 2010
Maggie Harbison, Butler University
Alli Norris, Butler University

Class of 2009
Elizabeth (Liz) Holt, Florida Tech
Elizabeth Lucich, Xavier University

Class of 2008
Valerie Akerheilm, University of Dayton
Krista Coccaro, University of Southern Indiana
Brooke Foyer, Nyack Warriors
Sarah Havel, College of Charleston
Kalyse Reimbold, IUPUI

Class of 2007
Rebecca Murray, University of Conneticut

Class of 2006
Megan Owens, University of North Carolina

Class of 2005
Bethany Akerhielm, University of Dayton

Class of 2004
Nicole Martin, Washington State University

Class of 2000
Lindsay Diehm, Taylor University

Class of 1998
Lauren Schneider, Kishwaukee Junior College

Class of 1997
Sarah Beck, Iowa University

Class of 1995
Katie Reilly, University of Dayton
Patty Watson, Lehigh University

Class of 1994
Stacy Collier, Liberty University
Becky Klus, Hanover College
Katy Kriebel, Otterbein (Transfered to Univ. of Charleston)

Class of 1992
Emily Leath, Eastern Kentucky University
Kelley Roth, Gannon University
Shannon Keller, Taylor College in Fort Wayne

Class of 1990
Valerie Larson, Colgate University in New York

Class of 1988
Lisa Guetzkow, South Carolina University
Wendy Castor, IUPUI

Class of 1987
Kristin Guetzkow, Florida University

Class of 1985
Chris Mayfield, Rollins College in Florida

Class of 1984
Debby Grimm, Butler University
Cheryl Sarno, Mississippi State University

Class of 1982
Sheila Hughes, Indiana University
Cathy Jordan, Ball State University
Tammy Sierzputowski, IUPUI

Class of 1981
Jenny Allman, Central Bible College in Springfield

Class of 1979
Mary Ellen Fiddler, Indiana State University
Lynda Horton, IUPUI
Collen Kessler, Louisville University

Class of 1978
Carol Lake, Purdue University
Dawn Roberts, Ball State University

Class of 1977
Mindy Robins, Houghton University in New York

Class of 1974
Laura Beerbower, George Mason (Transfered to Ball State)
Lynn Aurelius, IUPUI

2011-2018 Results

2011

26 - 4 SEASON RECORD; MIC CHAMPIONS

Date Opponent Location W/L Time/Score
Tue, Aug 16 Hamilton Southeastern Hamilton SE W 25-20,25-20,25-17
Thu, Aug 18  Roncalli Clark Center W 15-25,25-22,25-18,25-22
Mon, Aug 22 Avon Avon L  25-13,27-25,18-25,22-25,10-15
Tue, Aug 23 Westfield Clark Center W 20-25,25-21,25-13,23-25,22-20
Sat, Aug 27 SB St. Joseph's Mishawaka Inv. W 25-20,27-25
Sat, Aug 27 Mishawaka Mishawaka Inv. W 25-13,25-13
Sat, Aug 27 South Bend Clay Mishawaka Inv. W 25-5,25-10
Sat, Aug 27 Cathedral Mishawaka Inv. L 20-25,30-32
Tue, Aug 30 Center Grove  Clark Center W 25-19,18-25,25-10,25-27,15-4
Tue, Sep 6 Ben Davis Clark Center W 25-9,25-10,25-12
Wed, Sep 7 Brebeuf Jesuit Clark Center L 20-25,22-25,25-15,26-28
Tue, Sep 13 Lawrence North Lawrence North W 25-12,25-9,25-23
Wed, Sep 14 Guerin Catholic Clark Center W 25-19,25-21,25-19
Sat, Sep 17 New Palestine Warren Central Inv. W 25-21,25-13
Sat, Sep 17 Lawrence Central Warren Central Inv. W 25-8,25-8
Sat, Sep 17 Warren Central Warren Central Inv. W 25-10,25-15
Sat, Sep 17 Hamilton Southeastern Warren Central Inv. W 25-23,25-18
Tue, Sep 20 North Central North Central W 25-20,25-14,25-12
Wed, Sep 21 Noblesville Noblesville W 26-24,25-15,25-21
Tue, Sep 27 Cathedral Cathedral W 25-18,25-21,25-17
Thu, Sep 29 Chatard Clark Center W 25-14,25-15,25-20
Tue, Oct 4 Warren Central Clark Center W 25-18,25-19,25-19
Thu, Oct 6 Kokomo Clark Center W 25-12, 25-12, 25-8
Sat, Oct 8 Terre Haute North Lawrence North W 25-11,25-11,25-11
Sat, Oct 8 Terre Haute South Lawrence North W 25-12,25-17,25-11
Tue, Oct 11 Zionsville Clark Center W 26-28,25-19,25-19,25-11
Sat, Oct 15 FW Northrop Carmel Invitational W 25-11,25-18,25-8
Sat, Oct 15 Floyd Central Carmel Invitational W 22-25,25-22,20-25,25-18,15-9
Sat, Oct 15 Brownstown Central Carmel Invitational W 25-20,25-22,25-21
Thursday, Oct 20 Westfield (Sectional)   Hamilton SE         L 25-23,21-25,20-25,25-22,13- 15

 

2012

STATE RUNNER-UP; MIC CHAMPIONS; 37 - 2 SEASON RECORD

Date Opponent Location H/A Time
Tue, Aug 14 Hamilton Southeastern ECAC W 25-15,25-14,25-18
Thu, Aug 16  Roncalli Roncalli W 25-20,25-23,25-18
Sat, Aug 18 Sacred Heart (Kentucky) ECAC W 25-19,25-21,29-27
Sat, Aug 18 Holy Cross (Kentucky) ECAC W 25-17,25-14,25-12
Tue, Aug 21 Avon ECAC W 25-20,25-16,25-17
Sat, Aug 25 Lafayette Harrison Mishawaka Inv. W 25-11,25-11
Sat, Aug 25 Mishawaka Mishawaka Inv. W 25-16,15-15
Sat, Aug 25 South Bend Clay Mishawaka Inv. W 25-12,25-15
Sat, Aug 25 Cathedral (Championship) Mishawaka Inv. W 25-19,25-14
Tue, Aug 28 Center Grove  Center Grove W 25-16,25-12,25-19
Tue, Sep 04 Ben Davis Ben Davis W 25-13,25-13,25-14
Wed, Sep 05 Brebeuf Jesuit Brebeuf Jesuit W 25-17,25-18,25-21
Tue, Sep 11 Lawrence North ECAC W 25-14,25-10,25-19 
Wed, Sep 12 Guerin Catholic Guerin Catholic W 25-17,25-16,25-17
Sat, Sep 15 New Palestine Warren Invite W 25-13,25-14
Sat, Sep 15 Lawrence Central Warren Invite W 25-16,25-20
Sat, Sep 15 Warren Central Warren Invite W 25-9,25-12
Sat, Sep 15 Lawrence North Warren Invite W 25-18,25-11
Tue, Sep 18 North Central ECAC W 25-11,25-11,25-9
Wed, Sep 19 Noblesville ECAC W 25-13,25-11,25-13
Tue, Sep 25 Cathedral ECAC W 27-25,25-14,25-14 
Thu, Sep 27 Chatard Chatard L 25-17,22-25,19-25,25-17,14-16
Tue, Oct 02 Warren Central Warren Central W 25-17,25-13,25-13
Thu, Oct 04 Kokomo Kokomo W 25-7,25-11,25-8
Sat, Oct 06 Terre Haute South T.H. South W 25-12,25-12,25-14
Sat, Oct 06 Terre Haute North T.H. South W 25-13,25-15,25-17
Mon, Oct 08 Westfield Westfield W 25-19,25-17,25-13
Tue, Oct 09 Zionsville Zionsville W 25-19,25-10,25-14
Thu, Oct 11 Bloomington South ECAC W 25-20,25-16,25-8
Sat, Oct 13 Fort Wayne Northrop Carmel Invite W 25-6,25-9,25-15
Sat, Oct 13 Floyd Central Carmel Invite W 25-13,25-20,25-19
Sat, Oct 13 Brownstown Central Carmel Invite W 25-20,25-15,25-16
Tue, Oct 16 North Central (Sectional) Hamilton SE W 25-12,25-13,25-4
Sat, Oct 20 Zionsville (Sectional) Hamilton SE

W

25-11,25-16,25-14
Sat, Oct 20 Westfield (Sectional) Hamilton SE W 25-9,25-11,25-19
Tue, Oct 23 Harrison (Regional) ECAC W 25-12,25-11,25-22
Sat, Oct 27 Lake Central (Semi State) Huntington North W 25-10,25-12,25-15
Sat, Oct 27 Penn (Semi State) Huntington North W 25-14,25-8,25-16
Sat, Nov 03 Avon (State) Ball State L 25-21,20-25,17-25,25-21,10-15

 

2013

37 - 2 SEASON RECORD; STATE RUNNER-UP; MIC CHAMPIONS (9 - 0)

Date Opponent Location H/A Time
Tue, Aug 20 Hamilton Southeastern Hamilton SE W 25-20,25-22,25-17
Thu, Aug 22 Roncalli Clark Activity Center W 25-14,25-10,25-17
Sat, Aug 24 Holy Cross (Kentucky) Holy Cross W 25-7,25-11,25-13 
Sat, Aug 24 Sacred Heart (Kentucky) Sacred Heart L 25-23,22-25,16-25,25-21,20-22
Tue, Aug 27 Avon Avon W 32-30,25-15,25-15
Sat, Aug 31 Elkhart Memorial Mishawaka Inv. W 25-18,25-16
Sat, Aug 31 Cathedral Mishawaka Inv. W 28-26,25-13
Sat, Aug 31 Mishawaka Marian Mishawaka Inv. W 25-22,25-14
Sat, Aug 31 South Bend St. Joseph's Mishawaka Inv. W 25-15,25-12
Tue, Sep 03 Center Grove Clark Activity Center W 25-18,25-17,25-18
Thu, Sep 05 Lawrence Central Clark Activity Center W 25-5,25-13,26-24
Tue, Sep 10 Ben Davis Clark Activity Center W 25-15,25-15,25-15
Wed, Sep 11 Brebeuf Jesuit Clark Activity Center W 25-15,25-21,25-14 
Tue, Sep 17 Lawrence North Lawrence North W 25-17,25-23,25-16
Sat, Sep 21 Pike Warren Central Inv. W 25-12,25-13
Sat, Sep 21 Lawrence Central Warren Central Inv. W 25-11,25-15
Sat, Sep 21 Hamilton SE Warren Central Inv. W 25-18,25-19
Sat, Sep 21 Lawrence North Warren Central Inv. W 25-18,25-21
Tue, Sep 24 North Central North Central W 25-13,25-9,25-14
Wed, Sep 25 Noblesville Noblesville W 25-21,25-8,25-16
Mon, Sep 30 Pike Pike W 25-13,25-8,25-12
Tue, Oct 01 Cathedral Cathedral W 25-16,25-13,17-25,25-17
Thu, Oct 03 Chatard Clark Activity Center W 25-11,25-10,25-11 
Tue, Oct 08 Warren Central Clark Activity Center W 25-12,25-6,25-8
Thu, Oct 10 Kokomo Clark Activity Center W 25-9,25-14,25-7
Sat, Oct 12 Terre Haute South Clark Activity Center W 25-12,25-15,25-10
Sat, Oct 12 Terre Haute North Clark Activity Center W 25-10,25-5,25-14
Mon, Oct 14 Westfield Clark Activity Center W 25-19,25-21,25-12
Tue, Oct 15 Zionsville Clark Activity Center W 25-5,25-5,25-7
Sat, Oct 19 Columbus East Carmel Invitational W 25-18,25-22
Sat, Oct 19 Noblesville Carmel Invitational W 25-9,25-21
Sat, Oct 19 Fort Wayne Northrop Carmel Invitational W 25-5,25-15
Thu, Oct 24 North Central (Sectional) North Central W 25-11,25-9,25-6
Sat, Oct 26 Fishers (Sectional) North Central

W

25-14,25-12,25-14
Sat, Oct 26 Hamilton SE (Sectional) North Central W 25-21,25-23,25-9
Tue, Oct 29 McCutcheon (Regional) McCutcheon W 25-8,25-19,25-11
Sat, Nov 02 Carroll (Semi State) Huntington North W 25-15,25-13,25-10
Sat, Nov 02 Elkhart Central (Semi State) Huntington North W 25-9,25-15,25-16
Sat, Nov 09 Avon (State) Ball State L 25-17,19-25,14-25,18-25

 

2014

STATE CHAMPIONS; 32 - 7 SEASON RECORD; MIC 2ND PLACE (6 - 1)

Date Opponent Location H/A Time
Tue, Aug 19 Hamilton Southeastern Clark Activity Center W 25-15,25-18,25-23
Thu, Aug 21 Roncalli Roncalli L 17,25,17-25,23-25
Sat, Aug 23 Sacred Heart (Kentucky) Clark Activity Center W 25-21,17-25,16-25,25-20,15-13
Sat, Aug 23 Holy Cross (Kentucky) Clark Activity Center W 25-17,25-22,25-16
Tue, Aug 26 Avon Clark Activity Center W 25-16,18-25,26-24,24-26,15-9
Sat, Aug 30 Mishawaka Marian Mishawaka Inv. L 17-25,16-25
Sat, Aug 30 Elkhart Memorial Mishawaka Inv. W 25-21,25-22
Sat, Aug 30 South Bend St. Joe Mishawaka Inv. W 25-13,25-10
Sat, Aug 30 Cathedral Mishawaka Inv. W 25-19,25-17
Tue, Sep 02 Center Grove Center Grove L 27-29,25-23,13-25,19-25
Thu, Sep 04 Lawrence Central Lawrence Central W 25-18,25-11,25-22
Sat, Sep 06 Southwood Avon Invitational W 25-14,25-15
Sat, Sep 06 Muncie Central Avon Invitational W 25-15,22-25,15-8
Sat, Sep 06 Assumption (Kentucky) Avon Invitational L 14-25,28-25
Sat, Sep 06 Carroll Avon Invitational W 25-22,25-22
Tue, Sep 09 Ben Davis Ben Davis W 25-17,25-15,25-22
Wed, Sep 10 Brebeuf Jesuit Brebeuf Jesuit W 25-22,25-14,25-15
Mon, Sep 15 Westfield Westfield L 24-26,25-23,25-19,19-25,13-15
Tue, Sep 16 Lawrence North Clark Activity Center W 25-12,25-19,25-11
Thu, Sep 18 Warren Central Warren Central W 25-8,25-22,25-15
Tue, Sep 23 North Central (Senior Night) Clark Activity Center W 25-10,25-10,25-14
Wed, Sep 24 Noblesville Clark Activity Center W 25-8,25-13,25-18
Mon, Sep 29 Pike Clark Activity Center W 25-12,25-15,25-10
Tue, Sep 30 Cathedral Clark Activity Center L 24-26,25-23,14-25,25-23,15-10
Thu, Oct 02 Chatard Chatard W 25-19,25-21,25-17
Mon, Oct 06 Yorktown Yorktown W 25-16,25-18,25-20
Thu, Oct 09 Kokomo Kokomo W 25-11,25-13,25-14
Tue, Oct 14 Zionsville Zionsville W 25-18,25-20,25-7
Sat, Oct 18 Columbus East Carmel Invitational W 25-13,25-23
Sat, Oct 18 Fort Wayne Northrop Carmel Invitational W 25-10,25-16
Sat, Oct 18 Floyd Central Carmel Invitational W 25-14,30-28
Sat, Oct 18 Elkhart Memorial Carmel Invitational L 21-25,25-18,11-15
Thu, Oct 23 Westfield (Sectional) Westfield W 18-25,25-22,25-9,25-17
Sat, Oct 25 Hamilton SE (Sectional) Westfield

W

25-13,25-27,25-11,25-21
Sat, Oct 25 Noblesville (Sectional) Westfield W 25-18,25-10,25-9
Tue, Oct 28 Harrison (Regional) Clark Activity Center W 25-18,25-12,25-18
Sat, Nov 01 Valparaiso (Semi State) Huntington North W 20-25,19-25,25-20,25-10,25-9
Sat, Nov 01 Elkhart Memorial (Semi State) Huntington North W 25-19,25-21,25-23
Sat, Nov 08 Cathedral (State) Ball State W 23-25, 25-18, 25-22, 25-18

 

2015

21 - 12 SEASON RECORD; 5 - 2 MIC RECORD (3RD PLACE)

Date Opponent Location H/A Time
Mon, Aug 17 Hamilton Southeastern Hamilton SE L 19-25,20-25,15-25
Thu, Aug 20 Roncalli Clark Activity Center W 22-25,26-28,27-25,25-20,15-10
Sat, Aug 22 Sacred Heart (Kentucky) Sacred Heart L 12-25,22-25,17-25
Sat, Aug 22 Henry Clay (Kentucky) Sacred Heart L 20-25,21-25,30-32
Tue, Aug 25 Avon Avon L 16-25,21-25,12-25 
Wed, Aug 26 Yorktown Clark Activity Center L 23-25,23-25,19-25
Sat, Aug 29 Warsaw Mishawaka Inv. W 25-22,24-26,15-13
Sat, Aug 29 Elkhart Memorial Mishawaka Inv. L 21-25,23-25
Sat, Aug 29 Mishawaka Marian Mishawaka Inv. W 25-22,25-9
Sat, Aug 29 South Bend St. Joseph's Mishawaka Inv. W 25-22,25-13
Tue, Sep 01 Center Grove Clark Activity Center L 21-25,12-25,22-25 
Thu, Sep 03 Lawrence Central Clark Activity Center W 25-12,25-13,30-28
Sat, Sep 05 Assumption (Kentucky) Avon Invitational L 20-25,17-25
Sat, Sep 05 Carroll Avon Invitational L 25-21,15-25,12-15
Sat, Sep 05 New Castle Avon Invitational W 25-20,22-25,15-9
Sat, Sep 05 Floyd Central Avon Invitational W 25-17,25-19
Tue, Sep 08 Ben Davis Clark Activity Center W 25-11,25-11,25-11
Mon, Sep 14 Westfield Clark Activity Center W 25-16,21-25,25-22,25-15
Tue, Sep 15 Lawrence North Lawrence North L 26-24,13-25,22-25,25-22,9-15
Thu, Sep 17 Warren Central Clark Activity Center W 25-8,25-17,25-18
Tue, Sep 22 North Central North Central W 25-11,19-25,25-19,25-22
Wed, Sep 23 Noblesville Noblesville W 25-20,25-20,25-17
Mon, Sep 28 Pike Pike W 25-13,25-9,25-13
Tue, Sep 29 Cathedral Cathedral L 19-25,17-25,17-25
Thu, Oct 01 Chatard Clark Activity Center W 25-19,25-14,25-18
Thu, Oct 08 Kokomo Clark Activity Center W 25-14,25-17,25-16
Tue, Oct 13 Zionsville Clark Activity Center W 25-19,25-19,18-25,25-19
Sat, Oct 17 Terre Haute South Carmel Invitational W 24-26,25-14,15-13
Sat, Oct 17 Brownstown Central Carmel Invitational W 25-21,25-20
Sat, Oct 17 Elkhart Memorial Carmel Invitational W 25-19,25-23
Sat, Oct 17 Floyd Central Carmel Invitational W 25-22,25-21
Sat, Oct 24 Anderson (Sectional) Hamilton SE W 25-15,25-12,25-17
Sat, Oct 24 Hamilton SE (Sectional) Hamilton SE L 21-25,27-25,14-25,18-25

 

2016

Date Opponent Location H/A Time
Mon, Aug 15 Hamilton Southeastern Clark Activity Center W 25-22,12-25,25-22,20-25,15-13
Thu, Aug 18 Roncalli Roncalli W 25-14,25-17,25-10
Sat, Aug 20 Valparaiso Carmel Round Robin W 21-25,25-21,25-17,25-17
Sat, Aug 20 Crown Point Carmel Round Robin W 22-25,25-23,29-31,26-24,15-12
Tue, Aug 23 Avon Clark Activity Center L 25-18,20-25,20-25,19-25
Wed, Aug 24 Yorktown Yorktown L 17-25,20-25,23-25
Sat, Aug 27 Lafayette Harrison Mishawaka Invitational W 25-13,25-14
Sat, Aug 27 Elkhart Memorial Mishawaka Invitational W 25-10,25-21
Sat, Aug 27 Warsaw Mishawaka Invitational W 25-14,25-17
Sat, Aug 27 Buchanan (Michigan) Mishawaka Invitational L 26-28,25-22,23-25
Tue, Aug 30 Center Grove Center Grove L 25-21,20-25,22-25,25-16,12-15
Thu, Sep 01 Lawrence Central Lawrence Central W 25-18,25-18,25-15
Sat, Sep 03 Assumption (Kentucky) Avon Invitational L 20-25,15-25
Sat, Sep 03 New Castle Avon Invitational L 20-25,21-25
Sat, Sep 03 Plainfield Central Avon Invitational W 25-14,23-25,15-8
Sat, Sep 03 Floyd Central Avon Invitational W 25-22,23-25,15-13
Tue, Sep 06 Ben Davis Ben Davis W 25-20,25-11,25-15
Mon, Sep 12 Westfield Westfield W 16-25,28-26,25-19,25-15
Tue, Sep 13 Lawrence North Clark Activity Center W 23-25,17-25,25-14,25-22,15-10
Thu, Sep 15 Warren Central Warren Central W 27-25,25-10,25-11
Tue, Sep 20 North Central Clark Activity Center W 25-19,25-15,25-17
Wed, Sep 21 Noblesville Clark Activity Center L 27-29,23-25,25-27
Sat, Sep 24 Sacred Heart Academy (KY) Sacred Heart Academy L 12-25,20-25,25-22,12-25
Mon, Sep 26 Pike (Senior Night) Clark Activity Center W 25-14,25-20,25-18
Tue, Sep 27 Cathedral Clark Activity Center L 21-25,26-28,21-25
Thu, Sep 29 Chatard Chatard W 29-31,25-23,25-18,25-14
Thu, Oct 06 Kokomo Kokomo W 25-19,25-16,25-15
Tue, Oct 11 Zionsville Zionsville W 25-23,27-25,20-25,29-27
Sat, Oct 15 Terre Haute South Carmel Invitational W  
Sat, Oct 15 Brownstown Central Carmel Invitational W  
Sat, Oct 15 Bellmont Carmel Invitational W  
Sat, Oct 15 Columbus East Carmel Invitational W  
Sat, Oct 22 Hamilton SE (Sectional) Fishers W 28-26,20-25,27-25,18-25,17-15
Sat, Oct 22 Westfield (Sectional) Fishers L 21-25,21-25,20-25

 

2017 SEASON: 18 - 16 RECORD; 6 - 1 MIC (2ND PLACE)

Date Opponent Location H/A Time
Mon, Aug 14 Hamilton Southeastern Hamilton SE L 14-25,19-25,20-25
Thu, Aug 17 Roncalli Clark Activity Center L 18-25,16-25,25-19,17-25
Sat, Aug 19 Valparaiso Carmel Round Robin W 25-21,26-24,21-25,25-20
Sat, Aug 19 Crown Point Carmel Round Robin L  18-25,19-25,21-25
Tue, Aug 22 Avon Avon L 15-25,17-25,14-25
Thu, Aug 24 Yorktown Clark Activity Center L 17-25,18-25,15-25
Sat, Aug 26 Elkhart Memorial Mishawaka Invitational W 25-19,25-16
Sat, Aug 26 Warsaw Mishawaka Invitational L 25-21,27-29,8-15
Sat, Aug 26 South Bend St. Joe Mishawaka Invitational L 25-19,22-25,10-15
Sat, Aug 26 Harrison Mishawaka Invitational W 25-23,26-24
Tue, Aug 29 Center Grove Clark Activity Center L 25-20,18-25,20-25,26-24,8-15
Wed, Aug 30 Lawrence Central Clark Activity Center W 25-15,25-6,25-13
Sat, Sep 02 Assumption Avon Invitational L 16-25,20-25
Sat, Sep 02 The Webb School Avon Invitational L 18-25,18-25
Sat, Sep 02 New Castle Avon Invitational L 21-25,21-25
Sat, Sep 02 Muncie Central Avon Invitational W 25-16,25-15
Tue, Sep 05 Ben Davis Clark Activity Center W 25-7,25-16,25-4
Thu, Sep 07 Zionsville Clark Activity Center L 14-25,23-25,22-25
Sat, Sep 09 Castle Providence Invite W 25-23,25-10,21-25,25-27,15-5
Sat, Sep 09 Providence Providence Invite L 16-25,15-25,13-25
Mon, Sep 11 Westfield Clark Activity Center L 15-25,16-25,24-26
Tue, Sep 12 Lawrence North Lawrence North W 16-25,25-17,25-21,25-19
Thu, Sep 14 Warren Central Clark Activity Center W 25-6,25-6,25-12
Tue, Sep 19 North Central North Central W 25-15,25-17,19-25,25-20
Wed, Sep 20 Noblesville Noblesville L 18-25,14-25,28-26,19-25
Mon, Sep 25 Pike Pike W 25-12,25-17,25-6
Tue, Sep 26 Cathedral Cathedral W 17-25,19-25,25-21,25-22,15-8
Thu, Sep 28 Chatard Clark Activity Center W 25-14,25-17,25-20
Thu, Oct 05 Kokomo Clark Activity Center W 25-7,25-14,25-14
Sat, Oct 07 Bloomington South Carmel Invitational W 25-9,25-18
Sat, Oct 07 Carroll (FW) Carmel Invitational W 25-18,25-17
Sat, Oct 07 Noblesville Carmel Invitational W 18-25,25-23,15-7
Sat, Oct 07 Floyd Central Carmel Invitational W 25-18,25-17
Thu, Oct 12 Noblesville (Sectional) Noblesville L 25-21,19-25,11-25,25-19,14-16

 

2018 VARSITY SCHEDULE

2018 SEASON: 25 - 10 SEASON RECORD; 6 - 1 MIC RECORD (2ND PLACE)

Mon, Aug 13 Hamilton SE Clark Activity Center L 15-25,23-25,25-22,25-21,10-15
Wed, Aug 15 Roncalli Roncalli W 25-23,17-25,11-25,25-20,15-4
Sat, Aug 18 Valparaiso Carmel Round Robin W 25-10,25-8,25-4
Sat, Aug 18 Crown Point Carmel Round Robin W 25-17,25-16,25-16
Tue, Aug 21 Avon Clark Activity Center L 25-22,26-28,22-25,25-14,8-15
Thu, Aug 23 Yorktown Yorktown L 14-25,20-25,15-25
Sat, Aug 25 Northwestern Mishawaka Invitational W 25-9,23-25,15-8
Sat, Aug 25 Warsaw Mishawaka Invitational W 25-13,25-18
Sat, Aug 25 South Bend St. Joe Mishawaka Invitational W 25-21,25-19
Sat, Aug 25 Elkhart Memorial Mishawaka Invitational W 21-25,25-18,15-11
Tue, Aug 28 Center Grove Center Grove L 17-25,25-19,10-25,18-25
Wed, Aug 29 Lawrence Central Lawrence Central W 25-10,25-11,25-7
Sat, Sep 01 Assumption (Kentucky) Avon Invitational L 11-25,20-25
Sat, Sep 01 Seymour Avon Invitational W 25-8,25-18
Sat, Sep 01 Carmel Avon Invitational L 20-25,21-25
Sat, Sep 01 Floyd Central Avon Invitational W 25-14,25-19
Tue, Sep 04 Ben Davis Ben Davis W 25-7,25-9,25-17
Wed, Sep 05 Zionsville Zionsville W 25-17,23-25,25-22,25-16
Sat, Sep 08 Providence Providence L 9-25,25-19,17-25,15-25
Sat, Sep 08 Westfield Providence L 17-25,25-21,25-18,24-26,8-15
Mon, Sep 10 Westfield Westfield W 23-25,25-22,25-22,25-20
Tue, Sep 11 Lawrence North Clark Activity Center W 25-20,25-21,25-13
Thu, Sep 13 Warren Central Warren Central W 25-10,25-12,25-7
Tue, Sep 18 North Central Clark Activity Center W 25-14,25-20,25-23
Wed, Sep 19 Noblesville Clark Activity Center W 21-25,25-11,25-19,25-19
Mon, Sep 24 Pike Clark Activity Center W 25-7,25-5,25-14
Tue, Sep 25 Cathedral Clark Activity Center W 23-25,25-23,22-25,25-19,22-20
Thu, Sep 27 Chatard Chatard W 25-19,25-16,25-19
Thu, Oct 04 Kokomo Kokomo W 25-22,25-14,25-11
Sat, Oct 06 Bellmont Carmel Invitational L 22-25,25-19,14-16
Sat, Oct 06 Bloomington South Carmel Invitational W 25-18,26-24
Sat, Oct 06 Elkhart Memorial Carmel Invitational W 25-12,25-16
Sat, Oct 06 Floyd Central Carmel Invitational W 25-19,25-22
Thu, Oct 11 Anderson (Sectional) Westfield W 25-4,25-6,25-8
Sat, Oct 13 Sectional Semi Finals Westfield L 23-25,19-25,25-20,25-14,12-15

 

2001-2010 Results

2001-2009 Results

 

2010 Results 

Date Opponent Location W/L Time/Score
Tue, Aug 17 Hamilton Southeastern Clark Activity Center 5-25,18-25,19-25
Thu, Aug 19  Roncalli Roncalli L 19-25,19-25,14-25
Mon, Aug 23 Avon Clark Activity Center L 16-25,14-25,16-25
Tue, Aug 24 Westfield Westfield 15-25,16-25,22-25
Sat, Aug 28  Cathedral Mishawaka Inv. L 17-25,20-25
Sat, Aug 28 Mishawaka Marian Mishawaka Inv. L 23-25,25-12,23-25
Sat, Aug 28 South Bend Clay Mishawaka Inv. W 25-12,25-17
Sat, Aug 28 SB St. Joseph's Mishawaka Inv. W 25-23,25-19
Tue, Aug 31 Center Grove  Center Grove W 25-23,23-25,25-16,25-16 
Tue, Sep 7 Ben Davis Ben Davis 25-14,25-22,25-16
Wed, Sep 8 Brebeuf Jesuit Brebeuf Jesuit 13-25,19-25,13-25
Tue, Sep 14 Lawrence North Clark Activity Center W 25-21,25-19,26-24 
Sat, Sep 18 Lawrence Central Warren Central Inv. 25-19,25-3
Sat, Sep 18 Scecina Warren Central Inv. W 25-16,25-11
Sat, Sep 18 Hamilton Southeastern Warren Central Inv. L 19-25,24-26
Sat, Sep 18 North Montgomery Warren Central Inv. W 25-20,26-24
Tue, Sep 21 North Central Clark Activity Center 21-25,30-28,19-25,25-22,9-15 
Wed, Sep 22 Noblesville Clark Activity Center W 18-25,19-25,25-15,27-25,15-11
Sat, Sep 25 Mt. Vernon Greenfield-Cent. Inv. L 21-25,16-25
Sat, Sep 25 Lebanon Greenfield-Cent. Inv. W 25-13,25-15
Sat, Sep 25 Franklin Community Greenfield-Cent. Inv. W 25-22,25-19
Sat, Sep 25 Franklin County Greenfield-Cent. Inv. W 25-10,26-24
Tue, Sep 28 Cathedral Clark Activity Center L 14-25,19-25,18-25 
Thu, Sep 30 Chatard Chatard L 16-25,25-14,18-25,17-25
Tue, Oct 5 Warren Central Warren Central L 14-25,22-25,22-25
Thu, Oct 7 Kokomo Kokomo 25-14,25-21,25-16
Sat, Oct 9 Terre Haute South Terre Haute North 13-25,20-25,8-25
Sat, Oct 9 Terre Haute North Terre Haute North  W 25-13,25-21,25-27,25-21
Tue, Oct 12 Zionsville Zionsville 24-26,25-13,15-18,19-25,8-15 
Sat, Oct 16 Brownstown Central Columbus East Inv. L 25-22, 19-25, 17-25
Sat, Oct 16 Fort Wayne Northrop Columbus East Inv. W 25-20, 25-21
Sat, Oct 16 Columbus East Columbus East Inv. L 23-25, 16-25
Sat, Oct 16 Terre Haute South Columbus East Inv. L 19-25, 22-25
Sat, Oct 23 Fishers (Sectional) Fishers L 15-25, 15-25, 18-25

 

 

Winter Sports

Boys Basketball

2018-2019 Schedules

  • Boys
  • Freshman
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Mon Nov 19 Pike 6:00 PM Pike Away
Tue Nov 20 Zionsville 6:00 PM CHS Fieldhouse Home
Fri Nov 30 Lawrence Central 6:00 PM CHS Fieldhouse Home
Sat Dec 1 Pendleton Heights 6:00 PM Pendleton Heights Away
Sat Dec 8 Freshman Invitational 10:00 AM Carmel Home
Tue Dec 11 Brebeuf 6:00 PM Brebeuf Away
Wed Dec 12 Fishers 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Dec 14 North Central 6:00 PM North Central Away
Mon Dec 17 Warren Central 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Thu Dec 27 Roncalli 6:00 PM Roncalli Away
Wed Jan 2 Westfield 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Jan 4 Center Grove 6:00 PM Center Grove Away
Mon Jan 14 Hamilton Southeastern 6:00 PM Eric Clark Activity Center Away
Fri Jan 18 Pike 6:00 PM Pike Away
Tue Jan 22 Lawrence North 6:30 PM Lawrence North Away
Fri Jan 25 Ben Davis 6:00 PM CHS Fieldhouse Home
Mon Jan 28 Noblesville 6:00 PM Noblesville Away
Thu Jan 31 Anderson - CANCELED 6:00 PM Anderson Away
Thu Feb 7 Fishers (County) 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Sat Feb 9 Hamilton County Tournament 10:00 AM Noblesville Away
Sat Feb 9 Hamilton County Tournament 12:00 PM Noblesville Away
  • Boys Basketball
  • Boys
  • JV
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Tue Nov 20 Zionsville 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Nov 30 Lawrence Central 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Sat Dec 1 Pendleton Heights 6:00 PM Pendleton Heights Away
Fri Dec 7 Noblesville 6:00 PM Noblesville Away
Fri Dec 14 North Central 6:00 PM North Central Away
Sat Dec 15 New Albany 6:00 PM New Albany Away
Fri Jan 4 Center Grove 6:00 PM Center Grove Away
Sat Jan 5 Westfield 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Wed Jan 9 Cathedral 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Jan 18 Pike 6:00 PM Pike Away
Sat Jan 19 Brownsburg 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Tue Jan 22 Anderson 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Jan 25 Ben Davis 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Sat Jan 26 New Castle 6:00 PM New Castle Away
Thu Jan 31 Lawrence North 6:00 PM Lawrence North Away
Fri Feb 8 Hamilton SE 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Sat Feb 9 Carroll (FW) 6:00 PM Carroll (FW) Away
Fri Feb 15 Warren Central 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Sat Feb 16 Warsaw 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Feb 22 FW Dwenger 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
  • Boys Basketball
  • Boys
  • Varsity
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Tue Nov 20 Zionsville W Eric Clark Activity Center 66-61
Fri Nov 30 Lawrence Central W Eric Clark Activity Center 61-55
Sat Dec 1 Pendleton Heights W Pendleton Heights 53-31
Fri Dec 7 Noblesville W Noblesville 45-40
Sat Dec 8 Jeffersonville W Southport 61-41
Fri Dec 14 North Central W North Central 73-50
Sat Dec 15 New Albany W New Albany 44-36
Fri Jan 4 Center Grove W Center Grove 47-37
Sat Jan 5 Westfield W Eric Clark Activity Center 76-50
Wed Jan 9 Cathedral W Eric Clark Activity Center 71-56
Fri Jan 18 Pike W Pike 51-50
Sat Jan 19 Brownsburg L Eric Clark Activity Center 50-52
Tue Jan 22 Anderson W Eric Clark Activity Center 58-35
Fri Jan 25 Ben Davis W Eric Clark Activity Center 49-39
Sat Jan 26 New Castle W New Castle 44-36
Thu Jan 31 Lawrence North W Lawrence North 67-60
Fri Feb 8 Hamilton Southeastern W Eric Clark Activity Center 57-40
Sat Feb 9 Carroll (FW) W Carroll (FW) 62-41
Fri Feb 15 Warren Central W Eric Clark Activity Center 69-52
Sat Feb 16 Warsaw W Eric Clark Activity Center 54-35
Fri Feb 22 FW Bishop Dwenger W Eric Clark Activity Center 54-24
Fri Mar 1 Fishers (Sectional) W Eric Clark Activity Center 62-52
Sat Mar 2 Hamilton SE (Sectional) W Eric Clark Activity Center 45-39
Sat Mar 9 FW Northrop (Regional) W Logansport 58-42
Sat Mar 9 Zionsville (Regional) W Logansport 53-39
Sat Mar 16 Penn (Semi-State) W Lafayette Jeff 71-42
Sat Mar 23 Ben Davis (State) 8:15 PM Bankers Life Fieldhouse Away
  • Boys Basketball

Coaching Staff

2018-19 COACHING STAFF

 
HEAD COACH:
 
VARSITY ASSISTANT:
 
VARSITY ASSISTANT:
 
VARSITY ASSISTANT:
WALT MORRIS
 
JV HEAD COACH:
JOSH COLE
 
JV ASSISTANT COACH:
 
FRESHMAN HEAD COACH:
 
STAFF ASSISTANT:
TIM ESTES
 
STRENGTH & CONDITIONING - SVSP:
AARON BOSKETT
 
ATHLETIC TRAINER - SVSP
ANNA FOSTER, JACOB CROWE
 
2018 PRESEASON WORKOUT INFO
Please contact Coach Osborn at rosborn@ccs.k12.in.us
 
Follow Everything Greyhound Basketball:
Twitter:  @CARMEL_BBALL
Instagram:  CARMEL_BBALL 
 
Alerts / Information
For up to date alerts and information join our Remind group
VARSITY & JV: TEXT @carmelbas to 81010
FRESHMEN: TEXT @carmelbask to 81010

IHSAA Tournament History

IHSAA Tournament History

Boys' Basketball IHSAA Tournament History

Sectional Championships (28)

1925, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1987, 1988, 1992, 1993, 1995, 2006, 2008, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018

Regional Championships (9)

1925, 1970, 1977, 1980, 1987, 1993, 2012, 2013, 2018

Semi-State Championships (6)

1970, 1977, 1993, 2012, 2013, 2018

State Final Appearances (7)

1925, 1970, 1977, 1993, 2012, 2013, 2018

State Runner-Up (2)

1970, 2018

State Champions (3)

1977, 2012, 2013

Pups Basketball

Holiday Intensive Shooting Camp

Alumni

Results 2010-2017

2010-2011 Varsity Results

10 - 13 Overall Record; 2 - 5 MIC (6th Place)

Date Event Location W/L Time/Score
Wed, Nov 24 Brownsburg Eric Clark Activity Center W 84-71
Fri, Dec 3 Noblesville Noblesville L 45-54
Sat, Dec 4 Tech Eric Clark Activity Center W 56-42
Fri, Dec 10 North Central North Central 61-70
Fri, Dec 17 Fishers Fishers W 51-48
Sat, Dec 18 Avon Avon L 66-71 (3 OT)
Tue, Dec 21 Bloomington South Bloomington South L 39-63
Wed, Dec 22 Penn Eric Clark Activity Center W 91-67
Fri, Jan 7 Center Grove Center Grove L 38-41
Wed, Jan 12 Cathedral Eric Clark Activity Center L 54-63
Sat, Jan 15 Kokomo Eric Clark Activity Center W 54-53
Wed, Jan 19 Pike Pike L 49-52
Fri, Jan 21 Terre Haute South Eric Clark Activity Center L 70-71
Sat, Jan 29 Ben Davis Eric Clark Activity Center W 69-61
Wed, Feb 9 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center L 58-63
Fri, Feb 11 Lawrence North Lawrence North W 46-33
Tue, Feb 15 Warren Central Eric Clark Activity Center L 61-66 (2 OT)
Fri, Feb 18 Terre Haute North Terre Haute North L 52-57
Tue, Feb 22 Zionsville Eric Clark Activity Center W 67-43
Fri, Feb 25 Brebeuf Jesuit Eric Clark Activity Center L 46-48
Tue, Mar 1 Noblesville (Sectional) Noblesville W 60-38
Sat, Mar 4 Westfield (Sectional) Noblesville W 53-28
Sat, Mar 5 Hamilton SE (Sectional) Noblesville L 53-57

 

2011-2012 Varsity Results

Date Event Location W/L Time/Score
Wed, Nov 23 Brownsburg Brownsburg W 65-36
Fri, Dec 2 Noblesville Eric Clark Activity Center L 57-65
Sat, Dec 3 Tech Tech W 61-49
Fri, Dec 9 North Central Eric Clark Activity Center 64-60
Sat, Dec 10 Decatur Central Eric Clark Activity Center W 75-54
Fri, Dec 16 Fishers Eric Clark Activity Center W 53-50
Wed, Dec 28 Avon Eric Clark Activity Center W 59-46
Fri, Jan 6 Center Grove Eric Clark Activity Center W 61-51
Sat, Jan 7 Westfield Westfield W 54-40
Wed, Jan 11 Cathedral Cathedral W 52-46
Sat, Jan 14 Kokomo Kokomo L 40-47
Wed, Jan 18 Pike Eric Clark Activity Center W 63-58
Fri, Jan 20 Terre Haute South Terre Haute South W 58-39
Sat, Jan 28 Ben Davis Ben Davis W 54-46
Fri, Feb 3 Lawrence North Eric Clark Activity Center W 55-39
Sat, Feb 4 Zionsville Zionsville W 39-36
Thu, Feb 9 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern L 56-58
Tue, Feb 14 Warren Central Warren Central L 42-43
Fri, Feb 17 Terre Haute North Eric Clark Activity Center W 56-40
Fri, Feb 24 Brebeuf Jesuit Eric Clark Activity Center W 63-32
Wed, Feb 29 Westfield (Sectional) Noblesville W 59-36
Fri, Mar 2 Zionsville (Sectional) Noblesville W 57-41
Sat, Mar 3 Hamilton SE (Sectional) Noblesville W 81-63
Sat, Mar 10 Kokomo (Regional) Marion W 52-48
Sat, Mar 10 Homestead (Regional) Marion W 48-39
Sat, Mar 17 Elkhart Memorial (Semi State) Huntington North W 62-59
Sat, Mar 24 Pike (State) Bankers Life Fieldhouse W 80-67

 

2012-2013 Varsity Results

STATE CHAMPIONS; 25 - 2 SEASON RECORD; MIC CHAMPIONS (7-0)

Date Event Location W/L Time/Score
Wed, Nov 21 Brownsburg Eric Clark Activity Center W 68-47
Fri, Nov 30 Noblesville Noblesville W 65-55
Fri, Dec 7 North Central North Central W 50-49
Sat, Dec 8 Decatur Central Decatur Central W 68-46
Fri, Dec 14 Fishers Fishers L 57-63
Fri, Dec 21 Marion Eric Clark Activity Center W 63-30
Fri, Dec 28 Avon Avon W 73-63
Fri, Jan 4 Center Grove Center Grove W 58-53
Sat, Jan 5 Westfield Eric Clark Activity Center W 61-38
Wed, Jan 9 Cathedral Eric Clark Activity Center W 60-54
Sat, Jan 12 Kokomo Eric Clark Activity Center W 64-56
Wed, Jan 16 Pike Pike W 69-58
Fri, Jan 18 Terre Haute South Eric Clark Activity Center W 66-49
Sat, Jan 26 Ben Davis Eric Clark Activity Center W 72-44
Fri, Feb 1 Lawrence North Lawrence North W 48-43
Sat, Feb 2 Zionsville Eric Clark Activity Center W 51-28
Thu, Feb 7 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center L 49-52
Tue, Feb 12 Warren Central Eric Clark Activity Center W 54-47
Fri, Feb 15 Terre Haute North Terre Haute North

W

54-40
Fri, Feb 22 Brebeuf Jesuit Eric Clark Activity Center W 76-37
Tue, Feb 26 Zionsville (Sectional) Eric Clark Activity Center W 57-38
Fri, Mar 1 Noblesville (Sectional) Eric Clark Activity Center W 43-40
Sat, Mar 2 North Central (Sectional) Eric Clark Activity Center W 58-38
Sat, Mar 9 Kokomo (Regional) Marion W 60-47
Sat, Mar 9 New Haven (Regional) Marion W 63-57
Sat, Mar 16 Merrillville (Semi State) Lafayette Jeff W 66-36
Sat, Mar 23 Cathedral (State) Bankers Life Fieldhouse W 57-53

 

2013-2014 Varsity Results

Date Event Location W/L Time/Score
Wed, Nov 27 Brownsburg Brownsburg W 54-41
Fri, Dec 06 Noblesville Eric Clark Activity Center W 51-33
Sat, Dec 07 Lawrence Central Lawrence Central W 68-60
Fri, Dec 13 North Central Eric Clark Activity Center W 63-51
Fri, Dec 20 Fishers Eric Clark Activity Center W 64-45
Fri, Dec 27 Avon Eric Clark Activity Center W 56-46
Sat, Jan 04 Terre Haute South Terre Haute South W 63-38
Sat, Jan 11 Westfield Westfield W 68-24
Wed, Jan 15 Cathedral Cathedral L 41-45
Sat, Jan 18 Kokomo Kokomo W 62-36
Fri, Jan 24 Pike Eric Clark Activity Center W 62-45
Sat, Jan 25 Bowman Academy Eric Clark Activity Center W 74-52
Fri, Jan 31 Ben Davis Ben Davis W 52-32
Fri, Feb 07 Lawrence North Eric Clark Activity Center W 58-42
Sat, Feb 08 Zionsville Zionsville W 43-26
Thu, Feb 13 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern

W

55-54
Sat, Feb 15 Terre Haute North Eric Clark Activity Center W 46-26
Fri, Feb 21 Warren Central Warren Central W 66-52
Mon, Feb 24 Center Grove Eric Clark Activity Center W 72-53
Fri, Feb 28 Brebeuf Jesuit Eric Clark Activity Center W 57-32
Wed, Mar 05 Zionsville (Sectional) Noblesville W 47-43
Fri, Mar 07 North Central (Sectional) Noblesville W 63-52
Sat, Mar 08 Hamilton SE (Sectional Noblesville L 42-50

 

2014-2015 Varsity Results

Sectional Champions; MIC Champions; 23 - 3 Season Record

Date Event Location W/L Time/Score
Wed, Nov 26 Zionsville Eric Clark Activity Center W 51-37
Fri, Dec 05 Lawrence Central Eric Clark Activity Center W 68-55
Sat, Dec 06 Avon Avon W 57-34
Fri, Dec 12 North Central North Central L 59-66
Fri, Dec 19 Pendleton Heights Pendleton Heights W 54-53 OT
Sat, Dec 20 New Albany New Albany W 38-37
Tue, Dec 30 Warren Central Warren Central W 52-40 OT
Sat, Jan 03 Fishers Fishers W 59-46
Fri, Jan 09 Center Grove Center Grove W 56-39
Sat, Jan 10 Westfield Eric Clark Activity Center W 57-39
Wed, Jan 14 Cathedral Eric Clark Activity Center W 51-33
Sat, Jan 17 Kokomo Eric Clark Activity Center W 64-42
Wed, Jan 21 Pike Pike W 66-49
Fri, Jan 23 Noblesville Noblesville W 55-45
Sat, Jan 24 Brownsburg Eric Clark Activity Center L 33-36
Fri, Jan 30 Ben Davis Eric Clark Activity Center W 50-41
Sat, Jan 31 New Castle New Castle W 46-40
Fri, Feb 06 Lawrence North Lawrence North W 52-49
Thu, Feb 12 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center W 48-31
Fri, Feb 20 Warren Central Eric Clark Activity Center W 73-61
Sat, Feb 21 Warsaw Eric Clark Activity Center W 45-40
Fri, Feb 27 Brebeuf Jesuit Eric Clark Activity Center W 39-37
Fri, Mar 06 Fishers (Sectional) Eric Clark Activity Center W 54-46 (2 OT)
Sat, Mar 07 Hamilton SE (Sectional) Eric Clark Activity Center W 51-44
Sat, Mar 14 McCutcheon (Regional) Marion W 60-44
Sat, Mar 14 Homestead (Regional) Marion L 37-41

 

2015-2016 Varsity Results

17 - 9 Season Record; Sectional Champions; 3 - 4 MIC 4th Place

Date Event Location W/L Time/Score
Tue, Nov 24 Zionsville Zionsville W 57-53
Fri, Dec 04 Lawrence Central Lawrence Central L 51-75
Sat, Dec 05 Noblesville Eric Clark Activity Center W 49-45
Fri, Dec 11 North Central Eric Clark Activity Center L 46-48
Fri, Dec 18 Pendleton Heights Eric Clark Activity Center W 44-40 OT
Sat, Dec 19 New Albany Eric Clark Activity Center L 58-64
Wed, Dec 30 Anderson Anderson W 69-45
Sat, Jan 02 Fishers Eric Clark Activity Center W 63-34
Fri, Jan 08 Center Grove Eric Clark Activity Center W 56-42
Sat, Jan 09 Westfield Westfield L 36-40
Wed, Jan 13 Cathedral Cathedral L 60-62 4 OT
Fri, Jan 15 Avon Eric Clark Activity Center W 70-54
Fri, Jan 22 Pike Eric Clark Activity Center W 77-72
Sat, Jan 23 Brownsburg Away W 53-40
Fri, Jan 29 Ben Davis Ben Davis W 42-33
Sat, Jan 30 New Castle Eric Clark Activity Center W 71-59
Thu, Feb 04 Lawrence North Indiana Farmers Coliseum L 41-45
Fri, Feb 12 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern W 47-42
Sat, Feb 13 Carroll Eric Clark Activity Center L 46-55
Fri, Feb 19 Warren Central Warren Central L 44-47
Sat, Feb 20 Warsaw Warsaw W 36-33
Fri, Feb 26 Brebeuf Jesuit Eric Clark Activity Center W 57-43
Wed, Mar 02 Noblesville (Sectional) Noblesville W 42-36 2 OT
Fri, Mar 04 Hamilton SE (Sectional) Noblesville W 53-42
Sat, Mar 05 Fishers (Sectional) Noblesville W 67-49
Sat, Mar 12 McCutcheon (Regional) Logansport L 54-56 OT

 

2016-2017 Varsity Results

Sectional Champions; Elite Eight; 22 - 5 Season Record; 5 - 2 MIC

Date Event Location W/L Time/Score
Tue, Nov 22 Zionsville Eric Clark Activity Center W 66-50
Fri, Dec 02 Lawrence Central Eric Clark Activity Center W 65-29
Sat, Dec 03 Pendleton Heights Pendleton Heights W 75-32
Fri, Dec 09 Noblesville Noblesville W 56-40
Sat, Dec 10 Fishers Fishers W 66-39
Fri, Dec 16 North Central North Central L 45-59
Tue, Dec 20 New Albany New Albany L 52-55 (OT)
Wed, Dec 28 Anderson Eric Clark Activity Center W 67-57
Fri, Jan 06 Center Grove Center Grove W 62-54
Sat, Jan 07 Westfield Eric Clark Activity Center W 55-37
Wed, Jan 11 Cathedral Eric Clark Activity Center W 76-52
Fri, Jan 13 Avon Avon W 67-40
Fri, Jan 20 Pike Pike W 69-59
Sat, Jan 21 Brownsburg Eric Clark Activity Center W 76-39
Fri, Jan 27 Ben Davis Eric Clark Activity Center L 42-50
Sat, Jan 28 New Castle New Castle W 61-58
Thu, Feb 02 Lawrence North Indiana Farmers Coliseum W 50-48 (3 OT)
Fri, Feb 10 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center L 51-72
Sat, Feb 11 Carroll Carroll W 70-65
Fri, Feb 17 Warren Central Eric Clark Activity Center W 70-68 (OT)
Sat, Feb 18 Warsaw Eric Clark Activity Center W 54-52
Tue, Feb 21 Arsenal Tech Arsenal Tech W 64-62
Wed, Mar 01 Westfield (Sectional) Eric Clark Activity Center W 53-36
Fri, Mar 03 Noblesville (Sectional) Eric Clark Activity Center W 62-44
Sat, Mar 04 Sectional Championship Eric Clark Activity Center W 69-57
Sat, Mar 11 McCutcheon (Regional) Logansport W 68-61
Sat, Mar 11 Fort Wayne North (Regional) Logansport L 49-52 OT

 

2017-18 Varsity Results

21 - 8 Season Record; State Runner-Up; 5 - 2 MIC (2nd Place)

Date Event Location W/L Time/Score
Tue, Nov 21 Zionsville Zionsville L 62-68
Fri, Dec 01 Lawrence Central* Lawrence Central W 63-49
Sat, Dec 02 Pendleton Heights Eric Clark Activity Center W 59-28
Fri, Dec 08 Noblesville Eric Clark Activity Center W 66-19
Sat, Dec 09 Fishers Eric Clark Activity Center L 47-49
Fri, Dec 15 North Central* Eric Clark Activity Center W 63-48
Sat, Dec 16 New Albany Eric Clark Activity Center L 48-59
Thur, Dec 28 Anderson Anderson W 69-48
Fri, Jan 05 Center Grove* Eric Clark Activity Center W 73-64
Sat, Jan 06 Westfield Westfield W 73-31
Wed, Jan 10 Cathedral Cathedral L 59-64
Tue, Jan 16 Avon Eric Clark Activity Center W 61-29
Fri, Jan 19 Pike* Eric Clark Activity Center L 48-49
Sat, Jan 20 Brownsburg Brownsburg W 62-32
Fri, Jan 26 Ben Davis* Ben Davis W 65-60
Sat, Jan 27 New Castle Eric Clark Activity Center W 61-59
Thu, Feb 01 Lawrence North* Eric Clark Activity Center W 52-51 (2 OT)
Fri, Feb 09 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern L 51-58
Sat, Feb 10 Carroll (FW) Eric Clark Activity Center W 53-42
Fri, Feb 16 Warren Central* Warren Central L 65-66
Sat, Feb 17 Warsaw Warsaw W 53-44
Tue, Feb 20 Arsenal Tech Eric Clark Activity Center W 73-52
Tue, Feb 27 Westfield (Sectional) Noblesville W 33-24
Fri, Mar 2 Hamilton SE (Sectional) Noblesville W 62-56
Sat, Mar 3 Fishers (Sectional) Noblesville W 56-49
Sat, Mar 10 Homestead (Regional) Logansport W 46-41
Sat, Mar 10 Fort Wayne North (Regional) Logansport W 54-42
Sat, Mar 17 South Bend Riley (Semi State) Lafayette Jefferson W 63-43
Sat, Mar 24 Warren Central (State) Bankers Life Fieldhouse L 48-54

Boys Swimming and Diving

2018-2019 Schedule

  • Boys
  • Varsity
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Tue Dec 4 North Central W North Central 157-29
Sat Dec 8 Tiger Claw Diving Invitational   Fishers  
Tue Dec 11 Hamilton SE W Hamilton SE 119-67
Thu Dec 27 Homestead (Diving)   Homestead  
Thu Dec 27 Homestead & Zionsville   CHS Natatorium Canceled
Sat Jan 5 MIC Championship 1st Place North Central 510.5 pts.
Sat Jan 12 Westfield   CHS Natatorium Canceled
Fri Jan 18 Warrior Diving Invitational   Warren Central  
Sat Jan 26 Greyhound JV Classic   CHS Natatorium  
Sat Feb 16 Sectional 1st Place Noblesville 545 pts.
Sat Feb 23 State 1st Place IUPUI Natatorium 353.5 pts.

 

  • Boys Swimming

Coaching Staff

IHSAA Tournament History

Boys' Swimming & Diving IHSAA Tournament History 

 
Sectional Champions (30)
1973, 1974, 1984, 1985, 1986, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 
State Runners-Up (3)
1998, 2000, 2009
 
State Champions (18)
1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1996, 1997, 2001, 2002, 2003, 2004, 2010, 2011, 2012, 2015, 2016, 2017, 2018

 

2009-2018 Results

2017-2018 STATE CHAMPIONS (State Record 417 points); MIC CHAMPIONS

Date Opponent Location Home/Away Time/Score
Tue, Dec 05 North Central CHS Natatorium W 133-52
Sat, Dec 09 Tiger Claw Diving Invite Fishers    
Tue, Dec 12 Hamilton Southeastern CHS Natatorium W 139-47
Wed, Dec 27 Homestead (Diving) Homestead    
Wed, Dec 27 Homestead CHS Natatorium W 122-48
Wed, Dec 27 Zionsville CHS Natatorium W 115-55
Thu, Jan 04 MIC Diving Prelims CHS Natatorium    
Fri, Jan 05 MIC Diving Finals CHS Natatorium    
Sat, Jan 06 MIC Championship CHS Natatorium 1st Place 535 pts.
Fri, Jan 19 Warrior Diving Invitational Warren Central    
Sat, Jan 27 Greyhound JV Classic CHS Natatorium    
Tue, Jan 30 Ben Davis CHS Natatorium W 135-35
Sat, Feb 17 Sectional Finals CHS Natatorium 1st Place 560.5 pts.
Sat, Feb 24 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 417 pts.

 

2016-2017 State Champions; MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Sat, Dec 03 Noblesville Diving Inv. Noblesville    
Tue, Dec 06 North Central North Central W 126-57
Sat, Dec 10 Tiger Claw Diving Inv. Fishers    
Tue, Dec 27 Hamilton Southeastern CHS Natatorium W 111-51
  Lawrence North CHS Natatorium W 119-43
  West Lafayette CHS Natatorium W 122-40
Wed, Dec 28 Homestead CHS Natatorium W 123-47
  Zionsville CHS Natatorium W 103-65
Thu, Jan 05 MIC Diving Prelims CHS Natatorium    
Fri, Jan 06 MIC Diving Finals CHS Natatorium    
Sat, Jan 07 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 505 pts.
Fri, Jan 20 Warrior Diving Inv. Warren Central    
Sat, Jan 28 Blue/Gold Classic CHS Natatorium    
Tue, Jan 31 Ben Davis Ben Davis W 138-32
Sat, Feb 18 Sectional Finals Noblesville 1st Place 535 pts.
Sat, Feb 25 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 359 pts.

 

2015- 2016 State Champions & MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Sat, Dec 05 Noblesville Diving Inv. Noblesville    
Tue, Dec 08 North Central CHS Natatorium W 117-53
Sat, Dec 12 Tiger Claw Diving Inv. Fishers    
Mon, Dec 21 Hamilton SE Hamilton SE W 124-61
Mon, Dec 21 West Lafayette Hamilton SE W 142-41
Sat, Jan 02 Homestead CHS Natatorium W 108-78
Sat, Jan 09 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 512 pts.
Sat, Jan 23 Warrior Diving Inv. Warren Central    
Sat, Jan 30 Greyhound JV Classic CHS Natatorium    
Tue, Feb 02 Ben Davis CHS Natatorium W 150-32
Sat, Feb 20 Sectional Finals CHS Natatorium 1st Place 525 pts.
Sat, Feb 27 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 216 pts.

 

2014- 2015 State Champions & MIC Champions

 
Date Event Location W/L Score
Tue, Dec 02 Center Grove CHS Natatorium W 131-54
Sat, Dec 06 Noblesville Diving Inv. Noblesville   No Team Scores 
Tue, Dec 09 North Central North Central W 122-63
Sat, Dec 13 Tiger Claw Diving Inv. Fishers   No Team Scores
Mon, Dec 22 Hamilton SE CHS Natatorium W 121-65
Mon, Dec 22 West Lafayette CHS Natatorium W 146-37
Sat, Jan 03 Homestead CHS Natatorium   Canceled
Sat, Jan 10 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 532 pts.
Sat, Jan 24 Warrior Diving Inv. Warren Central    
Tue, Feb 03 Ben Davis Ben Davis W 146-39
Sat, Feb 21 Sectional Finals CHS Natatorium 1st Place 524 pts.
Sat, Feb 28 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 253.5 pts

 

2013-2014 Results

Date Event Location W/L Score
Tue, Dec 03 Center Grove Center Grove W 119-64
Tue, Dec 10 North Central CHS Natatorium W 126-60
Mon, Dec 23 Hamilton SE Hamilton SE W 123-60
Mon, Dec 23 West Lafayette Hamilton SE L 82-103
Sat, Jan 04 Homestead CHS Natatorium W 107-79
Wed, Jan 08 Noblesville CHS Natatorium   Canceled
Wed, Jan 15 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 482 pts.
Thu, Feb 04 Ben Davis CHS Natatorium   Canceled
Sat, Feb 22 Sectional Noblesville 1st Place 515 pts.
Sat, Mar 01 State Finals IUPUI Natatorium 5th Place 124 pts.

 

2012-2013 Results

 
Date Event Location W/L Score
Tue, Nov 27 Center Grove CHS Natatorium W 123-60
Sat, Dec 1 Noblesville Diving Invitational Noblesville    
Tue, Dec 4 North Central North Central W 105-81
Sat, Dec 8 Warrior Diving Invitational Whiteland    
Sat, Dec 15 Tiger Claw Diving Invitational Fishers    
Thu, Dec 27 Hamilton SE & West Lafayette CHS Natatorium   Canceled
Sat, Dec 29 Columbus North & Homestead CHS Natatorium   Canceled
Thu, Jan 3 MIC Diving Prelims CHS Natatorium    
Thu, Jan 3 Noblesville Noblesville W 128-55
Sat, Jan 5 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 428 pts.
Sat, Jan 19 Warrior Diving Invitational Warren Central    
Sat, Jan 26 Greyhound JV Classic CHS Natatorium    
Tue, Jan 29 Ben Davis Ben Davis W 143-40
Sat, Feb 16 Sectional CHS Natatorium 1st Place 503 pts.
Sat, Feb 23 State Finals IUPUI Natatorium 3rd Place 173 pts.

 

2011-2012 State Champions & MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Tue, Nov 29 Center Grove Center Grove W 117.5-65.5
Tue, Dec 6 North Central CHS Natatorium W 106-79
Sat, Dec 17 Tiger Claw Diving Inv. Fishers   No team scores
Tue, Dec 27 Hamilton Southeastern Hamilton SE 96-90
Tue, Dec 27 West Lafayette Hamilton SE W 142-42
Thu, Dec 29 Homestead CHS Natatorium W 164-81
Thu, Dec 29 Bloomington South CHS Natatorium W 149-87
Thu, Dec 29 Columbus North CHS Natatorium W 156-84
Fri, Jan 6 Noblesville CHS Natatorium W 134-52
Sat, Jan 7 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 485.5 pts.
Tue, Jan 31 Ben Davis CHS Natatorium W 178-44
Tue, Feb 7 Westfield Westfield W 109-61
Sat, Feb 18 Sectional Noblesville 1st Place 514.5 pts.
Sat, Feb 25 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 246.5 pts.

 

2010-2011 State Champions; MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Tue, Nov 30 Center Grove CHS Natatorium W 111-75
Tue, Dec 7 North Central North Central W 115-68
Sat, Dec 11 Tiger Claw Diving Inv. Fishers   No Team Scores
Tue, Dec 28 Hamilton Southeastern CHS Natatorium W 65-37
Tue, Dec 28 West Lafayette CHS Natatorium W 70-32
Thu, Dec 30 Homestead CHS Natatorium W 129-41
Thu, Dec 30 Noblesville CHS Natatorium W 144-41
Thu, Dec 30 University School (OH) CHS Natatorium L 78-107
Thu, Dec 30 Toledo St. Francis De Sales (OH) CHS Natatorium L 85-101
Sat, Jan 8 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place  439 pts.
Tue, Feb 1 Ben Davis Ben Davis Canceled  
Tue, Feb 8 Westfield CHS Natatorium W 133-53
Sat, Feb 19 Sectional Finals CHS Natatorium 1st Place 419 pts.
Sat, Feb 26 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 227 pts.

 

2009-2010 Results 

Girls Basketball

2018-2019 Schedules

  • Girls
  • Varsity
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Sat Nov 3 Homestead L Eric Clark Activity Center 43-64
Thu Nov 8 Heritage Christian W Heritage Christian 69-59
Sat Nov 10 Northwestern L Northwestern 47-69
Tue Nov 13 Zionsville W Zionsville 46-44
Tue Nov 20 Noblesville W Noblesville 74-44
Fri Nov 23 Hamilton Southeastern L Eric Clark Activity Center 43-62
Tue Nov 27 Lawrence North L Eric Clark Activity Center 55-65
Fri Nov 30 Warren Central L Warren Central 41-61
Tue Dec 4 Westfield W Westfield 55-40
Fri Dec 7 Brownsburg L Eric Clark Activity Center 56-65
Fri Dec 14 North Central L Eric Clark Activity Center 52-67
Sat Dec 15 Carroll (FW) W Eric Clark Activity Center 73-35
Fri Dec 21 Lawrence Central W Eric Clark Activity Center 72-40
Sat Dec 29 Penn L Penn 52-53
Fri Jan 4 Center Grove L Center Grove 34-48
Sat Jan 5 Fort Wayne South W Fort Wayne South 68-48
Wed Jan 9 Anderson W Anderson 88-55
Thu Jan 10 Kokomo W Eric Clark Activity Center 79-21
Tue Jan 15 Fishers W Eric Clark Activity Center 68-41
Fri Jan 18 Pike W Eric Clark Activity Center 58-57
Tue Jan 22 Cathedral W Cathedral 74-31
Fri Jan 25 Ben Davis L Ben Davis 56-59
Tue Jan 29 Noblesville (Sectional) W Hamilton SE 48-33
Fri Feb 1 Westfield (Sectional) W Hamilton SE 53-34
Sat Feb 2 Sectional L Hamilton SE 34-47
  • Girls Basketball
  • Girls
  • JV
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Sat Nov 3 Homestead 12:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Thu Nov 8 Heritage Christian 6:00 PM Heritage Christian Away
Sat Nov 10 Northwestern 6:00 PM Northwestern Away
Tue Nov 13 Zionsville 6:00 PM Zionsville Away
Tue Nov 20 Noblesville 6:00 PM Noblesville Away
Fri Nov 23 Hamilton SE 1:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Tue Nov 27 Lawrence North 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Nov 30 Warren Central 6:00 PM Warren Central Away
Tue Dec 4 Westfield 6:00 PM Westfield Away
Fri Dec 7 Brownsburg 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Dec 14 North Central 6:00 PM Carmel Home
Sat Dec 15 Carroll (FW) 1:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Dec 21 Lawrence Central 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Sat Dec 29 Penn 2:00 PM Penn Away
Fri Jan 4 Center Grove 6:00 PM Center Grove Away
Sat Jan 5 Fort Wayne South 2:00 PM Fort Wayne South Away
Wed Jan 9 Anderson 6:00 PM Anderson Away
Thu Jan 10 Kokomo 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Tue Jan 15 Fishers 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Jan 18 Pike 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Tue Jan 22 Cathedral 6:00 PM Cathedral Away
Fri Jan 25 Ben Davis 6:00 PM Ben Davis Away
  • Girls Basketball
  • Freshman
  • Girls
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Sat Nov 3 Homestead 12:00 PM Freshman Gymnasium Home
Tue Nov 13 Zionsville 6:00 PM Zionsville Away
Wed Nov 14 Roncalli 6:00 PM Roncalli Away
Mon Nov 19 Perry Meridian 6:00 PM Perry Meridian Away
Tue Nov 20 Noblesville 6:00 PM Noblesville Away
Wed Nov 28 Cathedral 6:00 PM Cathedral Away
Wed Dec 5 Fishers 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Fri Dec 7 Brownsburg 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Sat Dec 15 Carroll (FW) 1:00 PM Freshmen Gym Home
Sat Dec 29 Penn 2:00 PM Penn Away
Fri Jan 4 Center Grove 6:00 PM Center Grove Away
Mon Jan 7 Hamilton Southeastern 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Tue Jan 15 Ben Davis 6:00 PM Carmel Home
Wed Jan 16 Fishers (County) 6:00 PM Hamilton SE Away
Thu Jan 17 County Championship/Consolation TBD TBA Away
Fri Jan 18 Pike 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
Sat Jan 19 Chatard 11:00 AM Chatard Away
Thu Jan 24 Guerin 6:00 PM Eric Clark Activity Center Home
  • Girls Basketball

Coaching Staff

 
COACHING STAFF
Head Coach
 
Acting Head Coach
 
Assistant Coach
Nick Wehlage
 
Assistant Coach
Lisa Pfleuger
 
JV Head Coach
 
C-Team Head Coach
 
FOLLOW CARMEL WOMEN'S BASKETBALL
Twitter : @CHS_Womensbball
Instagram: @carmelwbb

IHSAA Tournament History

GIRLS' BASKETBALL IHSAA TOURNAMENT HISTORY

 
Sectional Championships (17)
1977, 1978, 1980, 1981, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997, 2000, 2008, 2009, 2011, 2016, 2017, 2018
 
Regional Championships (4)
1992, 1995, 2008, 2011
 
Semi-State Championships (2)
1995, 2008
 
State Final Appearances (2)
1995, 2008
 
State Runner-Up (1)
1995
 
State Champions (1)
2008

Alumni

Amy Dilk - University of Michigan - Indiana Miss Basketball 2018, Indiana All Star
Tomi Taiwo - University of Iowa - Indiana All Star
Blake Smith - Ball State University
Olivia Christy - Colorado Chistian University
Celene Funke - University of Louisville, softball
Emily Kmec - Lipscomb University
Abby Abel - Purdue University
Amanda Shaw - University of Missouri, Ball State, soccer
Kennedy Kantner - North Park University
Karena Monson - Concordia
Khaila Royster - Albion
JJ Williams - Wright State
Steph Irwin - Capitol
Abby Dean - Valparaiso
Blaire Langlois - Butler
Annie Rubendunst - Northern Michigan
Lucy DeFrascio - Wheeling Jesuit
Torrie Thornton - Purdue, Indiana All Star
Stacie Shepherd - Stetson, St. Francis
Lauren McRoberts - Soth Carolina Upstate
Chrissy Steffen - Bowling Green, Indiana All Star
Danielle Havel - Bowling Green, Indiana All Star
Kristen Craig - Taylor
Melanie Thornton - Butler
Rachel Winters - University of Kentucky, track & field
Kristen Seright - Central Michigan

2009-2018 Results

2009-2010 Varsity Results

2010-2011 Varsity Results

Regional Champions 22 - 6 Season Record

Date Event Location W/L Time/Score
Wed, Nov 10 Cathedral Cathedral W 63-44
Sat, Nov 13 Valparaiso (HSE Shootout) Hamilton SE W 51-34
Sat, Nov 13 Lake Central (HSE Shootout) Hamilton SE W 81-49
Tue, Nov 16 Hamilton Heights Hamilton Heights 57-44
Sat, Nov 20 Terre Haute North Eric Clark Activity Center W 59-40
Tue, Nov 23 Noblesville Eric Clark Activity Center W 69-25
Sat, Nov 27 Hamilton SE Eric Clark Activity Center W 75-67 (2OT)
Thu, Dec 2 Warren Central Warren Central W 50-37
Tue, Dec 7 Marion Marion W 95-60
Fri, Dec 10 Fishers Eric Clark Activity Center W 67-41
Tue, Dec 14 Kokomo Eric Clark Activity Center W 63-23
Fri, Dec 17 North Central Eric Clark Activity Center W 54-35
Wed, Dec 29 Evansville Memorial Hall of Fame Tournament L 48-57
Wed, Dec 29 Jeffersonville Hall of Fame Tournament L 28-56
Thu, Jan 6 Lawrence North Eric Clark Activity Center W 60-51
Wed, Jan 12 Anderson Anderson W 82-51
Sat, Jan 15 Whitney Young (IL) Chicagoland Classic L 57-73
Mon, Jan 17 Fenwick (IL) Chicagoland Classic W 75-61
Sat, Jan 22 Terre Haute South Terre Haute South L 44-47
Tue, Jan 25 Brebeuf Jesuit Brebeuf Jesuit W 65-40
Fri, Jan 28 Ben Davis Eric Clark Activity Center L 45-58
Fri, Feb 4 Center Grove Center Grove W 76-67
Tue, Feb 8 Zionsville (Sectional) Hamilton SE W 77-27
Fri, Feb 11 Hamilton SE (Sectional) Hamilton SE W 55-40
Sat, Feb 12 Westfield (Sectional) Hamilton SE W 51-34
Sat, Feb 19 Warren Central (Regional) Decatur Central W 56-45
Sat, Feb 19 Ben Davis (Regional) Decatur Central W 65-62
Sat, Feb 26 Jeffersonville (Semi State) Southport L 58-63 (OT)

 

2011-2012 Varsity Results

11 - 11 Season Record; 2 - 5 MIC (5th Place)

Date Event Location W/L Time/Score
Sat, Nov 12 Cathedral Eric Clark Activity Center W 58-52
Tue, Nov 15 Hamilton Heights Eric Clark Activity Center L 45-68
Sat, Nov 19 Terre Haute North Terre Haute North L 37-38
Tue, Nov 22 Noblesville Noblesville W 45-27
Sat, Nov 26 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern L 34-54
Thu, Dec 1 Warren Central Eric Clark Activity Center L 36-68
Sat, Dec 3 Crown Point Eric Clark Activity Center W 68-54
Fri, Dec 9 Fishers Fishers W 67-64
Tue, Dec 13 Kokomo Kokomo W 55-40
Fri, Dec 16 North Central North Central L 60-69
Wed, Dec 21 Fort Wayne South Eric Clark Activity Center L 56-82
Tue, Jan 3 Logansport Logansport L 34-56
Thu, Jan 5 Lawrence North Lawrence North L 44-55
Wed, Jan 11 Anderson Eric Clark Activity Center W 69-44
Sat, Jan 14 Scottsburg Scottsburg L 59-71
Tue, Jan 17 Avon Eric Clark Activity Center W 63-56
Thu, Jan 19 Brebeuf Jesuit Eric Clark Activity Center W 73-37
Fri, Jan 27 Ben Davis Ben Davis L 50-68
Tue, Jan 31 Center Grove Eric Clark Activity Center W 64-56
Thu, Feb 2 TH South - new date Eric Clark Activity Center W 78-46
Wed, Feb 8 Fishers (Sectional) Eric Clark Activity Center W 79-47
Fri, Feb 10 North Central (Sectional) Eric Clark Activity Center L 48-59

 

2012-2013 Varsity Results

11 - 11 Season Record; 3 - 4 MIC (4th Place)

Date Event Location W/L Time/Score
Sat, Nov 10 Cathedral Cathedral W 77-64
Tue, Nov 13 Hamilton Heights Hamilton Heights L 57-62
Sat, Nov 17 Terre Haute North Eric Clark Activity Center W 68-63 OT
Tue, Nov 20 Noblesville Eric Clark Activity Center W 67-57
Sat, Nov 24 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center L 55-63
Thu, Nov 29 Warren Central Warren Central W* 48-49 forfeit
Sat, Dec 1 Crown Point Crown Point W 59-40
Fri, Dec 7 Fishers Eric Clark Activity Center L 38-57
Tue, Dec 11 Kokomo Eric Clark Activity Center W 44-31
Fri, Dec 14 North Central Eric Clark Activity Center L 62-65
Fri, Dec 21 Logansport Logansport L 68-78
Thu, Jan 3 Lawrence North Eric Clark Activity Center L 46-65
Wed, Jan 9 Anderson Anderson L 64-72 OT
Sat, Jan 12 Scottsburg Eric Clark Activity Center W 77-68
Mon, Jan 14 Avon Avon W 60-36
Thu, Jan 17 Brebeuf Jesuit Brebeuf Jesuit W 51-31
Sat, Jan 19 Terre Haute South Terre Haute South L 41-71
Fri, Jan 25 Ben Davis Eric Clark Activity Center W 56-42
Tue, Jan 29 Center Grove Center Grove L 51-63
Thu, Jan 31 Fort Wayne Canterbury Eric Clark Activity Center L 61-74
Wed, Feb 6 Fishers (Sectional) Westfield W 60-49
Fri, Feb 8 Westfield (Sectional) Westfield L 24-47

 

2013-2014 Varsity Results

8 - 12 Season Record - 8th Place MIC (2 - 7 Record)

Date Event Location W/L Time/Score
Sat, Nov 16 Cathedral Eric Clark Activity Center W 59-46
Tue, Nov 19 Hamilton Heights Eric Clark Activity Center W 67-63
Sat, Nov 23 Terre Haute North Terre Haute North L 41-51
Tue, Nov 26 Noblesville Noblesville L 56-64
Sat, Nov 30 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern W 48-40
Tue, Dec 03 Lawrence North Lawrence North L 31-92
Thu, Dec 05 Warren Central Eric Clark Activity Center W 57-59
Fri, Dec 13 Fishers Fishers L 44-49
Tue, Dec 17 Kokomo Kokomo W 61-48
Fri, Dec 20 North Central North Central L 46-57
Fri, Jan 03 Lawrence Central Lawrence Central W 55-32
Sat, Jan 04 Terre Haute South Eric Clark Activity Center W 65-48
Sat, Jan 11 Homestead Homestead L 59-75
Wed, Jan 15 Anderson Eric Clark Activity Center L 62-73
Sat, Jan 18 Logansport Eric Clark Activity Center W 63-59
Thu, Jan 23 Brebeuf Jesuit Eric Clark Activity Center W 56-40
Fri, Jan 24 Pike Pike L 43-64
Fri, Jan 31 Ben Davis Eric Clark Activity Center L 48-58
Tue, Feb 04 Avon Eric Clark Activity Center   Canceled
Wed, Feb 05 Center Grove Center Grove L 43-78
Wed, Feb 12 Hamilton SE (Sectional) North Central L  55-57

 

2014-2015 Varsity Results

Record: 17-8      
Date Event Location W/L Time/Score
Thu, Nov 13 Roncalli Roncalli L 75-97
Sat, Nov 15 Cathedral Cathedral W 65-55
Tue, Nov 18 Hamilton Heights Hamilton Heights W 91-30
Tue, Nov 25 Noblesville Eric Clark Activity Center L 85-102
Sat, Nov 29 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center W 44-39
Tue, Dec 02 Lawrence North Eric Clark Activity Center L 50-56
Fri, Dec 05 Warren Central Warren Central W 76-26
Tue, Dec 09 Westfield Westfield W 42-40
Fri, Dec 12 Brownsburg Eric Clark Activity Center L 51-56 (2 OT)
Tue, Dec 16 Kokomo Eric Clark Activity Center W 68-37
Fri, Dec 19 North Central Eric Clark Activity Center W 42-29
Mon, Dec 22 Homestead Eric Clark Activity Center L 38-71
Fri, Jan 02 Jasper Bedford NL Tournament W 57-29
Fri, Jan 02 Bedford North Lawrence Bedford NL Tournament L 40-44
Sat, Jan 03 Seymour Bedford NL Tournament W 58-56
Sat, Jan 03 Castle Bedford NL Tournament W 52-40
Fri, Jan 09 Center Grove Eric Clark Activity Center L 41-46
Tue, Jan 13 Lawrence Central  Eric Clark Activity Center 68-39 
Wed, Jan 14 Anderson Anderson W 70-59
Sat, Jan 17 Logansport Logansport W 95-48
Tue, Jan 20 Fishers Eric Clark Activity Center W 55-43
Fri, Jan 23 Pike Eric Clark Activity Center W 55-51
Fri, Jan 30 Ben Davis Ben Davis W 62-58 OT
Thu, Feb 05 Avon Avon W 58-35
Tue, Feb 10 Sectional vs Noblesville Hamilton Southeastern L 60-55
Fri, Feb 13 Sectional Semi-Finals Hamilton Southeastern Away 6:00 PM
Sat, Feb 14 Sectional Championship Hamilton Southeastern Away 7:30 PM
Sat, Feb 21 Regional Kokomo Away TBA
Sat, Feb 21 Regional Championship Kokomo Away TBA
Sat, Feb 28 Semi State TBA Away TBA
Sat, Mar 07 State Championship Bankers Life Fieldhouse Away  8:00 PM

 

2015-2016 Varsity Results

Final record 23-5

Date Event Location W/L Time/Score
Thu, Nov 05 Lawrence Central Lawrence Central W 58-31
Tue, Nov 10 Pendleton Heights Eric Clark Activity Center W 82-41
Thu, Nov 12 Roncalli Eric Clark Activity Center L 49-54 OT
Sat, Nov 14 Cathedral Eric Clark Activity Center W 59-44
Tue, Nov 24 Noblesville Noblesville W 56-48
Fri, Nov 27 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern W 52-32
Tue, Dec 01 Lawrence North Lawrence North L 44-68
Fri, Dec 04 Warren Central Eric Clark Activity Center W 68-32
Tue, Dec 08 Westfield Eric Clark Activity Center W 51-48
Fri, Dec 11 Brownsburg Brownsburg W 58-46
Tue, Dec 15 Kokomo Kokomo W  54-45
Fri, Dec 18 North Central North Central L 49-67
Tue, Dec 22 Jeffersonville Eric Clark Activity Center W 57-36
Tue, Dec 29 Providence Bedford NL Tournament W 65-35
Tue, Dec 29 Seymour Bedford NL Tournament W 47-37
Wed, Dec 30 Jasper Bedford NL Tournament W 61-29
Wed, Dec 30 Bedford North Lawrence Bedford NL Tournament W 53-42
Fri, Jan 08 Center Grove Center Grove W 50-38
Sat, Jan 09 Homestead Homestead L 30-34
Wed, Jan 13 Anderson Eric Clark Activity Center W 72-49
Tue, Jan 19 Fishers Fishers W 54-24
Tue, Jan 26 Heritage Christian Eric Clark Activity Center W 48-37
Fri, Jan 29 Jay County Eric Clark Activity Center W 74-46
Tue, Feb 02 Hamilton SE (Sectional) Westfield W 62-37
Fri, Feb 05 Fishers (Sectional) Westfield W 40-25
Sat, Feb 06 Westfield (Sectional) Westfield W 47-43
Sat, Feb 13 Zionsville (Regional) Kokomo W 59-42
Sat, Feb 13 Homestead (Regional) Kokomo L 56-46

 

2016-2017 Varsity Results

23 - 4 Season Record: Sectional Champions; 3rd Place MIC (4 - 3)

Date Event Location W/L Time/Score
Thu, Nov 03 Lawrence Central Eric Clark Activity Center W 78-36
Tue, Nov 08 Pendleton Heights Pendleton Heights W 85-51
Thu, Nov 10 Heritage Christian Heritage Christian W 69-58
Tue, Nov 15 Zionsville Zionsville W 74-63
Tue, Nov 22 Noblesville Noblesville W 72-45
Fri, Nov 25 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center W 54-43
Tue, Nov 29 Lawrence North Eric Clark Activity Center L 45-55
Fri, Dec 02 Warren Central Warren Central W 62-38
Tue, Dec 06 Westfield Westfield W 76-36
Fri, Dec 09 Brownsburg Eric Clark Activity Center W 56-52 OT
Sat. Dec 10 Center Grove Bankers Life Fieldhouse W 63-47
Fri, Dec 16 North Central Eric Clark Activity Center L 45-62
Tue, Dec 20 Jeffersonville Jeffersonville W 37-28
Thu, Dec 29 Bedford North Lawrence Bedford NL Tournament W 55-53
Thu, Dec 29 Heritage Christian Bedford NL Tournament W 60-51
Sat, Jan 07 Homestead Eric Clark Activity Center W 56-54 OT
Wed, Jan 11 Anderson Anderson W 75-51
Sat, Jan 14 Greenfield Central Greenfield Central W 58-39
Tue, Jan 17 Fishers Eric Clark Activity Center W 64-35
Fri, Jan 20 Pike Eric Clark Activity Center L 42-46
Tue, Jan 24 Cathedral Cathedral W 65-44
Fri, Jan 27 Ben Davis Ben Davis W 59-47
Tue, Jan 31 Fishers (Sectional) Hamilton SE W 60-46
Fri, Feb 03 Anderson (Sectional) Hamilton SE W 95-46
Sat, Feb 04 Hamilton SE (Sectional) Hamilton SE W 62-57
Sat, Feb 11 Carroll (Regional) Kokomo W 84-46
Sat, Feb 11 Homestead (Reg. Championship) Kokomo L 59-63
Sat, Feb 18 Semi State TBA Away TBA
Sat, Feb 25 State Championship Bankers Life Fieldhouse Away 8:00 pm

 

2017-2018 Varsity Results

24 - 3 Record; Sectional Champions; Hall of Fame Champions; 5 - 2 MIC (2nd)

Date Opponent Location W/L Time/Score
Thu, Nov 2 Lawrence Central Lawrence Central W 103-30
Sat, Nov 4 Homestead Homestead W 66-55
Thu, Nov 9 Heritage Christian Eric Clark Activity Center W 88-77
Tue, Nov 14 Zionsville Eric Clark Activity Center W 66-48
Sat, Nov 18 Merrillville Crown Point Invitational W 74-24
Sat, Nov 18 Crown Point Crown Point Invitational W 74-21
Tue, Nov 21 Noblesville Eric Clark Activity Center W 78-41
Fri, Nov 24 Hamilton SE Hamilton Southeastern W 58-44
Tue, Nov 28 Lawrence North Lawrence North W 52-51
Fri, Dec 1 Warren Central Eric Clark Activity Center W 82-50
Sat, Dec 2 Rock Island (IL) Chicagoland Classic W 63-42
Tue, Dec 5 Westfield Eric Clark Activity Center W 58-40
Fri, Dec 8 Brownsburg Brownsburg W 61-46
Fri, Dec 15 North Central North Central L 58-66
Wed, Dec 27 Bedford North Lawrence Eric Clark Activity Center W 65-53
Fri, Dec 29 Martinsville (Hall of Fame) New Castle W 68-55
Fri, Dec 29 Zionsville (Hall of Fame) New Castle W 75-51
Fri, Jan 5 Center Grove Center Grove W 64-41
Sat, Jan 6 Fort Wayne South Eric Clark Activity Center W 75-62
Wed, Jan 10 Anderson Eric Clark Activity Center W 99-27
Tue, Jan 16 Fishers Fishers W 79-52
Fri, Jan 19 Pike Pike L 53-58
Tue, Jan 23 Cathedral Eric Clark Activity Center W 71-54
Fri, Jan 26 Ben Davis Eric Clark Activity Center W 71-49
Fri, Feb 2 Noblesville (Sectional) Fishers W 50-45
Sat, Feb 3 Hamilton SE (Sectional) Fishers W 68-48
Sat, Feb 10 Zionsville (Regional) Kokomo L 49-54

 

 

Girls Swimming and Diving

2018-2019 Schedule

  • Girls
  • Varsity
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Tue Dec 4 North Central W North Central 157-29
Sat Dec 8 Tiger Claw Diving Invitational   Fishers  
Tue Dec 11 Hamilton SE W Hamilton SE 108-78
Thu Dec 27 Homestead (Diving)   Homestead  
Thu Dec 27 Homestead & Zionsville   CHS Natatorium Canceled
Sat Jan 5 MIC Championship 1st Place North Central 559 pts.
Sat Jan 12 Westfield   CHS Natatorium Canceled
Fri Jan 18 Warrior Diving Invitational   Warren Central  
Sat Jan 26 Greyhound JV Classic   CHS Natatorium  
Sat Feb 2 Sectional 1st Place CHS Natatorium 561 pts.
Sat Feb 9 State 1st Place IUPUI Natatorium 413 pts.
  • Girls Swimming

Coaching Staff

IHSAA Tournament History

Girls' Swimming & Diving Tournament History

 

Sectional Champions (35)

1975, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995,

1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009,

2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

 

State Champions (33)

1981, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998,

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011,

2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

 

** During the 1996-1997 school year, girls swimming became a winter sport, thus

no 1996 sectional or state championship is listed.

 

2009-2018 Results

2017-2018 STATE CHAMPIONS; MIC CHAMPIONS

Date Opponent Location Home/Away Time/Score
Tue, Dec 05 North Central CHS Natatorium W 147-39
Sat, Dec 09 Tiger Claw Diving Invite Fishers    
Tue, Dec 12 Hamilton Southeastern CHS Natatorium W 141-55
Wed, Dec 27 Homestead (Diving) Homestead    
Wed, Dec 27 Homestead CHS Natatorium W 128-47
Wed, Dec 27 Zionsville CHS Natatorium W 128-42
Thu, Jan 04 MIC Diving Prelims CHS Natatorium    
Fri, Jan 05 MIC Diving Finals CHS Natatorium    
Sat, Jan 06 MIC Championship CHS Natatorium 1st Place 581 pts.
Fri, Jan 19 Warrior Diving Invitational Warren Central    
Sat, Jan 27 Greyhound JV Classic CHS Natatorium    
Sat, Feb 03 Sectional Finals Noblesville 1st Place 579 pts.
Sat, Feb 10 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 363 pts.

 

2016-2017 Results

2017 State Champions & MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Sat, Dec 03 Noblesville Diving Inv. Noblesville    
Tue, Dec 06 North Central North Central W 105-81
Sat, Dec 10 Tiger Claw Diving Inv. Fishers    
Tue, Dec 27 Hamilton Southeastern CHS Natatorium W 104-58
  Lawrence North CHS Natatorium W 122-40
  West Lafayette CHS Natatorium W 120-42
Wed, Dec 28 Homestead CHS Natatorium W 134-36
  Zionsville CHS Natatorium W 131-39
Thu, Jan 05 MIC Diving Prelims CHS Natatorium    
Fri, Jan 06 MIC Diving Finals CHS Natatorium    
Sat, Jan 07 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 583 pts.
Fri, Jan 20 Warrior Diving Inv. Warren Central    
Sat, Jan 28 Blue/Gold Classic CHS Natatorium    
Sat, Feb 04 Sectional CHS Natatorium 1st Place 583 pts.
Sat, Feb 11 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 386.5 pts.

 

2015-2016 Results

2016 State Champions & MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Sat, Dec 05 Noblesville Diving Inv. Noblesville    
Tue, Dec 08 North Central CHS Natatorium W 121-51
Sat, Dec 12 Tiger Claw Diving Inv. Fishers    
Mon, Dec 21 Hamilton SE Hamilton SE W 129-57
Mon, Dec 21 West Lafayette Hamilton SE W 153-33
Sat, Jan 02 Homestead CHS Natatorium W 141-45
Sat, Jan 09 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 581 pts.
Sat, Jan 23 Warrior Diving Inv. Warren Central Away 8:00 am 
Sat, Jan 30 Greyhound JV Classic CHS Natatorium Home 12:00 pm
Sat, Feb 06 Sectional Finals Noblesville 1st Place 586 pts.
Sat, Feb 13 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 438 pts.

 

2014-2015 Results

State Champions; MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Tue, Dec 02 Center Grove CHS Natatorium W 138-48
Sat, Dec 06 Noblesville Diving Invitational Noblesville   No Team Scores
Tue, Dec 09 North Central North Central W 119-67
Sat, Dec 13 Tiger Claw Diving Invitational Fishers   No Team Scores
Mon, Dec 22 Hamilton SE CHS Natatorium W 120.5-65.5
Mon, Dec 22 West Lafayette CHS Natatorium W 149-34
Sat, Jan 03 Homestead CHS Natatorium   Canceled
Thu, Jan 08 MIC Diving Prelims CHS Natatorium    
Fri, Jan 09 MIC Diving Finals CHS Natatorium    
Sat, Jan 10 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 558 pts.
Sat, Jan 24 Warrior Diving Invitational Warren Central    
Sat, Jan 31 Greyhound JV Classic CHS Natatorium    
Sat, Feb 07 Sectional Finals Noblesville 1st Place 567 pts.
Sat, Feb 14 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 445 pts.

 

2013-2014 Results

State Champions; MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Tue, Dec 03 Center Grove Center Grove W 137-49
Sat, Dec 07 Noblesville Diving Invitational Noblesville    
Tue, Dec 10 North Central CHS Natatorium W 114-73
Sat, Dec 21 Tiger Claw Diving Invitational Fishers    
Mon, Dec 23 Hamilton SE Hamilton SE W 132-54
Mon, Dec 23 West Lafayette Hamilton SE W 152-32
Sat, Jan 04 Homestead CHS Natatorium W 129-57
Wed, Jan 08 Noblesville CHS Natatorium   Canceled
Wed, Jan 15 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 564 pts.
Sat, Jan 18 Whiteland Diving Invitational Whiteland No team scores  
Sat, Jan 25 Warrior Diving Invitational Warren Central No team scores  
Sat, Feb 08 Sectional CHS Natatorium 1st Place  
Sat, Feb 15 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 499 pts

 

2012-2013 Results

State Champions; MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Tue, Nov 27 Center Grove CHS Natatorium W 136-50
Sat, Dec 1 Noblesville Diving Invitational Noblesville    
Tue, Dec 4 North Central North Central W 128-57
Sat, Dec 8 Warrior Diving Invitational Whiteland    
Sat, Dec 15 Tiger Claw Diving Invitational Fishers    
Thu, Dec 27 Hamilton SE & West Lafayette CHS Natatorium   Canceled
Sat, Dec 29 Columbus North & Homestead CHS Natatorium   Canceled
Thu, Jan 3 Noblesville Noblesville W 134.5-48.5
Sat, Jan 5 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 545 pts.
Sat, Jan 19 Warrior Diving Invitational Warren Central    
Sat, Feb 02 Sectional Noblesville 1st Place 546 pts.
Sat, Feb 09 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 397 pts.

 

2011-2012 Results

State Champions & MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Tue, Nov 29 Center Grove Center Grove W 121-65
Tue, Dec 6 North Central CHS Natatorium W 123-63
Sat, Dec 17 Tiger Claw Diving Inv. Fishers   No Team Scores
Tue, Dec 27 Hamiilton Southeastern  Hamilton SE  136-50
Tue, Dec 27 West Lafayette Hamilton SE W 147-39
Thu, Dec 29 Homestead CHS Natatorium W 152-95
Thu, Dec 29 Columbus North CHS Natatorium W 179.5-65.5
Thu, Dec 29 Bloomington South CHS Natatorium W 184-61
Fri, Jan 6 Noblesville CHS Natatorium W 140-46
Sat, Jan 7 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 514.5 pts.
Sat, Feb 4 Sectional CHS Natatorium 1st Place 520 pts.
Sat, Feb 11 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 329 pts.

 

2010-2011 Results

State Champions & MIC Champions

Date Event Location W/L Score
Tue, Nov 30 Center Grove CHS Natatorium W 114-72
Tue, Dec 7 North Central North Central W 130.5-55.5
Sat, Dec 11 Tiger Claw Diving Inv. Fishers   No Team Scores
Tue, Dec 28 Hamilton Southeastern CHS Natatorium W 79-23
Tue, Dec 28 West Lafayette CHS Natatorium W 77-25
Thu, Dec 30 Homestead CHS Natatorium W 119-67
Thu, Dec 30 Noblesville CHS Natatorium W 142-44
Sat, Jan 8 MIC Championships CHS Natatorium 1st Place 502 pts.
Sat, Feb 5 Sectional Noblesville 1st Place 429 pts.
Sat, Feb 12 State Finals IUPUI Natatorium 1st Place 382 pts.

 

2009-2010 Results

 

Winter Cheerleading

2018-2019 Schedule

Coaching Staff

Varsity Gold Head Coach
Molly Reuille
 
Varsity Blue Head Coach
Nicole Vetter
 
JV Coach
Jen Norlock

Wrestling

2018-2019 Schedule

  • Boys
  • Varsity
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Tue Nov 20 Lebanon W CHS Fieldhouse 63-6
Wed Nov 28 Lawrence North W Eric Clark Activity Center 38-21
Sat Dec 1 Ben Davis W Shamrock Duals 40-36
Sat Dec 1 Crown Point W Shamrock Duals 45-20
Sat Dec 1 Princeton W Shamrock Duals 44-24
Sat Dec 1 Roncalli L Shamrock Duals 15-43
Sat Dec 1 Zionsville L Shamrock Duals 34-37
Wed Dec 5 Fishers W Fishers 64-3
Sat Dec 8 Columbus North W North Varsity Tournament 70-12
Sat Dec 8 New Albany W North Varsity Tournament 70-10
Sat Dec 8 Brown County W North Varsity Tournament 54-18
Sat Dec 8 Whiteland W North Varsity Tournament 65-12
Sat Dec 8 Bloomington North W North Varsity Tournament 72-9
Wed Dec 12 Center Grove W Center Grove 50-16
Sat Dec 15 Hamilton Southeastern W Kyle Osborn Memorial Duals 43-21
Sat Dec 15 McCutcheon W Kyle Osborn Memorial Duals 52-20
Sat Dec 15 Harrison W Kyle Osborn Memorial Duals 48-22
Fri Dec 28 Mooresville Holiday Classic 1st Place Mooresville 260 pts.
Sat Jan 5 Evansville Mater Dei L Team State Duals 13-47
Sat Jan 5 Portage L Team State Duals 35-36
Sat Jan 5 Roncalli L Team State Duals 20-42
Sat Jan 5 Perry Meridian L Team State Duals 31-38
Wed Jan 9 Westfield W Westfield 34-28
Sat Jan 12 CANCELED - Garrett Invitational   Garrett  
Wed Jan 16 Hamilton Southeastern W Carmel 67-6
Fri Jan 18 MIC Championship 2nd Place Lawrence Central 222 pts.
Sat Jan 26 Sectional 1st Place Frankfort 275.5 pts.
Sat Feb 2 Regional 1st Place North Montgomery 208.5 pts.
Sat Feb 9 Semi State 9:00 AM New Castle Away
Fri Feb 15 State 6:00 PM Bankers Life Fieldhouse Away
Sat Feb 16 State 9:30 AM Bankers Life Fieldhouse Away
  • Wrestling
  • Boys
  • JV
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Tue Nov 20 Lebanon 6:00 PM Carmel Home
Wed Nov 28 Lawrence North 6:00 PM Carmel Home
Wed Dec 12 Center Grove 6:30 PM Center Grove Away
Sat Dec 15 Carmel JV Invitational 9:00 AM Fieldhouse Home
Wed Jan 9 Westfield 6:30 PM Westfield Away
Wed Jan 16 Hamilton Southeastern 6:30 PM Carmel Home
Sat Jan 19 CANCELED - Edgewood Invitational 9:00 AM Edgewood Away
  • Wrestling
  • Boys
  • Freshman
  • Winter
Date Event Start Time Location  
Tue Dec 4 Lawrence North 6:00 PM Carmel Home
Thu Dec 13 Triple Dual 6:00 PM Lawrence Central Away
Sat Jan 5 CANCELED - Carmel Invitational 9:00 AM Fieldhouse Home
  • Wrestling

Coaching Staff & Team Info

Ed Pendoski
Head Wrestling Coach
 
Cody LeCount
Head Assistant Wrestling Coach
 
Jim Selvio
Assistant Wrestling Coach
 
Nathan Warman
Assistant Wrestling Coach
 
Cornelious Elliott
Assistant Wrestling Coach
 
DJ Rackley
Assistant Wrestling Coach
 

IHSAA Tournament History

 

Sectional Champions (23)

1976, 1977, 1979, 1981, 1990, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2014, 2016, 2017, 2018

 

Regional Champions (14)

1976, 1977, 1979, 1981, 1996, 1997, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2014, 2016, 2017

 

Semi-State Champions (2)

1980, 1997

 

State Runner-Up (1)

1966

 

IHSAA Team State Finalist (1)

1997

Season Results 1960-Present

Year Record

Post-Season

Coach
2015-2016  9-3  Regional Champions; Sectional Champions Ed Pendoski

2014-2015

 7-11  IHSWCA Team State Finalist Ed Pendoski

2013-2014

 20-4  Regional Champions; Sectional Champions Ed Pendoski

2012-2013

 8-14   Ed Pendoski

2011-2012

13-9

 

 John Kopnisky

2010-2011

18-3    John Kopnisky

2009-2010

11-4    John Kopnisky
2008-2009 16-4 Sectional Champions   John Kopinsky
2007-2008 16-3   John Kopinsky
2006-2007 23-3 Regional Champions;  Sectional Champions; MIC Champions

Bob Kopinsky

2005-2006 15-4 Regional Champions;  Sectional Champions Bob Kopinsky
2004-2005 28-5 Regional Champions; Sectional Champions Bob Kopinsky
2003-2004 30-3 Regional Champions; Sectional Champions Bob Kopinsky
2002-2003 32-3 Regional Champions; Sectional Champions Andy Simon
2001-2002 29-3 Sectional Champions Andy Simon
2000-2001 24-7 Sectional Champions Andy Simon
1999-2000 25-5 Sectional Champions Andy Simon
1998-1999 32-1 Sectional Champions Andy Simon
1997-1998 27-5 Sectional Champions; MIC Champions Andy Simon
1996-1997 29-1 IHSAA Team State Finalist; IHSWCA Coaches Cup Champions; Semi-State Champions;  Regional Champions;  Sectional Champions; MIC Champions Andy Simon
1995-1996 29-4 Regional Champions; Sectional Champions; Olympic Conference Champions Andy Simon
1994-1995 20-4 Sectional Champions; Olympic Conference Champions Andy Simon
1993-1994 18-6 Olympic Conference Champions Andy Simon
1992-1993 24-5   Andy Simon
1991-1992 23-3   Andy Simon
1990-1991 17-2   Andy Simon
1989-1990 17-2 Sectional Champions Chuck Ford
1988-1989 15-2-1   Chuck Ford
1987-1988 15-3   Chuck Ford
1986-1987 9-4   Chuck Ford
1985-1986 7-7    Chuck Ford
1984-1985 11-6-1   Chuck Ford
1983-1984 11-7   Mark Sutton
1982-1983 7-10   Mark Sutton
1981-1982 6-5   Mark Sutton
1980-1981 11-0 Semi-State Champions;  Regional Champions;  Sectional Champions; Olympic Conference Champions Mark Sutton
1979-1980 9-0-2  Olympic Conference Champions Mark Sutton
1978-1979 11-0 Regional Champions; Sectional Champions Mark Sutton
1977-1978 5-4   Mark Sutton
1976-1977 8-2 Regional Champions; Sectional Champions Mark Sutton
1975-1976 9-2 Regional Champions; Sectional Champions Mark Sutton
1974-1975 9-2   Mark Sutton
1973-1974 6-4   Don Huffer
1972-1973 6-3-1   Don Huffer
1971-1972 3-7   Don Huffer
1970-1971 7-3-1   Don Huffer
1969-1970 8-2   Don Huffer
1968-1969 7-5   Don Huffer
1967-1968 2-9-1   Don Huffer
1966-1967 6-6   Don Huffer
1965-1966 7-5  State Runner-Up Don Huffer
1964-1965 9-2-1   Don Huffer
1963-1964 9-3   Don Huffer
1962-1963 12-2   Don Huffer
1961-1962 8-5   Don Huffer
1960-1961 5-7   Don Huffer
1959-1960 3-7   Don Huffer

Results 2009-2018

2017-2018 Varsity Results

Sectional Champions; 2nd Place MIC

Date Opponent Location Home/Away Time/Score
Tue, Nov 21 Lebanon Lebanon W 64-11
Wed, Nov 29 Lawrence North Lawrence North W 47-15
Sat, Dec 2 Tri West Western Boone Duals W 77-0
Sat, Dec 2 Frankfort Western Boone Duals W 81-0
Sat, Dec 2 East Noble Western Boone Duals W 63-9
Sat, Dec 2 Crawfordsville Western Boone Duals W 71-5
Sat, Dec 2 Western Boone Western Boone Duals W 84-0
Sat, Dec 9 Brown County Columbus North Duals W 67-9
Sat, Dec 9 New Albany Columbus North Duals W 51-22
Sat, Dec 9 Columbus North Columbus North Duals W 82-0
Sat, Dec 9 Bloomington North Columbus North Duals W 60-15
Sat, Dec 9 Whiteland Columbus North Duals W 60-18
Wed, Dec 13 Center Grove Eric Clark Activity Center W 52-12
Sat, Dec 16 Hamilton County Tourney Guerin Catholic 1st Place 222 pts.
Fri, Dec 29 Spartan Classic Connersville Away 9:00 am
Sat, Dec 30 Spartan Classic Connersville Away 8:30 am
Wed, Jan 3 Warren Central Warren Central L 21-36
Sat, Jan 6 Ben Davis CHS Fieldhouse W 62-9
Sat, Jan 6 Lawrenceburg CHS Fieldhouse W 55-21
Sat, Jan 6 North Montgomery CHS Fieldhouse W 33-26
Wed, Jan 10 Westfield CHS Fieldhouse W 38-20
Sat, Jan 13 MIC Championship Warren Central 2nd Place 218 pts.
Sat, Jan 13 Garrett Invitational Garrett    
Wed, Jan 17 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern W 36-27
Sat, Jan 27 Sectional Frankfort 1st Place 260.5 pts.
Sat, Feb 03 Regional North Montgomery 2nd Place 139.5 pts.
Sat, Feb 10 Semi State New Castle 8th Place 42 pts.
Sat, Feb 16 State Finals Bankers Life Fieldhouse    
Sat, Feb 17 State Finals Bankers Life Fieldhouse

 

2016-2017 Varsity Results

Date Event Location W/L or Place Time/Score
Tue, Nov 22 Lebanon CHS Fieldhouse W 47-15
Sat, Dec 03 Peoria Duals Peoria, Illinois Away 10:00 am
Tue, Dec 06 Lawrence North Eric Clark Activity Center W 39-19
Wed, Dec 14 Center Grove Center Grove W 43-10
Sat, Dec 17 Hamilton County Guerin Catholic 1st Place 227 pts.
Thu, Dec 29 Connersville Holiday Inv. Connersville 1st Place 244 pts.
Wed, Jan 04 Warren Central Eric Clark Activity Center W 38-21
Sat, Jan 07 North Montgomery Carmel Triple Duals L 20-42
Sat, Jan 07 Lawrenceburg Carmel Triple Duals W 49-24
Sat, Jan 07 Merrillville Carmel Triple Duals W 29-25
Wed, Jan 11 Westfield Westfield W 33-32
Sat, Jan 14 MIC Championship North Central 1st Place 215.5 pts.
Sat, Jan 14 Garrett Invitational (JV) Garrett    
Wed, Jan 18 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center W 30-20
Sat, Jan 28 Sectional Frankfort 1st Place 232 pts.
Sat, Feb 04 Regional North Montgomery 1st Place 139 pts.
Sat, Feb 11 Semi State New Castle 15th Place 31 pts.
Fri, Feb 17 State Finals Bankers Life Fieldhouse Away 6:00 pm 
Sat, Feb 18 State Finals Bankers Life Fieldhouse Away 9:30 am

 

2014-2015 Varsity Results

Date Event Location W/L or Place Time/Score
Tue, Nov 25 Lebanon CHS Fieldhouse W 35-35
Wed, Dec 03 Ben Davis Ben Davis W 41-22
Sat, Dec 06 Granite City (Illinois) Peoria Duals L 28-30
Sat, Dec 06 Minooka (Illinois) Peoria Duals L 36-37
Sat, Dec 06 Oak Park River Forest (Ill.) Peoria Duals L 12-59
Wed, Dec 10 Lawrence North Eric Clark Activity Center L 27-39
Wed, Dec 17 Brownsburg Eric Clark Activity Center L 4-59
Sat, Dec 20 Hamilton County Noblesville 2nd Place 182 points
Sat, Jan 03 Warren Central IHSWCA Team State Duals L 15-50
Sat, Jan 03 Carroll IHSWCA Team State Duals L 19-36
Sat, Jan 03 Cathedral IHSWCA Team State Duals L 31-35
Wed, Jan 07 Warren Central Eric Clark Activity Center Canceled  
Sat, Jan 10 Zionsville CHS Fieldhouse L 27-33
Sat, Jan 10 North Montgomery CHS Fieldhouse W 48-20
Sat, Jan 10 Pike CHS Fieldhouse W 56-12
Wed, Jan 14 Westfield CHS Fieldhouse W 42-16
Sat, Jan 17 Lawrence North North Central  L 21-43
Sat, Jan 17 North Central North Central W 46-19
Sat, Jan 17 Center Grove North Central W 32-31
Wed, Jan 21 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center L 20-34
Sat, Jan 24 MIC Championship Warren Central 4th Place 158.5 pts.
Sat, Jan 31 Sectional Zionsville 4th Place 159 pts.
Sat, Feb 7 Regional North Montgomery 3rd Place 93 pts.
Sat, Feb 14 Semi State New Castle 19th Place 11 pts.
Fri, Feb 20 State Finals Bankers Life Fieldhouse    
Sat, Feb 21 State Finals Bankers Life Fieldhouse 35th Place 9 pts.

 

2013-2014 Varsity Results

Date Event Location W/L or Place Time/Score
Wed, Nov 20 Lebanon Eric Clark Activity Center W 53-24
Wed, Nov 27 Delta Eric Clark Activity Center W 55-19
Wed, Dec 04 Ben Davis Eric Clark Activity Center W 42-19
Sat, Dec 07 Peoria Duals Peoria, Illinois Away 8:00 am
Wed, Dec 11 Lawrence North Lawrence North L 28-30
Thu, Dec 12 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern L 23-37
Wed, Dec 18 Brownsburg Brownsburg W 38-18
Sat, Dec 21 Hamilton County Noblesville 1st Place 250.5 pts.
Fri, Dec 27 North Montgomery Inv. North Montgomery Away 9:00 am
Sat, Dec 28 North Montgomery Inv. North Montgomery Away 9:00 am
Thu, Jan 09 Warren Central Warren Central   Canceled
Sat, Jan 11 Carmel Triple Dual CHS Fieldhouse   Canceled
Wed, Jan 15 Westfield Westfield W 31-28
Sat, Jan 18 North Central Super 6 North Central  Away TBA
Sat, Jan 25 MIC Championship Warren Central 2nd Place  
Sat, Feb 01 Sectional Zionsville 1st Place 200.5 pts.
Sat, Feb 8 Regional North Montgomery 1st Place 122 pts.
Sat, Feb 15 Semi State New Castle 7th Place 22 pts.
Sat, Feb 22 State Finals Conseco Fieldhouse   0 pts.

 

2012-2013 Varsity Results

Date Event Location W/L or Place Time/Score
Wed, Nov 28 Ben Davis Ben Davis Away 6:30 pm
Wed, Dec 5 Lawrence North Eric Clark Activity Center W 39-21
Thu, Dec 6 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center L 12-52
Sat, Dec 8 Zionsville Invitational Zionsville Away 8:30 am
Wed, Dec 12 Delta Eric Clark Activity Center W 53-24
Sat, Dec 15 County Tournament Hamilton Heights 5th Place 157 pts.
Wed, Dec 19 Lebanon Lebanon Away 6:30 pm
Fri, Dec 28 North Montgomery North Montgomery Inv. L 24-49
Fri, Dec 28 Bloomington South North Montgomery Inv. L 13-50
Fri, Dec 28 New Haven North Montgomery Inv. L 31-34
Fri, Dec 28 Perry Meridian North Montgomery Inv. L 10-55
Fri, Dec 28 Portage North Montgomery Inv. L 12-47
Wed, Jan 2 North Central North Central W 54-12
Sat, Jan 5 Avon Super 6 Avon Away 9:00 am
Wed, Jan 9 Westfield CHS Fieldhouse L 21-34
Sat, Jan 12 Warren Duals Warren Central Away 9:00 am
Sat, Jan 19 MIC Championship Warren Central 4th Place 171 pts.
Sat, Jan 26 Sectional Zionsville Away 9:30 am
Sat, Feb 2 Regional North Montgomery 7th Place 76 pts.
Sat, Feb 9 Semi State New Castle 16th Place 21 pts.
Fri, Feb 15 State Finals Conseco Fieldhouse Away 6:00 pm
Sat, Feb 16 State Finals Conseco Fieldhouse Away 9:30 am

 

2011-2012 Varsity Results

Date Event Location W/L or Place Time/Score
Sat, Nov 19 North Putnam Brownsburg Invitational W 67-12
Sat, Nov 19 Fishers Brownsburg Invitational L 22-45
Sat, Nov 19 Indpls. Washington Brownsburg Invitational W 72-7
Sat, Nov 19 Brownsburg Brownsburg Invitational W 37-22
Sat, Nov 19 Crawfordsville Brownsburg Invitational W 55-11
Tue, Nov 29 Lebanon Eric Clark Activity Center W 52-13
Wed, Dec 7 Lawrence North Lawrence North W 39-30
Thu, Dec 8 Hamilton Southeastern Hamilton Southeastern L 18-51
Sat, Dec 10 Zionsville Invitational Zionsville 6th Place 116 pts.
Sat, Dec 17 County Tournament Westfield 5th Place 165 pts.
Thu, Dec 29 Bloomington South North Montgomery Inv. L 9-50
Thu, Dec 29 Warren Central North Montgomery Inv. W 36-31
Thu, Dec 29 Perry Meridian North Montgomery Inv. W 0-74
Thu, Dec 29 Portage North Montgomery Inv. L 27-36
Fri, Dec 30 New Palestine North Montgomery Inv. L 22-47
Fri, Dec 30 Delphi North Montgomery Inv. W 43-23
Fri, Dec 30 North Montgomery North Montgomery Inv. W 37-32
Wed, Jan 4 North Central Eric Clark Activity Center W 22-47
Sat, Jan 7 Danville Avon Super 6 L 33-35
Sat, Jan 7 Harrison Avon Super 6 W 40-19
Sat, Jan 7 Fishers Avon Super 6 L 20-40
Sat, Jan 7 Huntington North Avon Super 6 W 43-21
Sat, Jan 7 Avon Avon Super 6 L 27-29
Tue, Jan 10 Westfield Westfield L 18-41
Thu, Jan 12 Ben Davis Eric Clark Activity Center W 29-22
Sat, Jan 21 MIC Championship Lawrence North 6th Place 135.5 pts.
Sat, Jan 28 Sectional Zionsville Away 9:30 am
Sat, Feb 4 Individual Regional North Montgomery Away 10:00 am
Sat, Feb 11 Individual Semi State New Castle Away 9:00 am
Fri, Feb 17 Individual State Conseco Fieldhouse Away 6:00 pm
Sat, Feb 18 Individual State Conseco Fieldhouse Away 9:30 am
Sat, Feb 25 Team State Center Grove Away 9:30 am

 

2010-2011 Varsity Results

Date Event Location W/L or Place Time/Score
Sat, Nov 20 Mount Vernon Lawrence Central Inv. W 57-12
Sat, Nov 20 Hamilton Southeastern Lawrence Central Inv. W 38-22
Sat, Nov 20 Lawrence Central Lawrence Central Inv. W 55-15
Sat, Nov 20 Tech Lawrence Central Inv. W 57-9
Tue, Nov 30 Lebanon Lebanon W 38-30
Wed, Dec 8 Lawrence North Eric Clark Activity Center L 29-42
Thu, Dec 9 Hamilton Southeastern Eric Clark Activity Center W 38-18
Sat, Dec 11 Zionsville Invitational Zionsville 1st Place 224 pts.
Sat, Dec 18 County Tournament Hamilton Heights 2nd Place 220 pts.
Fri, Dec 31 Bloomington South North Montgomery Inv. W 46-25
Fri, Dec 31 Warren Central North Montgomery Inv. W 49-21
Fri, Dec 31 Portage North Montgomery Inv. W 37-28
Fri, Dec 31 New Palestine North Montgomery Inv. W 53-24
Fri, Dec 31 Delphi North Montgomery Inv. W 43-21
Fri, Dec 31 North Montgomery North Montgomery Inv. W 59-12
Fri, Dec 31 Perry Meridian North Montgomery Inv. L 16-46
Wed, Jan 5 North Central North Central W 32-21
Sat, Jan 8 Danville Avon Super 6 W 46-21
Sat, Jan 8 Lafayette Harrison Avon Super 6 W 61-12
Sat, Jan 8 Fishers Avon Super 6 L 35-37
Sat, Jan 8 Huntington North Avon Super 6 W 59-17
Sat, Jan 8 Avon Avon Super 6 W 39-30
Tue, Jan 11 Westfield Eric Clark Activity Center   Cancelled
Thu, Jan 13 Ben Davis Ben Davis W 40-27
Sat, Jan 22 MIC Championship Lawrence North 2nd Place 182 pts.
Sat, Jan 29 Sectional Zionsville 2nd Place 187 pts.
Sat, Feb 5 Individual Regional North Montgomery Away 10:00 am
Sat, Feb 12 Individual Semi State New Castle Away 9:00 am
Fri, Feb 18 Individual State Conseco Fieldhouse Away 6:00 pm
Sat, Feb 19 Individual State Conseco Fieldhouse Away 9:30 am

 

2009-2010 Record

 

Spring Sports

Baseball

2019 Schedule

  • Boys
  • Spring
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Wed Mar 20 Hamilton SE (Scrimmage) 5:30 PM Hartman Field Home
Mon Mar 25 Brebeuf 6:00 PM Brebeuf Away
Tue Mar 26 Zionsville 6:00 PM Zionsville Away
Thu Apr 4 Louisville Ballard 5:30 PM Louisville Away
Sat Apr 6 Penn 2:00 PM Penn Away
Mon Apr 8 Hamilton Southeastern 5:30 PM Hamilton Southeastern Away
Tue Apr 9 Center Grove 6:00 PM Hartman Field Home
Wed Apr 10 Center Grove 6:00 PM Center Grove Away
Fri Apr 12 Roncalli 5:30 PM Hartman Field Home
Mon Apr 15 Westfield 5:30 PM Hartman Field Home
Tue Apr 16 Pike 5:30 PM Pike Away
Wed Apr 17 Pike 5:30 PM Hartman Field Home
Sat Apr 20 Noblesville 1:00 PM Hartman Field Home
Mon Apr 22 Avon 5:30 PM Hartman Field Home
Tue Apr 23 Lawrence North 5:30 PM Lawrence North Away
Wed Apr 24 Lawrence North 5:30 PM Hartman Field Home
Sat Apr 27 Ben Davis (Doubleheader) 10:00 AM Hartman Field Home
Mon Apr 29 Fishers 6:00 PM Carmel Home
Tue Apr 30 Lawrence Central 5:30 PM Hartman Field Home
Wed May 1 Lawrence Central 5:30 PM Lawrence Central Away
Tue May 7 North Central 5:30 PM Hartman Field Home
Wed May 8 North Central 5:30 PM North Central Away
Thu May 9 Harrison 6:00 PM Harrison Away
Mon May 13 Mount Vernon 5:30 PM Hartman Field Home
Tue May 14 Warren Central 5:30 PM Warren Central Away
Wed May 15 Warren Central 5:30 PM Carmel Home
Fri May 17 Greyhound Invitational 5:30 & 8:00 Hartman Field Home
Sat May 18 Greyhound Invitational 10:00 & 12:30 Hartman Field Home
Wed May 22 Sectional TBD Noblesville Away
Mon May 27 Sectional 10:00 AM Noblesville Away
Mon May 27 Sectional 7:00 PM Noblesville Away
Sat Jun 1 Regional 6:00 PM Lafayette Jeff Away
Sat Jun 1 Regional Championship 7:00 PM Lafayette Jeff Away
Sat Jun 8 Semi State 12:00 PM Kokomo or Plymouth Away
Sat Jun 15 State 8:00 PM Victory Field Away
  • Baseball
  • Boys
  • JV
  • Spring
Date Event Start Time Location  
Mon Mar 25 Brebeuf 5:30 PM Hartman Field Home
Tue Mar 26 Westfield 5:30 PM Hartman Field Home
Wed Mar 27 Fishers - NEW LOCATION 5:30 PM Hartman Field Home
Sat Apr 6 Penn 4:30 PM Penn Away
Mon Apr 8 Hamilton Southeastern 5:30 PM Hartman Field Home
Tue Apr 9 Center Grove 6:00 PM Freshmen Field Home
Wed Apr 10 Center Grove 6:00 PM Center Grove Away
Tue Apr 16 Pike 5:30 PM Pike Away
Wed Apr 17 Pike 5:30 PM Freshmen Field Home
Fri Apr 19 Zionsville 5:30 PM Zionsville Away
Sat Apr 20 Noblesville 11:00 AM Dunker Field Away
Mon Apr 22 Avon 5:30 PM Freshmen Field Home
Tue Apr 23 Lawrence North 5:30 PM Lawrence North Away
Wed Apr 24 Lawrence North 5:30 PM Freshmen Field Home
Thu Apr 25 Mount Vernon 5:30 PM Mount Vernon Away
Sat Apr 27 Ben Davis (DH) 10:00 AM Freshmen Field Home
Tue Apr 30 Lawrence Central 5:30 PM Lawrence Central Away
Wed May 1 Lawrence Central 5:30 PM Hartman Field Home
Thu May 2 New Palestine 5:30 PM Hartman Field Home
Tue May 7 North Central 5:30 PM Freshmen Field Home
Wed May 8 North Central 5:30 PM North Central Away
Sat May 11 Carmel Invitational 10:00 AM Hartman Field Home
Tue May 14 Warren Central 5:30 PM Warren Central Away
Wed May 15 Warren Central 5:30 PM Freshmen Field Home
Thu May 16 Greenfield Central 5:30 PM Greenfield Central Away
  • Baseball
  • Boys
  • JV
  • Spring
Date Event Start Time Location  
Tue Mar 26 Westfield 5:30 PM Westfield Away
Mon Apr 8 Warren Central 5:30 PM Freshmen Field Home
Wed Apr 10 Ben Davis 5:30 PM Hartman Field Home
Fri Apr 12 North Central 5:30 PM North Central Away
Sat Apr 13 Brownsburg (DH) 10:00 AM Carmel Home
Mon Apr 15 Pendleton Heights 5:00 PM Freshmen Field Home
Fri Apr 19 Noblesville 5:00 PM Carmel Home
Mon Apr 22 Zionsville 5:30 PM Zionsville Away
Tue Apr 23 Hamilton SE 5:30 PM Freshmen Field Home
Sat Apr 27 Fishers (DH) 11:00 AM Fishers Away
Mon Apr 29 Hamilton Southeastern 5:30 PM Hamilton SE Away
Wed May 1 Center Grove 5:30 PM Freshmen Field Home
Sat May 4 Roncalli (DH) 11:00 AM Hartman Field Home
Tue May 7 Greenfield Central 5:30 PM Greenfield Central Away
Thu May 9 Pike 5:00 PM Pike Away
Sat May 11 Kokomo (DH) 10:00 AM Carmel Middle School Home
Mon May 13 Lawrence North 5:30 PM Lawrence North Away
Tue May 14 Lebanon 6:00 PM Hartman Field Home
Wed May 15 Lawrence Central 5:30 PM Lawrence Central Away
  • Baseball

Coaching Staff and Info

Varsity Head Coach: Matt Buczkowski
Varsity Assistant/Head Pitching Coach: Fred Moses
Varsity Assistant (Hitters and Infielders/3B coach): Eric Lentz
Varsity Assistant (Outfielders, Hitters, Base running/1B coach): TC Knipp
Varsity Assistant (Camp coordinator/Youth Development): John Zangrilli
JV Blue Head Coach (Assistant Pitching Coach): Greg Stiller
JV Blue Assistant (Corner Infielders): Christian Leffler
JV Gold Head Coach (Middle Infielders): Jeff Kirch
JV Gold Assistant (Catching): Chris Wellbrook
 
Baseball Backers Information:
chsbblbackers@gmail.com
 
Follow Carmel Greyhounds Varsity on GameChanger 
*Watch online or free app
Follow CHS Baseball on Twitter @carmel_baseball
Follow CHS Baseball on Instagram @ CarmelGreyhoundsBaseball
 

 

Fields (Home and Away)

Hartman Field (5201 East Main Street)
Located off Main Street behind the Carmel Educational Services Center. If you are approaching Carmel from Interstate 465, exit at Keystone Avenue (State Road 431). Travel north on Keystone Avenue to Main Street and turn right (east). Continue on Main Street through the stop light at Gray Road to the Educational Services Center building. Hartman Field is located southwest of the Education Services Center building.

Freshmen Field (5201 East Main Street)
Located off Main Street directly behind the Carmel Educational Services Center. If you are approaching Carmel from Interstate 465, exit at Keystone Avenue (State Road 431). Travel north on Keystone Avenue to Main Street and turn right (east). Continue on Main Street through the stop light at Gray Road to the Educational Services Center building. Freshmen field is east of the Varsity Hartman Field.

Clay Middle School Field (5150 E. 126th St., Carmel)
School is located about 1 1/2 miles east of Keystone on 126th St. Baseball use west entrance. Field is located behind the tennis courts.

Directions to Opponents' Fields (pdf Version)

Directions to Opponents' Fields (Google Maps)

IHSAA Tournament History

Sectional Champions (13)
1967, 1968, 1975, 1976, 1981, 1982, 1984, 1986, 1987, 1994, 1997, 2000, 2016
 
Regional Champions (5)
1976, 1981, 1986, 1997, 2000
 
State Final Appearances (2)
1997, 2000
 
State Runner-Up (1)
1997

2009-2018 Results

2018 Varsity Schedule

13 - 15 Season Record; 7 - 7 MIC (5th Place)

Date   Opponent Location Home/Away Time
Mon, Mar 26      Brebeuf Grand Park L 4-7
Fri, Apr 6 Roncalli Roncalli L 5-8
Sat, Apr 7 Penn Hartman Field W 6-5
Mon, Apr 9 Hamilton SE Hartman Field W 6-4
Tue, Apr 10 Center Grove Center Grove L 5-9
Wed, Apr 11 Center Grove Hartman Field W 14-4 (5 inn.)
Thu, Apr 12 Zionsville Hartman Field L 5-16
Mon, Apr 16 Westfield - new date Westfield   Canceled
Tue, Apr 17 Pike Hartman Field L 0-4
Wed, Apr 18 Pike Pike L 2-12 (5 inn.)
Fri, Apr 20 Columbus North Hartman Field L 1-8
Wed, Apr 25 Lawrence North Lawrence North L 2-3
Thu, Apr 26 Lawrence North Hartman Field L 1-5
Fri, Apr 27 Noblesville Victory Field L 3-4
Sat, Apr 28 Ben Davis Ben Davis W 4-2
Sat, Apr 28 Ben Davis Ben Davis W 11-5
Tue, May 1 Lawrence Central Lawrence Central W 7-6
Wed, May 2 Lawrence Central Hartman Field W 4-0
Thu, May 3 Lafayette Jeff Loeb Stadium   Canceled
Fri, May 4 Fishers Fishers L 7-9
Tue, May 8 North Central North Central W 8-1
Wed, May 9 North Central Hartman Field L 8-15 (8 inn.)
Thu, May 10 Harrison Hartman Field W 12-7
Mon, May 14 Mount Vernon Mount Vernon W 18-7
Tue, May 15 Warren Central Hartman Field W 12-1 (5 inn.)
Wed, May 16 Warren Central Warren Central L 6-7
Fri, May 18 Park Tudor Grand Park W 7-0
Sat, May 19 Guerin Catholic Grand Park L 2-6
Sat, May 19 Westfield Grand Park W 4-3
Wed, May 23 Hamilton SE (Sectional) Noblesville L 10-15 (8 inn.)

 

2017 Varsity Results

23 - 3 Season Record; MIC Champions (13 - 1 Record)

Date Opponent Location Home/Away Time
Mon, Mar 27      Brebeuf Brebeuf W 9-4
Tue, Mar 28 Westfield Hartman Field W 9-3
Tue, Apr 11 Center Grove Hartman Field W 7-2
Wed, Apr 12 Center Grove Center Grove W 12-4
Thu, Apr 13 Zionsville Zionsville W 7-4
Sat, Apr 15 Bedford North Lawrence Crawfordsville Inv. W 6-2
Sat, Apr 15 Crawfordsville Crawfordsville Inv. W 13-5
Mon, Apr 17 Hamilton SE Hamilton SE L 0-2
Tue, Apr 18 Pike Pike W 11-1 6 inn.
Wed, Apr 19 Pike Hartman Field W 10-0 6 inn.
Fri, Apr 21 Columbus North Columbus North Darkness 4-4
Tue, Apr 25 Lawrence North Lawrence North W 10-5
Wed, Apr 26 Lawrence North Hartman Field W 18-1 5 inn.
Fri, Apr 28 Noblesville Victory Field Rain Out  
Tue, May 2 Lawrence Central Hartman Field W 10-0 5 inn.
Thu, May 4 Lafayette Jeff Hartman Field Rain Out  
Mon, May 8 Fishers (new date) Hartman Field W 4-3 9 inn.
Wed, May 10 North Central Hartman Field W 9-0
Wed, May 10 North Central North Central W 13-2 5 inn.
Thu, May 11 Lawrence Central Hartman Field W 16-4
Fri, May 12 Ben Davis - New Date Hartman Field L 4-5 8 inn.
Sat, May 13 Ben Davis - New Date Ben Davis W 9-1
Mon, May 15 Mount Vernon Hartman Field W 1-0
Tue, May 16 Warren Central Warren Central W 18-0 5 inn.
Wed, May 17 Warren Central Hartman Field W 11-1 5 inn.
Fri, May 19 Elwood Greyhound Invite W 10-0 5 inn.
Sat, May 20 Greyhound Invitational Grand Park Rain Out  
Wed, May 24 North Central (Sectional) Westfield W 9-3
Mon, May 29 Noblesville (Sectional) Westfield W 16-0 5 inn.
Mon, May 29 Fishers (Sectional) Westfield L 3-4 8 inn.

 

2016 Varsity Results

Overall Record: 25-7; Sectional Champs; Greyhound Invite Champs;

2nd Place in MIC

Date Team   Location Score  
Mon, Mar 28      Brebeuf   Hartman Field  1-0  
Tue, Mar 29 Westfield   Westfield  7-3  
Tue, Apr 12 Center Grove   Center Grove  1-2  
Wed, Apr 13 Center Grove   Hartman Field  4-6  
Thu, Apr 14 Zionsville   Hartman Field  0-3  
Sat, Apr 16 Crawfordsville   Crawfordsville 7-3  
  Lafayette Central Catholic   Crawfordsville  7-11  
Tue, Apr 19 Pike   Hartman Field  4-3  
Wed, Apr 20 Pike   Pike  7-2  
Sat, Apr 23 Noblesville   Noblesville  11-1 5inn  
Mon, Apr 25 Hamilton SE   Hartman Field  4-10  
Tue, Apr 26 Lawrence North   Hartman Field 10-9  
Wed, Apr 27 Lawrence North   Lawrence North  6-3  
Mon, May 02 Perry Meridian   Hartman Field  2-0  
Tue, May 03 Lawrence Central   Lawrence Central  6-4 8inn.  
Thur, May 05 Lawrence Central   Hartman Field  2-3  
Fri, May 06 Fishers   Fishers  5-1  
Wed, May 11 North Central   Hartman Field  5-2  
Fri, May 13 Ben Davis   Ben Davis  5-2  
Fri, May 13 Ben Davis   Ben Davis  11-1 6inn  
Mon, May 16 Mount Vernon   Mount Vernon  17-2  
Tue, May 17 Warren Central   Hartman Field  5-0  
Wed, May 18 Warren Central   Warren Central  12-2 5inn  
Thur, May 19 North Central   North Central  8-0  
Fri, May 20 Park Tudor (Greyhound Invite)   Grand Park  14-0 5inn  
Sat, May 21 South Dearborn (Greyhound Invite)   Grand Park  15-0 5inn  
  Chesterton (Greyhound Invite)             Grand Park  2-1  
Tue, May 24 Logansport   Hartman Field  8-3  
Mon, May 30 Noblesville (Sectional)   Noblesville  5-4  
May, May 30 Westfield (Sectional)   Noblesville  15-2 5inn  
Sat, Jun 04 Fort Wayne Northrop (Regional)   Lafayette Jeff  3-0  
Sat, Jun 04 Zionsville (Regional Championship)   Lafayette Jeff  4-8

 

 

2015 Varsity Results

Overall Record: 19-11; MIC Record: 9-5; Greyhound Invite Champs

Date Team   Location Score  
Wed, Mar 25 Hamilton SE (Scrimmage)   Hartman Field Can.  
Mon, Mar 30      Hamilton Heights   Hamilton Heights 5-6  
Tue, Mar 31 Westfield   Hartman Field 5-0  
Mon, Apr 13 Hamilton Southeastern   Hamilton SE 1-6  
Tue, Apr 14 Center Grove   Hartman Field 1-7  
Wed, Apr 15 Center Grove   Center Grove 3-7  
Thur, Apr 16 Zionsville   Zionsville 1-4  
Sat, Apr 18 Lafayette Central Catholic   Crawfordsville 2-8  
Sat, Apr 18 Bloomington South   Crawfordsville 14-2  
Tue, Apr 21 Pike   Pike 9-0  
Wed, Apr 22 Pike   Hartman Field 13-3  
Thu, Apr 23 Brebeuf Jesuit   Hartman Field 3-1  
Sat, Apr 25 Noblesville   Hartman Field 7-6  
Tue, Apr 28 Lawrence North   Lawrence North 3-5  
Wed, Apr 29 Lawrence North   Hartman Field 2-1  
Sat, May 2 Ben Davis (DH)   Hartman Field

8-7

 
        7-5  
Mon, May 4 Perry Meridian   Perry Meridian 14-3  
Tue, May 5 Lawrence Central   Hartman Field 1-4  
Wed, May 6 Lawrence Central   Lawrence Central 1-11  
Sat, May 9 Fishers   Hartman Field 4-0  
Tue, May 12 North Central   Hartman Field 9-1  
Wed, May 13 North Central   North Central 4-1  
Thur, May 14 Harrison   Harrison 5-12  
Mon, May 18 Mount Vernon   Hartman Field 1-0  
Tue, May 19 Warren Central   Warren Central 5-3  
Wed, May 20 Warren Central   Hartman Field 4-1  
Fri, May 22 Greyhound Invitational   Grand Park    
  Elwood   First Round 9-0  
Sat, May 23 Greyhound Invitational   Grand Park    
  Martinsville   Semi-Final 10-0  
  Westfield   Championship 6-5 8inn  
Thurs, May 28 Hamilton SE (Sectional)   Zionsville 2-5  

 

 

 

Camp Information

Middle School Pre-Tryout Camp hosted by the Carmel High School Baseball Program – March 6th and 7th

https://ticketracker.com/store/item?catalogItemId=15499 

Camp Details:

The Carmel High School baseball coaching staff will be conducting a Pre-Tryout Camp for boys in the 7th or 8th grades on March 6th and 7th.   Players will be separated by their primary defensive positon for all defensive work.   All players (including PO’s) will take part in the hitting portion of the camp.    All instruction will be given by the Carmel High School coaching staff.

Who:

The camp is open to boys in 7th and 8th Grade

When:                              

Wednesday March 6th:

6:00 - 7:30  - 7th Grade

7:30 - 9:00 -  8th Grade

Thursday March 7th:

6:00 - 7:30  - 8th Grade

7:30 - 9:00 -  7th Grade

Please note the switch in time slots between Day 1 and 2

Where:

The camp will be held inside of the Carmel High School Field House.  Please enter via door 16 (Freshman Café)

What to Bring:

Baseball Hat

Baseball Glove

Baseball Bat

Long pants

Tennis Shoes

Boys Golf

2019 Schedule

  • Boys
  • Spring
  • Varsity
Date Event Start Time Location  
Mon Apr 8 Lebanon & Avon 4:30 PM Ulen CC Away
Tue Apr 9 Hamilton SE & Westfield 4:00 PM Hamilton SE Away
Sat Apr 13 Highland Invitational 10:30 AM Highland CC Away
Sat Apr 13 Center Grove Invitational 1:00 PM Hickory Stick GC Away
Tue Apr 16 Zionsville & Cathedral 4:00 PM Prairie View Home
Sat Apr 20 Lake Central Invitational 8:00 AM Sandy Pines GC Away
Sat Apr 27 Ulen Invitational 9:00 AM Lebanon Away
Mon Apr 29 MIC Tournament 12:00 PM Woodwind GC Away
Tue Apr 30 Brebeuf Jesuit 4:00 PM Prairie View Away
Sat May 4 Spring Preview 1:00 PM Prairie View Home
Mon May 6 Guerin 4:00 PM Prairie View Home
Tue May 7 Crooked Stick Invitational 2:00 PM Crooked Stick Away
Sat May 11 Sollman Invitational 8:00 AM Trophy Club Away
Wed May 15 Carmel Invitational 2:00 PM Woodland CC Home
Thu May 16 Hamilton County 4:00 PM Woodwind GC Away
Sat May 18 Muncie Invitational 1:00 PM The Players Club Away
Sat May 18 Rock Hollow Invitational 10:00 AM Rock Hollow Away
Sat May 25 Lafayette Jeff Classic 1:00 PM Battle Ground Away
Mon Jun 3 Sectional 9:00 AM TBA Away
Fri Jun 7 Regional 1:00 PM Battle Ground GC Away
Tue Jun 11 State 8:00 AM Prairie View Home
Wed Jun 12 State 8:00 AM Prairie View Home
  • Boys Golf